Հայաստանում կա մոտ 100 հազար թափուր աշխատատեղ։ Մեզ հայտնի չէ նման դեպք, երբ մարդը ցանկանա աշխատել եւ չկարողանա դա անել։ Այս մասին դեկտեմբերի 22-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Նրա խոսքով՝ գործատուները ցերեկով ճրագը ձեռքներին աշխատակիցների են փնտրում ծառայությունների, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության ոլորտներում։ Նա պարզաբանեց, որ այդ թափուր աշխատատեղերն արագ համալրվում են օտարերկրացիների կողմից։ Միաժամանակ Քերոբյանն ընդունեց կառուցվածքային գործազրկության փաստը՝ կոչ անելով քաղաքացիներին մշտապես կատարելագործել իրենց հմտությունները։
Նախարարը վստահեցրեց, որ նոյեմբերին Հայաստանում գրանցվել է աշխատատեղերի բացարձակ ռեկորդ՝ 701 հազար աշխատատեղ, աճը 2021 թվականի նոյեմբերի համեմատ գերազանցել է 47 հազարը։
«Միջին աշխատավարձը 2021 թվականի նոյեմբերի համեմատ աճել է 20 տոկոսով եւ կազմում է 266 հազար դրամ (ավելի քան 550 դոլար-խմբ.)»,-նշեց Քերոբյանը։

There are about 100,000 vacancies in Armenia, Armenian Minister of Economy Vahan Kerobyan told reporters on Thursday.
According to him, employers are looking for employees in the service sector, agriculture, and industrial enterprises. He explained that these jobs are quickly filled by foreigners. Kerobyan acknowledged the fact of structural unemployment, urging citizens to constantly improve their skills.
The minister assured that in November Armenia recorded an absolute record in the number of jobs, they became 701,000, an increase of over 47 thousand compared to November 2021.
"The average salary grew by 20% as compared to November 2021 and makes 266 thousand drams (more than 550 dollars - ed.)," he noted.