Եթե մարդիկ նման հայտարարություններ են անում՝ փաստեր չներկայացնելով, եւ ընդ որում՝ կոնկրետ նշում են երկիրը, եւ ոչ թե որպես միտման են մասին խոսում՝ անմիջականորեն հավակնություններ ներկայացնելով երկրին, ապա բարի եղեք փաստերով ներկայացնել դրանք։ Չէ՞ որ դրանք փաստեր են, որոնք իբր վկայակոչվում են, որ դրանք եղել են, դե, ուրեմն ցույց տվեք, պատմեք։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հայտարարությունն այն մասին, թե ՌԴ-ն հարկադրում է Հայաստանին միջանցք տրամադրել Ադրբեջանին, միանալ միութենական պետությանը։
«Իսկ կարելի՞ է մի հարց. ո՞ւմ են վկայակոչում մարդիկ, ովքեր խոսում են այդ մասին։ Այն մասին, որ նրանց հարկադրում են։ Ի՞նչ փաստեր են վկայակոչում։ Կա՞ն ինչ-որ փաստեր, թե ինչպես է տեղի ունեցել հարկադրանքը. բարեկամական իրադրությունո՞ւմ, կարմիր գինու գավաթի շո՞ւրջ, թե՞ կոշտ է տեղի ունեցել այդ հարկադրանքը։ Ինչպե՞ս են հարկադրել։ Պետք է, չէ՞, հասկանալ, թե ինչպես է դա տեղի ունեցել։ Թե՞ մարդը վեր է կացել եւ ասում է. «Գիտեմ, որ հարկադրել են։ Անգամ հիշում եմ, բայց չեմ հիշում թե ով եւ չեմ հիշում, թե ինչպես։ Հասկանո՞ւմ եք, որ պետք է գոնե ինչ-որ փաստեր լինեն։ Եթե մարդիկ նման հայտարարություն են անում՝ փաստեր չներկայացնելով, եւ, ընդ որում, կոնկրետ հիշատակում են երկիրը, եւ ոչ թե որպես միտում են խոսում, այլ անմիջականորեն հավակնություն են ներկայացնում երկրին, ապա բարի եղեք, ամրագրեք դա փաստերով։ Չէ՞ որ փաստերը, որոնք իբր վկայակոչվում են, թե իբր դրանք եղել են. դե, ցույց տվեք, պատմեք։ Այդ ժամանակ հնարավոր կլինի ինչ-որ բան ասել ի հավելումն այն բանի, ինչն ասվել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարի կողմից այն մասին, որ ռուս պաշտոնյաներից ոչ մեկը երբեք նման ոչ մի բան չի ասել։ Ես նկատի ունեմ Հայաստանի միանալը միութենական պետությանը։ Դե, այս տեսակ բոլոր արտահայտությունների գնահատականները տրվել են։ Եվ մեկ անգամ եւս. ինչ-որ բան գոնե պե՞տք է ներկայացնել։ Եվ, ի դեպ, նույնը կարելի է ասել այն պնդման մասին, որ մենք, իբր, Երեւանին պարտադրում ենք իր կողմից չվերահսկվող մի ինչ-որ միջանցք Հայաստանի տարածքով։ Սա ֆեյք է, ինչի մասին նույնպես բազմիցս խոսել ենք։ Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ ՌԴ-ի ղեկավարների 2021թ. հունվարի 11-ի հայտարարության համաձայն՝ տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում քննարկվում են հաղորդակցությունների բացման տարբեր ճանապարհներ, այդ թվում, Հայաստանի հարավում երկաթուղային ճյուղի վերականգնման հետ կապված։ Այդ աշխատանքի սկզբունքներից մեկը, որը չեն վիճարկում ոչ Երեւանը, ոչ Բաքուն, այնպիսին է, որ երթուղիների ինքնիշխանությունը պատկանում է այն երկրին, որի տարածքով այն անցնում է»։

If people make such a statement without presenting facts, and, moreover, specifically mention the country and do not speak as a trend, but directly present an ambition to the country, then be kind enough to confirm it with facts. After all, the facts that are referred to as if they happened; well, show, tell. Maria Zakharova, the official representative of the Russian Foreign Ministry, said this at Thursday’s press briefing—and commenting on the recent statement by the Secretary of the Security Council of Armenia, Armen Grigoryan, who had noted that Russia was forcing Armenia to provide a corridor to Azerbaijan and to join the Union State of Russia and Belarus.
"Who are the people referring to when they talk about it? That they are being forced? What facts do they cite? Are there any facts about how the coercion took place? In a friendly situation? Around a glass of red wine? Or was that coercion harsh? How did they force [it]? It is necessary, right, to understand how it happened? (…).
Do you understand that there should be at least some facts? If people make such a statement without presenting facts, and, moreover, specifically mention the country and do not speak as a trend, but directly present an ambition to the country, then be kind enough to confirm it with facts. After all, the facts that are referred to as if they happened; well, show, tell. Then it will be possible to say something in addition to what was said by the press secretary of the Russian President that none of the Russian officials ever said anything like that. I mean the joining of Armenia to the Union State [of Russia and Belarus].
Well, the assessments on all such expressions have been given. And once again: at least something should be presented? And, by the way, the same can be said about the claim that we [i.e., Russia] are allegedly imposing on Yerevan a certain corridor [to Azerbaijan] through the territory of Armenia that is not controlled by it. This is fake [news] which we have also talked about many times. According to the statement of the leaders of Armenia, Azerbaijan, and Russia on January 11, 2021, within the framework of the tripartite working group for unblocking all economic and transport communications in the region, various ways of opening communications are being discussed, including regarding the restoration of the railway branch in the south of Armenia. One of the principles of that work, which neither Yerevan nor Baku disputes, is that the sovereignty of the routes belongs to the country through whose territory it passes," Zakharova said.