Ես էլ եմ տեղեկություններ ստանում, որ կազմակերպված է տապալել դատավորների միության նախագահի ընտրությունները, բայց չեմ կարող ասել՝ այդ տեղեկատվությունը համապատասխանում է իրականությանը, թե ոչ: Այս մասին, այսօր՝ հունվարի 14-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը:
Նշենք, որ Մարզահամերգային համալիրում նախատեսված է Դատավորների ընդհանուր ժողովը, որտեղ դատավորները կընտրեն Դատավորների միության նախագահ: Միության նախագահի պաշտոնում առաջադրվել են Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանն ու ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավոր Ելիզավետա Դանիելյանը։
«Ես գիտեմ, որ տիկին Դանիելյանն առաջադրվել է, մյուս թեկնածուներից տեղյակ չեմ: Ես գիտեմ, որ մենք հաստատ կանք թեկնածուների ցուցակում, մյուսների մասին տեղյակ չեմ: Ես եկել եմ ընտրվելու ակնկալիքով, ակնկալիքս ընտրվելն է»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ իր շանսերը բարձր է գնահատում:
Հարցին, թե կան արդյոք ճնշումներ դատավորների նկատմամբ, Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավորն արձագանքեց, թե իր ու իր նման դատավորներին անհնար է վախեցնել. «Ես մի քանի հարցազրույցում երկու-երեք տարի առաջ հայտարարել եմ՝ այն ժամանակ բացահայտ ճնշումներ են եղել դատավորների նկատմամբ գործադիր մարմնի ներկայացուցիչների կողմից», - հայտարարեց դատավոր Ազարյանը։

И я получаю сведения о том, что выборы председателя Союза судей планируется сорвать, но не могу сказать, соответствуют ли они действительности или нет. Об этом заявил в беседе с журналистами 14 января судья Апелляционного уголовного суда РА Александр Азарян.
Отметим, что в СКК имени Демирчяна в Ереване состоится общее собрание судей, в ходе которого судьи изберут главу Союза судей. На должность руководителя союза выдвинуты кандидатуры судьи Апелляционного уголовного суда Александра Азаряна и судьи Уголовной палаты Кассационного суда Елизаветы Даниелян.
«Я знаю, что выдвинута кандидатура госпожи Даниелян, а вот про остальные кандидатуры ничего не знаю. Я пришел с ожиданием быть избранным», - заявил Азарян, добавив, что высоко оценивает свои шансы.
На вопрос, имеется ли давление в отношении судей, он ответил, что его и таких как он судей невозможно ничем запугать. «Два-три года назад в нескольких интервью я заявлял, что в то время на судей оказывалось открытое давление со стороны представителей исполнительной власти», - заключил Азарян.