ՀՀ պաշտոնատար անձինք իրենք են սրում անհանդուրժողության մթնոլորտը հասարակությունում։ Այս մասին հայտարարել է օմբուդսմենի պաշտոնում առաքելությունն ավարտող Արման Թաթոյանը փետրվարի 23-ի մամուլի ասուլիսում։
Ինչպես ընդգծել է Թաթոյանը, այժմ երկրում անհրաժեշտ է վերականգնել ընդհանուր համաձայնությունը, որը տուժել է ոչ ճիշտ դիսկուրսի հետեւանքով։ Բայց հեռանկարն աղոտ է, խոստովանել է Թաթոյանը։ «Նախկինների» ու «նորերի», «սեւերի» ու «սպիտակների» պիտակավորումները բաժանել են հասարակությունը»,- հիշեցրել է Թաթոյանը՝ ներողություն խնդրելով եւ թվարկելով հասարակությունում շրջանառվող պիտակները։
«Ֆեյք էջերը կազմակերպված հարձակում են կատարում։ Դա նպաստել է ատելության մթնոլորտի աճին։ Պետության համար լրջագույն աշխատանք կա։ Իսկ նա ինքն է նպաստում եւ «պայքարում» անթույլատրելի մեթոդներով։ Ընտրությունների ժամանակ վիրավորանքների հետ կապված իրավիճակը բարձրացրին գագաթնակետին, իսկ երկու ամիս հետո քրեականացրին, իրավիճակը միայն ավելի վատացավ։ Նոր հոդվածը միայն պաշտպանում է պաշտոնյաներին, եւ բոլորովին չվերացրեց հայհոյանքը հանրային դիսկուրսից։ Քրեական օրենսգրքի միջոցով ոչ թե երկու ամսվա, այլ երկար տարիների աշխատանքը կկարողանա ուղղել իրավիճակը։ Պաշտոնյաներն անթույլատրելի հայտարարություններով միայն նպաստում են մթնոլորտի շիկացմանը»,- նշել է Թաթոյանը։

Должностные лица Армении сами нагнетают атмосферу нетерпимости в обществе. Об этом заявил завершающий миссию на посту омбудсмена Арман Татоян 23 февраля на пресс-конференции.
Как подчеркнул Татоян, сейчас в стране необходимо восстановить общее согласие, пострадавшее в результате неправильного дискурса. Но перспектива туманная, признал Татоян. «Навешиванием ярлыков «старых» и «новых», «черных» и «белых» разделили общество», - напомнил Татоян, попросив прощения и перечислив ярлыки имеющие хождение в обществе другие ярлыки.
«Фейковые страницы совершают организованные нападения. Это способствовало росту атмосферы ненависти. Для государства есть серьезнейшие работа. А оно само способствует и недопустимыми методами «борется». Во время выборов подняли ситуацию с оскорблениями на пик а через два месяца криминализировали, ситуация только ухудшилась. Новая статья только защищает должностных лиц, а вовсе не убрала ругань из общественного дискурса. Не за два месяца посредством УК, а долгие годы работы могут выправить ситуацию. Должностные лица недопустимыми заявлениями только способствуют нагнетанию атмосферы», - отметил Татоян.