Մենք մի քանի ամիս առաջ պլանավորածից բարձրացրեցինք թոշակներն ու նպաստները, հաջորդ տարի եւս սոցիալական խնդիրների լուծումը լինելու է մեր գլխավոր նպատակը: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 3-ին, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
Նա չհամաձայնեց տեսակետին, որ ՀՀ քաղաքացին ամեն օր ավելի վատ է ապրում, քան նախորդ օրը. «Եթե վերցնենք միջին քաղաքացուն, միջին քաղաքացին, կոպիտ ասած, 14,1 տոկոսով ավելի լավ է ապրում: Բնականաբար, որոշ մարդիկ ավելի վատ են ապրել, եւ մեր խնդիրն է այնպես անել, որ այդ թիվը լինի զրո: Մենք 50 հազարով ավելացրել ենք աշխատատեղերի քանակը, որն ազդել է 50 հազար ընտանիքի բարեկեցության մակարդակի վրա:
Բայց ես չեմ ժխտում, որ տարվա վերջին կարող է տեսնենք ավելի բարձր աղքատության ցուցանիշ, որովհետեւ ունենք շատ բարձր գնաճ եւ տարվա սկզբին եղած կանխատեսումները վկայում էին նրա մասին, որ պետք է աշխատենք հենց աղքատության մակարդակի ուղղությամբ: Այն բարձր գնաճը, որ կա աշխարհում ու Հայաստանում, ի սկզբանե, 27-42 տոկոսով գնահատական կար, որ կարող է աղքատության մակարդակը բարձրանա գնաճի պատճառով: Հիմա մեր արած աշխատանքի շնորհիվ կարողացել ենք այնպես անել, որ այդ 27-ը նվազի կամ 42 չդառնա, պաշտոնական թվերը ցույց կտան, երբ դրանք հրապարակվեն: Ես առաջարկում եմ մի քիչ էլ սպասենք, կտեսնենք»,-հայտարարեց Քերոբյանը:

Несколько месяцев назад мы повысили пенсии и пособия, решение социальных проблем будет нашей главной задачей и в следующем году. Об этом заявил в беседе с журналистами 3 ноября министр экономики Армении Ваан Керобян.
Он не согласился с той точкой зрения, что гражданин Армении с каждым днем живет все хуже. «Если взять среднестатистического гражданина, то он, грубо говоря, живет на 14,1% лучше. Естественно, кому-то жилось хуже, и наша задача – свести эту цифру к нулю. Мы на 50000 увеличили количество рабочих мест, что повлияло на уровень благосостояния 50000 семей. Но я не отрицаю, что в конце года мы можем увидеть более высокий показатель бедности, потому что у нас очень высокая инфляция. И прогнозы на начало года указывали на то, что нужно работать в направлении уровня бедности. По части высокой инфляции, которая существует в мире и Армении, изначально была оценка в 27-42%, говорилось, что  из-за нее уровень бедности может повыситься. Сейчас, благодаря проделанной нами работе, мы смогли сделать так, чтобы эти 27 уменьшились или не стали 42. Официальные цифры, которые должны быть опубликованы, все покажут. Предлагаю еще немного подождать, посмотрим», - сказал  Керобян.