Հայաստանում կա մոտ 100 հազար թափուր աշխատատեղ։ Մեզ հայտնի չէ նման դեպք, երբ մարդը ցանկանա աշխատել եւ չկարողանա դա անել։ Այս մասին դեկտեմբերի 22-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Նրա խոսքով՝ գործատուները ցերեկով ճրագը ձեռքներին աշխատակիցների են փնտրում ծառայությունների, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության ոլորտներում։ Նա պարզաբանեց, որ այդ թափուր աշխատատեղերն արագ համալրվում են օտարերկրացիների կողմից։ Միաժամանակ Քերոբյանն ընդունեց կառուցվածքային գործազրկության փաստը՝ կոչ անելով քաղաքացիներին մշտապես կատարելագործել իրենց հմտությունները։
Նախարարը վստահեցրեց, որ նոյեմբերին Հայաստանում գրանցվել է աշխատատեղերի բացարձակ ռեկորդ՝ 701 հազար աշխատատեղ, աճը 2021 թվականի նոյեմբերի համեմատ գերազանցել է 47 հազարը։
«Միջին աշխատավարձը 2021 թվականի նոյեմբերի համեմատ աճել է 20 տոկոսով եւ կազմում է 266 հազար դրամ (ավելի քան 550 դոլար-խմբ.)»,-նշեց Քերոբյանը։

В Армении есть около 100 тысяч вакансий, мы не знаем ни одного случая, когда человек хотел бы работать и не смог бы это сделать. Об этом в беседе с журналистами 22 декабря заявил  министр экономики Армении Ваан Керобян.
По его словам, работодатели днем с огнем ищут сотрудников в сферах услуг, сельского хозяйства, для промышленных предприятий. Он пояснил, что эти вакансии быстро восполняются иностранцами. Одновременно Керобян признал факт структурной безработицы, призвав граждан постоянно усовершенствовать свои навыки.
Министр заверил, что в ноябре в Армении был зафиксирован абсолютный рекорд по количеству рабочих мест, их стало 701 тысяча, рост в сравнении с ноябрем 2021 года превысил 47 тыс.
«Средняя зарплата в сравнении с ноябрем 2021 года выросла на 20% и составляет 266 тыс. драмов (более 550 долларов – ред.)», – подчеркнул он.