Երբ ընտրվեմ Բարձրագույն խորհրդի անդամի պաշտոնում, խորհրդանիշներս կլինեն զինանշանը, դրոշը, ինչպես նաեւ արդարադատության խորհրդանիշը (Թեմիսը) եւ մուրճը։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հոկտեմբերի 6-ին ասել է արդարադատության նախկին նախարար Կարեն Անդրեասյանը։
Նրա խոսքով՝ ամբողջ կյանքի ընթացքում աշխատասենյակում կախել է միայն մի ղեկավարի (Նիկոլ Փաշինյանի – խմբ.) նկարը, եւ այդ որոշումը խորհրդանիշների տրամաբանության մեջ էր։ «Այդպիսի սիմվոլիկա ընդունված է ԱՄՆ-ում եւ շատ այլ երկրներում, հատկապես գործադիր իշխանությունում։ Միեւնույն ժամանակ, անկախ մարմնի ներկայացուցիչների աշխատասենյակում չի կարող լինել գործադիր իշխանության ղեկավարի նկարը։ Ուստի, Փաշինյանի նկարն ինձ մոտ չի լինի։ Ես մինչ այդ ասել էի, որ երբ նայում եմ նկարին, հիշում եմ խորհրդանշանի մասին, ճիշտ այնպես, ինչպես երբ դրոշին ու զինանշանին եմ նայում»,- ընդգծել է Անդրեասյանը։
Հիշեցնենք, որ 2021թ. արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կառավարող կուսակցության առաջնորդ եւ Հայաստանի վաչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նույնպես ընտրել էր մուրճը՝ որպես ընդդիմության դեմ պայքարի խորհրդանիշ եւ ակտիվորեն սպառնում էր այդ գործիքով։
Հիշեցնենք, որ Կարեն Անդրեասյանը, որը զբաղեցնում էր ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնը 2021թ. օգոստոսի 3-ից, հրաժարական է տվել։

Когда изберусь на должность члена Высшего судебного совета, символами будут герб, флаг, а также символ правосудия (фемиды) и молоток. Об этом в беседе с журналистами 6 октября заявил бывший министр юстиции Армении Карен Андреасян.
По его словам, за всю жизнь он в кабинете вешал портрет лишь одного руководителя (Никола Пашиняна – ред.), и это решение было в логике символов. «Такая символика принята в США и многих других странах, особенно в исполнительной власти. Вместе с тем в кабинете представителей независимого органа не может быть портрета главы исполнительной власти. Поэтому портрета Пашиняна у меня не будет. Я ранее говорил, что когда я смотрю на портер, вспоминаю о символе, точно так же, когда смотрю на флаг и герб», – подчеркнул Андреасян.
Напомним, что во время предвыборной агитации на досрочных парламентских выборах 2021 года лидер правящей партии «Гражданский договор» и премьер-министр Армении Никол Пашинян также избрал молоток в качестве символа борьбы с оппозицией и активно угрожал этим инструментом.
Напомним, что Карен Андреасян, занимавший поста министра юстиции Армении с 3 августа 2021 года, 5 октября подал в отставку.