Այն փոքր, մի քանի հոգանոց թիմը, որ կա ՔՊ կառույցում, որոշում կայացրեց, որ շատ ավելի չեզոք, ռիսկերից զերծ կերպար է պետք նախագահի պաշտոնում, գոնե հանրային ընկալման մեջ: Այս մասին NEWS.amTALK TIME-ի տաղավարում նշեց քաղաքագետ Ալեն Ղեւոնդյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ ՔՊ-ն նախագահի պաշտոնում ներկայացրել է ԲՏԱ նախարար Վահագն Խաչատրյանի թեկնածությունը:
Նրա խոսքով, որքան էլ Վահագն Խաչատրյանը կուսակցական չէ, սակայն լինելով կառավարության անդամ, մեծ հաշվով իշխող թիմի անդամ է եւ կիսում է իշխող ուժի ծրագրի թեզերը. «Այստեղ նույնիսկ կարեւոր չէ, թե ով է նշանակվելու, որովհետեւ նախագահի լիազորությունները սահմանափակ են, եւ դրանից պարբերաբար դժգոհում էր Արմեն Սարգսյանը: Մեծ հաշվով բերում են մի աթոռապահ: Եթե մի քիչ կոպիտ ասենք, դա յուրային նոտարի պաշտոն է լինելու, որը ցանկացած իրավական փաստաթուղթ հաստատելու է»,-ասաց նա:
Քաղաքագետը նկատեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի էլ թաքցնում, որ ուզում է մոնոպոլիզացնել իշխանական ամբողջ բուրգը, եւ Վահագն Խաչատրյանին դնում են, որ այդ օղակը փակի. «Ենթադրում եմ, որ նախագահի թեկնածությունը լոբբինգ է արել Խաչատուր Սուքիասյանը: Ենթադրվում է, որ այնուամենայնից, հեռանկարում ես չեմ բացառում, որ կարող է ուրվագծվել ինչ-որ մի թիմ ՔՊ-ի եւ կառավարության ներսում: Այսօր դրա մասին խոսելը դեռ վաղ է: Եթե երկրում լինեն ինչ-որ պրոցեսներ, որտեղ տեղի ունենա մի թիմից մյուսը առնետավազք, ապա կարծում եմ, որ երկրորդ բեւեռը կառավարությունում կամ ՔՊ-ում, կձեւավորվի հենց Խաչատուր Սուքիասյանի շուրջը»,-ընդգծեց նա:

Небольшая команда из нескольких человек, существующая в структуре партии «Гражданский договор», решила, что президенту нужен гораздо более нейтральный и безрисковый имидж, по крайней мере, в общественном восприятии. Об этом заявил в павильоне TALK TIME Новости Армении – NEWS.am политолог Ален Гевондян, комментируя выдвижение правящей партии «ГД» кандидатуры министра высокотехнологической промышленности Армении Ваагна Хачатряна на должность президента страны.
По его словам, несмотря на беспартийность Ваагна Хачатряна, он, будучи членом правительства, по большому счету является членом правящей команды и разделяет тезисы программы правящей силы. «Здесь даже не важно, кого назначат, потому что полномочия президента ограничены, и на это периодически жаловался и Армен Саркисян. По большому счету они приносят лишь момент кресла. Грубо говоря, это будет должность собственного нотариуса, который будет утверждать любой юридический документ», - заявил Гевондян.
Политолог отметил, что Никол Пашинян даже не скрывает, что хочет монополизировать всю пирамиду власти, а Ваагна Хачатряна ставят для того, чтобы он закрыл этот круг. «Я предполагаю, что кандидатуру в президенты лоббировал Хачатур Сукиасян. Тем не менее, предполагается, что в перспективе может быть намечена какая-то команда внутри «ГД» и кабмина. Сегодня рано об этом говорить. Если в стране будут какие-то процессы, где идет крысиная гонка от одной команды в другую, то, думаю, что второй полюс в правительстве или «ГД» сформируется как раз вокруг Хачатура Сукиасяна», - заключил эксперт.