Քանի դեռ Հանրապետության նախագահի հրաժարականն ընդունված չէ, Արմեն Սարգսյանը գործող նախագահն է, այսօր ուղերձով հանդես է եկել, հետեւաբար անլուրջ է նման քննարկումներ իրականացնելը: Այս մասին, այսօր՝ հունվարի 28-ին՝ Բանակի օրը, «Եռաբլուր» պանթեոնում լրգրողների հետ զրույցում նշեց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով խոսակցություններին, որ ՀՀ նախագահի պաշտոնում շրջանառվում է նաեւ իր անունը:
«Նաեւ շնորհակալ եմ այն մարդկանց, որոնք անընդհատ ինձ տեսնում են տարբեր բարձր պաշտոններում: Քանի՞ թափուր պաշտոն առաջացավ, որտեղ իմ անունը քննարկվում էր՝ Մարդու իրավունքների պաշտպան, հեղափոխությունից հետո գլխավոր դատախազ, հիմա ՀՀ նախագահ»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ նախագհի պաշտոնը զբաղեցնելու առաջարկ իրեն չի եղել, չէր էլ կարող լինել:
«Ես վստահ եմ, որ իշխանությունն այս պահին չի էլ քննարկել այդ հարցը: Ինձ իշխանությունից որեւէ պաշտոնի առաջարկ չի արվել, որ ինձ պատկերացնեմ, կամ չպատկերացնեմ: Դա սխալ քննարկում է: Ես ինձ միշտ խորհրդարանում էի տեսնում, ընտրությունների արդյունքով այսօր խորհրդարանում չենք, բայց դա չի նշանակում, որ չենք ծառայում մեր երկրին: Անպայման պետք է մի պաշտոնի լինենք, որ ծառայե՞նք մեր երկրին: Հիմա ես ավելի շատ արտաքին քաղաքակն հարթակներում եմ ներգրավված, քան ներքաղաքական: Ներքաղաքական չեմ էլ արձագանքում»,-ասաց նա:

Пока отставка президента Армении Армена Саркисяна не принята, он является действующим президентом. К тому же он сегодня выступил с посланием, поэтому подобные обсуждения просто несерьезные. Об этом заявил в беседе с журналистами в пантеоне «Ераблур» 28 января лидер партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян, касаясь разговоров о том, что и его имя муссируется в ряду претендентов на пост президента РА.
«Благодарен и тем людям, которые постоянно видят меня на разных высоких постах. Сколько раз мое имя обсуждалось при появлении вакантных мест – омбудсмена, генпрокурора после революции, а сейчас вот президента», - заявил Марукян, добавив при этом, что предложения о должности президента к нему не поступало, и не могло быть.
«Уверен, что на данный момент власть и не обсуждала этот вопрос. Она не предлагала мне никакой должности, чтобы что-то представить или не представить. Это ошибочное обсуждение. Я всегда видел себя в Национальном Собрании, но сегодня, по итогам выборов, мы не в парламенте. Однако, это не значит, что мы не служим нашей стране. Сейчас я больше вовлечен во внешнеполитические, чем внутриполитические платформы. На внутриполитические процессы и не откликаюсь», - заключил лидер «СА».