Արցախի տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը եթերում հայտարարեց, որ միջազգային կառույցներն էլ են խոչընդոտ հանդիսանում, որ տեղահանված արցախցիները վերադառնան Արցախ. Այսինքն միջազգային կառույցները, որ ինչ-որ չափով մեզ աջակցություն են տրամադրում, դրանով խոչընդոտում են, որ մարդիկ գնան Արցախ: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 4-ին, Արցախի ներկայացուցչության դիմաց տեղահանված արցախցիների բողոքի ակցիայի ժամանակ նշեց ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
Նա մանրամասնեց, որ միջազգային կառույցները մարզերում տեղահանված արցացխիներին բրիկետով, վառելափայտով օգնում են կամ կոմունալ վճարումները մի մասով օգնում են. «Միջազգային կառույցները խոչընդոտ չեն հանդիսանում, ընդհակառակը, օգնում են, որ մենք այստեղ գոյատեւենք, իսկ երբ մեզ կասեն, որ ձեր բնակարաններն Արցախում պատրաստ են, մենք մեծ հաճույքով կգնանք: Հայկ Խանումյանը պետք է հրաժարական տա, մեզ Հայկ Խանումյանի նման պետական չինովնիկ պետք չի»,-ընդգծեց նա:
«Հանուն Հադրութի» ՀԿ ղեկավար Լեւոն Հայրյանն իր հերթին նշեց, որ այստեղ մեղադրել Հայկ Խանումյանին կամ մեկ այլ պաշտոնյայի, պետք չէ, սա կայացած համակարգ է. «Անտարբերություն սեփական ժողովրդի, սեփական հայրենիի հանդեպ: Այդ անտարբերությունից ծնվեց Շուշիի, Շահումյանի կորուստը: Մեզ միշտ պատասխանում են, որ երկիրը հնարավորություն չունի: Պատգամավորներն ստանում են 650-700 հազար դրամ աշխատավարձ, 250 հազար դրամ գրպանի ծախս, գումարած պարգեւավճարները: Ու այդ պատգամավորները հայտարարում են, որ երկիրը հնարավորություն չունի փախստական պահելու:
Ինչու իշխանությունները չեն ուզում մեզ փախստականի կարգավիճակ տան: Պատճառը չեն ասում, ինչու չեն ուզում Արցախի կարգավիճակի վրա աշխատեն: Հայկ Խանումյանը փոքր մարդ է, ես իրեն լավ եմ ճանաչում: Այս փոքր մարդն ուզեցել է կամ ինչ-որ մեկին դուր գալ, կամ էլ ինչ-որ մեկի առաջադրանքն է կատարել: Իր երազանքն է, որ վերեւներում տեսնեն իր ելույթը, ասեն՝ լավ մարդ է, բերեք առաջ քաշենք:
Այսօրվա իշխանությունները, որ արդեն ունեն 4 տարվա փորձ, հայտարարում են, որ նախկիններն են մեղավոր: Եթե դուք 4 տարի հետո հղում եք անում նախկինների թերություններին, պարզ է, որ հաջորդ 4 տարին էլ ոչինչ չեք անելու: Մենք կոչ ենք անում իշխանություններին իրենց հավաքեն եւ իրենց պարտականությունը կատարեն: Իշխանությունն ունի 3 պարտականություն՝ ժողովրդին կերակրել, տնտեսություն զարգացնել, երկրի սահմաններն ու Սահմանադրությունը պահպանել: Ոչ մեկը չի արվում, Արցախը տվել են, հիմա էլ Սյունքին ու Տավուշն են տալիս»,-ասաց Հայրյանը:
Արցախի ներկայացուցչության պաշտոնյան հայտարարեց, որ կփոխանցի ներկաների պահանջները Արցախի ղեկավարությանը, նաեւ նշեց, որ Արցախի կառավարությունն իր հնարավորության սահմաններում այն, ինչ կարողանում է:

Министр территориального управления и инфраструктур Арцаха Айк Ханумян заявил в эфире о том, что международные структуры также препятствуют возвращению вынужденных переселенцев в Карабах. То есть международные организации, оказывающие нам определенную поддержку, препятствуют тому, чтобы люди ездили в Арцах. Об этом заявил во время акции протеста вынужденных переселенцев из Арцаха у представительства Карабаха 4 февраля один из ее участников.
Он уточнил, что международные структуры в областях помогают переселенцам из Арцаха брикетами, дровами или частичными коммунальными выплатами. «Международные структуры не являются помехой. Наоборот, они помогают нам выжить здесь, и когда нам скажут, что ваши квартиры в Арцахе готовы, мы с большим удовольствием уедем. Айк Ханумян должен уйти в отставку, нам не нужен подобный госчиновник», - заявил он.
В свою очередь, руководитель общественной организации «Во имя Гадрута» Левон Айрян сказал, что тут не надо винить Айка Ханумяна или какого-то иного чиновника, это состоявшаяся система. «Равнодушие к собственному народу, к собственной Родине. Из-за этого равнодушия мы и потеряли Шуши, Шаумян. Нам всегда говорят, что у страны нет возможностей. Депутаты получают зарплату в размере 650-700 тыс. драмов, на карманные расходы им выдают 250 тыс. драмов, плюс премии. И эти депутаты заявляют, что у страны нет возможности содержать беженцев.
Почему власти не предоставляют нам статус беженца? Почему они не работают над статусом Арцаха? Айк Ханумян – маленький человек, я его хорошо знаю. Этот маленький человек либо захотел кому-то понравиться, либо выполнил задание какого-то человека. Он мечтает о том, чтобы в верхах увидели его выступление, сказали, вот, какой он хороший, надо его продвинуть вперед.
Нынешние власти, имеющие уже 4-летний опыт, заявляют, что во всем виноваты бывшие. Если через 4 года вы опять ссылаетесь на упущения бывших, то понятно, что и в ближайшие 4 года ничего не предпримете. Мы призываем представителей власти собраться и начать выполнять свои обязательства. А у нее три обязательства – кормить народ, развивать экономику, защищать границы страны и Конституцию. Но ничего из всего этого не делается, Арцах сдали, а сейчас сдают Сюник и Тавуш», - сказал Айрян.
Должностное лицо представительства Арцаха же заявил, что передаст требования присутствующих руководству республики. Он также отметил, что правительство Арцаха в пределах своих возможностей делает все, что может.