ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված քննչական և դատավարական այլ մեծածավալ գործողությունների արդյունքում պարզվել են 2013թ-ից Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքում հիմնված և Միացյալ Թագավորությունում «Vodanet British LTD» կազմակերպության հաշվառմամբ քողարկված ֆինանսական բուրգի մասի՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Կանադայի, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության մի շարք քաղաքացիների հանցավոր համաձայնությամբ 2016 թ-ից Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործունեություն ծավալելու մի շարք հանգամանքներ: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՔԿ-ից:
Հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն «VODA» անվան ներքո հանդես եկող հանցավոր խմբի բարձրագույն աստիճանակարգում գտնվող անդամների կազմակերպմամբ ծրագրվել և գործարկվել է բուրգի կազմում նոր անդամների և գույքային միջոցների ներգրավման՝ օրենքով արգելված և բարոյապես խեղաթյուրված համակարգ: Արդյունքում, «միջազգային հեղինակավոր ընկերության» կազմում բիզնես գործունեություն իրականացնելու հնարավորություն ընձեռնելու և այդպիսի գործունեությունից խոշոր շահույթ ստանալուն նախատրամադրելու նպատակով՝ փուլային դասընթացների պատրվակով հավաքագրել և ընդգրկել են բազմաթիվ քաղաքացիների՝ դրդելով վերջիններիս հաշվառվել «voda.net», «vodanet.io» ցանցային հարթակներում և կատարել 450 ԱՄՆ դոլարից մինչև 21.000 ԱՄՆ դոլար գումարի չափով հյուրանոցային փաթեթների թվացյալ ամրագրումներ, ինչը ներկայացվել է որպես երաշխավորված ներդրում՝ ընկերության կազմում գործելու թույլտվության դիմաց։
Ավելին, ֆինանսական բուրգի կազմում կուտակված միջոցները հանցավոր խմբի կազմից դուրս գործող մասնակիցների միջև վերաբաշխումը նվազագույնի հասցնելու, ինչպես նաև նոր տուրիստական թվացյալ փաթեթներ ձեռք բերած նոր ներդրողների կողմից  այդ փաթեթեների շահագործումը բացառելու նպատակով մշակվել են եկամուտների ստացման և վերաբաշխման ֆունկցիոնալ համակարգեր, ինչպես նաև փաթեթների շահագործման այնպիսի տարաժամկետում, որն ակնհայտորեն ոչ ձեռնտու պայմաններ է առաջացրել այն շահագործել ցանկացող գերակշիռ մեծամասնության համար։
2018թ-ի հունիսի 20-22-ն ընկած ժամանակահատվածում Իրանի Իսլամական Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից իրականացված քրեական հետապնդումների շնորհիվ «Vodanet British LTD» ընկերության գործունեությունը կասեցվել, իսկ նրա անվան ներքո գործող «voda.net», «vodanet.io» կայքերի գործունեությունը դադարեցվել է, որպիսի հանգամանքներում ֆինանսական բուրգ հանդիսացող համակարգը տարրալուծվել և բաժանվել է մի քանի խմբավորումների միջև: Այնուհետև հանցավոր խմբավորման մի քանի անդամներ վերակազմակերպվել ու Կանադայում հաշվառել են «Onyxum» անվանմամբ ընկերությունը և համացանցում գործարկելով համանուն «onyxum.com» կայքն ու վերախմբավորելով «Vodanet British LTD» անվան ներքո գործունեություն ծավալած կազմակերպված հանցավոր խմբավորման հիմնական համակարգողներին՝ արդեն ներգրավված մարդկային ռեսուրսներին վերատիրանալու դիտավորությամբ ստանձնել են նշված «կազմակերպության» իրավահաջորդությունը և Հայաստանի Հանրապետության տարածքում՝ արդեն մշակված և կատարելագործված մեթոդիկայով, չկոնկրետացված միասնական դիտավորությամբ շարունակել են, առանց գույքն իրական ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ օգտագործելու մտադրության, նոր ներդրողների ներգրավումից գույքային շահույթ ստանալուն ուղղված ֆինանսական բուրգի համալրումը։ Այդ նպատակի իրականացման համար Երևան քաղաքում և ՀՀ բազմաթիվ բնակավայրերում հիմնվել են համանուն տարածքային գրասենյակներ, որտեղ փուլային դասընթացների պատրվակով հավաքագրվել և ընդգրկվել են բազմաթիվ քաղաքացիներ, որենց մոտ համոզմունք է ձևավորվել, որ կարող են մատչելի եղանակով կատարել բարձրակարգ հյուրանոցային փաթեթների թվացյալ գնումներ և իրավունք ստանալ «արտասահմանյան հեղինակավոր ընկերության» համակարգում շահավետ եղանակով իրականացնել տուրիստական փաթեթների վաճառք, որում ներգրավվելու նախապայմանը հանդիսացել է տուրիստական փաթեթ գնելը. այսինքն` որոշակի չափով գույքի ներդրում կատարելը, իսկ գումար աշխատելու միակ հնարավոր եղանակը պայմանավորված է եղել նոր ներդրողների ներգրավմամբ և նրանց կողմից կատարված գնումների հաշվին որոշակի տոկոսների ստացմամբ։
Բավարար ապացույցների հիման վրա մինչ օրս մեղադրանք է առաջադրվել «VODA» և «Onyxum» անվան ներքո գործող ֆինանսական բուրգի մասը ստեղծող և համակարգող 11 անդամների: Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցներ հանցանքի կատարման մեխանիզմում ընդգրկված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։
ՀՀ քննչական կոմիտեն քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ  «Onyxum.com» կայքի, համանուն ընկերության գրասենյակների, համանման ծառայություններ մատուցող այլ ընկերությունների կողմից մատուցվող ծառայություններից օգտվելուց, քանզի էապես մեծ է հավանականությունը, որ դրա արդյունքում անձը կարող է դառնալ հանցագործության զոհ:

В результате следственных и других крупномасштабных процессуальных действий, осуществленных в главном управлении по особо важным делам Следственного комитета РА, выяснен ряд обстоятельств, связанных с деятельностью в Армении части основанной в 2013 г на территории Исламской Республики Иран и зарегистрированной в Великобритании организации «Vodanet British LTD». Вследствие деятельности этой финансовой пирамиды в Армении с 2016 г нанесен ущерб гражданам как РА, так и Ирана и Канады. Об этом сообщает пресс-служба СК.
Согласно фактическим данным, полученным в рамках возбужденного уголовного дела, руководством выступающей под названием «VODA»  организации была запланирована и задействована запрещенная законом и моралью искаженная система привлечения в состав пирамиды новых членов и имущественных средств.
В результате, с целью якобы предоставления возможности осуществления бизнес-деятельности в составе «авторитетной международной компании» и получения крупной прибыли, граждан побуждали зарегистрироваться на сетевых платформах «voda.net», «vodanet.io» и сделать фиктивное бронирование гостиничных пакетов на сумму в размере от 450 долларов США до 21.000 долларов США, что было представлено в качестве гарантированного вклада за разрешение на деятельность в составе компании.
Более того, с целью свести к минимуму перераспределение средств, накопленных в составе финансовой пирамиды между участниками, действующими вне состава преступной группы, а также для исключения использования этих пакетов новыми инвесторами, разработаны функциональные системы получения и перераспределения доходов, а также такую отсрочку использования пакетов, которая явным образом создала невыгодные условия для подавляющего большинства других участников.
В период с 20 по 22 июня 2018 года в результате уголовного преследования со стороны правоохранительных органов Исламской Республики Иран деятельность компании «Vodanet British LTD» была приостановлена, а деятельность действующих под ее именем сайтов «voda.net», «vodanet.io» прекращена, в результате система, являющаяся финансовой пирамидой, разделилась между несколькими группировками.
Затем несколько членов преступной группировки реорганизовались и зарегистрировали в Канаде компанию под названием «Onyxum» и запустили в интернете одноименный сайт «onyxum.com», произошла перегруппировка основных координаторов организованной преступной группировки «Vodanet British LTD», они с более усовершенствованной методикой и неконкретизированным единым умыслом, продолжили, без намерения использовать имущество в реальной предпринимательской деятельности, пополнение финансовой пирамиды, направленной на получение имущественной прибыли от привлечения новых инвесторов. Для реализации этой цели в Ереване и во многих населенных пунктах Армении были основаны одноименные территориальные офисы, где под предлогом поэтапных курсов были собраны многочисленные граждане, у которых сформировалось убеждение, что они могут с помощью фиктивных покупок гостиничных пакетов получить возможность участвовать в продажах туристических пакетов «авторитетной международной организации», условиям для чего была покупка первоначального пакета, то есть, необходимо было сделать определенный взнос, а единственный способ заработать был обусловлен новыми поступлениями, а также процентами с покупок.
На основании достаточных доказательств до сих пор предъявлены обвинения 11 членам-основателям и координаторам финансовой пирамиды под названием «VODA» и «Onyxum». Следствие продолжается.
Следственный комитет Армении призывает граждан воздержаться от участия в деятельности «Onyxum.com», пользоваться услугами организации, его сайта, офисами одноименной компании, другими компаниями, предоставляющими аналогичные услуги, поскольку велика вероятность того, что в результате этого человек может стать жертвой преступления.