Ապրիլի կեսերից ընդդիմությունը տարբեր բողոքի ակցիաներ է անցկացնում Երեւանում, այդ թվում՝ խաղաղ անհնազանդություն: Մայիսի սկզբին «Դիմադրություն» շարժումը վրաններ տեղադրեց Երեւանի Ֆրանսիայի հրապարակում, որոնք հետագայում ապամոնտաժվեցին։ Հունիսի 14-ին ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը հանրահավաքում հայտարարեց, որ պայքարը կառավարության հրաժարականի համար շարունակվելու է։
Ակցիային մասնակցում են նաեւ «Պատիվ ունեմ» եւ «Հայաստան» խմբակցությունների պատգամավորներ, ՀՀԿ, ՀՅԴ եւ «Հայրենիք» կուսակցությունների անդամներ։ Ոստիկանությունը՝ կոպիտ ուժի կիրառմամբ, պարբերաբար բերման էր ենթարկում ցուցարարներին։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության պետական պահպանության ծառայության պետ Սարգիս Հովհաննիսյանը հատկապես աչքի ընկավ՝ ոտքով հարվածելով օպերատորին։
Քաղաքագետ Արմեն Բադալյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում «Դիմադրություն» շարժման պայքարը կիսով չափ հաջողված անվանեց, մաասնավորապես, ապրիլի 17-ից մայիսի 2-ն ընկած ժամանակաշրջանը, երբ ԱԱԾ նախկին պետ Արթուր Վանեցյանը նստացույց սկսեց։
Այդ ընթացքում տեղի ունեցավ ջահերով երթ, տարբեր խորհրդանշական վայրերից երթեր տեղի ունեցան դեպի Երեւան, մեծ հանրահավաք հրավիրվեց, ցուցարարները վրաններ տեղադրեցին։
«Ավելին, «Դիմադրություն» շարժման մասնակիցները դարձան վրանային քաղաքի պատանդները, քանի որ գաղափարն այն էր, որ վրանների ապամոնտաժումը կնշանակի պարտություն, թեեւ շարժման նպատակը ոչ թե վրաններ տեղադրելն էր, այլ իշխանափոխությունը։ Վրանները, որոնք ավելի վաղ պետք է ապամոնտաժվեին, պետք է լինեին միայն պայքարի գործիք։
Շարժման մյուս ձեռքբերումն այն էր, որ մասնակիցները թույլ չտվեցին իշխանություններին խաղաղության պայմանագիր կնքել։ Բացթողումն այն էր, որ, այնուամենայնիվ, ստեղծվեց սահմանազատման հանձնաժողով։
Բացի այդ, շարժումը չկարողացավ ինստիտուցիոնալացվել, հետեւաբար հնարավոր չեղավ լրջորեն ավելացնել ցուցարարների թիվը եւ ընդլայնել սոցիալական բազան։
Շարժման առջեւ խնդիր էր դրված սոցիալական դժգոհություն արտահայտող մյուս քաղաքացիներին բողոքի ակցիաներ ներգրավել, իսկ դրա համար անհրաժեշտ էր այլ միջոցներ ձեռնարկել եւ ընդլայնել պայքարի սոցիալական բազան։ Այս ամենը տեղի չունեցավ։ Դաշնակցությունը մոբիլիզացրեց միայն իր ընտրազանգվածին ու նրանց մոտ կանգնած խմբերին, թեեւ անհրաժեշտ էր առաջ մղել այլ թեզեր։ Ի վերջո, իշխանություններից հանրային դժգոհությունը կապված է ոչ միայն Արցախի հարցում վարվող քաղաքականության, այլեւ բազմաթիվ այլ ասպեկտների հետ, որոնց հիշատակումը կարող է դրդել մարդկանց մասնակցել ակցիաներին։ Նույնիսկ այնպիսի տեխնոլոգիաների կիրառումը, ինչպիսիք են փողոցները փակելը եւ այլ գործողությունները, թերություններ ուներ, եւ այս դեպքում դրանք չեն գործում։ Օրինակ՝ պետական ապարատի աշխատանքը կաթվածահար անելու համար փողոցները փակելը կարող է սկսվել առավոտյան ժամը 8-ից, երբ մարդիկ պարզապես գնում են աշխատանքի, այլ ոչ թե կեսօրից, ինչը միայն ավելացրել է գործողություններից դժգոհողների թիվը։ Բացի այդ, փողոցները երբեմն կիսով չափ փակվում էին»,-հավելեց Բադալյանը։
Շարժման գործողությունները օգտակար էին Հայաստանի, բայց ոչ գործող իշխանության համար։ Հայաստանի շահերի հաշվին խաղաղության պայմանագիր կնքելու փորձը կանխվեց, սակայն չհաջողվեց կանխել սահմանազատման հանձնաժողովի ստեղծումը, հնարավոր եղավ ընդամենը մեկ ամսով հետաձգել այդ գործընթացը։
Ցանցային պայքար ծավալելու մասին օրերս հայտարարեց նաեւ Իշխան Սաղաթելյանը, այդ թվում՝ մարզերում։
Քաղաքագետը կարծում է, որ այս նախաձեռնության հաջողությունը կախված է նրանից, թե ինչպիսի ցանցային կառույց կունենա ընդդիմությունը։ Պետք է ձեւավորվի տնօրենների խորհուրդ՝ խորհրդի անդամների միջեւ որոշակի ոլորտներում պատասխանատվության հստակ բաշխմամբ։
«Ժամանակային ռեսուրսը նույնպես շատ կարեւոր է․ Սաղաթելյանը 40 օր առաջ պետք է նման հայտարարություն աներ։ Իսկ քաղաքականության մեջ նույնիսկ մեկ բաց թողնված օրը կարող է անշրջելի դառնալ։ Փաշինյանի հրաժարականի հավանականության մասին խոսելու համար կարեւոր է, որ կարողանանք հարյուր հազարավոր մարդկանց մղել գործի, երկրում ստեղծել քաոսային, անվերահսկելի վիճակ։ Իսկ սա ընդամենը խաղաքարտ է տալիս ընդդիմությանը»,-հավելեց փորձագետը։

В Ереване с середины апреля оппозиция проводит различные акции протеста, в том числе мирные акции неповиновения. В начале мая Движение сопротивления установило на Площади Франции Еревана палатки, которые позже были демонтированы. Вице-спикер парламента Армении Ишхан Сагателян 14 июня на митинге заявил о том, что борьба за отставку власти продолжится.
В акциях участвуют также депутаты от блоков «Честь имею» и «Армения», члены Республиканской партии Армении, АРФ Дашнакцутюн, «Родина». Полиция с целью подавления протестов с грубым применением силы периодически подвергала протестующих приводу. Особо отличился начальник Службы госохраны Службы национальной безопасности Армении Саркис Ованнисян, который ударил ногой оператора.
Политолог Армен Бадалян в беседе с Новости Армении-NEWS.am назвал борьбу Движения сопротивления успешной наполовину, в частности период с 17 апреля, когда экс-начальник СНБ Армении Артур Ванецян начал сидячую забастовку, и до 2 мая.
В тот период прошло факельное шествие, состоялись марши из разных символических мест в Ереван, был созван большой митинг и протестующие установили палатки.
Именно этот условно первый этап сыграл положительную функцию, пробудил людей, которым не чужды вопросы безопасности Армении и Арцаха.
Однако после 5 мая Движение, по оценке эксперта, фактически встало и никакого развития с тех пор не последовало.
«Более того, участники Движения сопротивления превратились в заложников палаточного городка, поскольку в основе лежала идея, согласно которой демонтаж палаток означает поражение, хотя цель Движения заключалась не в установлении палаток, а в смене власти. Палатки, которые следовало демонтировать раньше, должны были быть лишь инструментом борьбы.
Другим достижением Движения стало то, что участники не позволили властям подписать мирный договор. Упущением было то, что, тем не менее, была создана комиссия по делимитации.
Кроме того, Движение не удалось институционализировать, следовательно, не удалось серьезно увеличить численность протестующих и расширить социальную базу.
Перед Движением должна была стоять задача по привлечению к протестам других граждан, испытывающих социальное недовольство, а для этого нужно было принять иные меры и расширить социальную базу борьбы. Всего этого не произошло. Дашнакцутюн мобилизовал лишь свой электорат и приближенные к ним группы, хотя необходимо было продвигать и другие тезисы. Ведь недовольство общества властями связано не только политикой в вопросе Карабаха, но и многими другими аспектами, упоминание которых могло бы мотивировать людей к участию в акциях. Даже применение таких технологий, как перекрытие улиц и другие акции, имело недостатки, а в таком случае они не дают результатов. Например, перекрытие улиц с целью парализации работы госаппарата могло начаться с 8 утра, когда люди только отправляются на работу, а не в полдень, что лишь увеличивало численность недовольных акциями. Кроме того, улицы порой перекрывались наполовину.
Те, кто вышли на улицы, укрепили понимание, что нынешние власти проводят политику, противоречащую армянским интересам», – добавил Бадалян.
Действия Движения сопротивления оказались полезными для Армении, но не для действующей власти. Была предотвращена попытка подписания мирного договора за счет интересов Армении, вместе с тем не удалось предотвратить создание комиссии по делимитации, удалось лишь затянуть на один месяц этот процесс.
Ишхан Сагателян недавно заявил также о развертывании сетевой борьбы, в том числе в областях.
Политолог считает, что успехи этой инициативы зависят от того, какую сетевую структуру будет иметь оппозиция. Должен быть сформирован совет правления с четким распределением между членами совета ответственности по конкретным направлениям. Необходимо прояснить преследуемые цели.
«Очень важен также временной ресурс: такое заявление Сагателян должен был сделать еще 5 мая, 40 дней назад. А в политике даже один упущенный день может стать необратимым.
Для того чтобы говорить о возможности отставки Пашиняна, важно суметь подтолкнуть к действиям сотни тысяч человек, создать в стране хаотичное, неконтролируемое состояние», – добавил эксперт. И то это, по его оценке, лишь дает игральные карты в руки оппозиции.