Եթե մարդիկ նման հայտարարություններ են անում՝ փաստեր չներկայացնելով, եւ ընդ որում՝ կոնկրետ նշում են երկիրը, եւ ոչ թե որպես միտման են մասին խոսում՝ անմիջականորեն հավակնություններ ներկայացնելով երկրին, ապա բարի եղեք փաստերով ներկայացնել դրանք։ Չէ՞ որ դրանք փաստեր են, որոնք իբր վկայակոչվում են, որ դրանք եղել են, դե, ուրեմն ցույց տվեք, պատմեք։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հայտարարությունն այն մասին, թե ՌԴ-ն հարկադրում է Հայաստանին միջանցք տրամադրել Ադրբեջանին, միանալ միութենական պետությանը։
«Իսկ կարելի՞ է մի հարց. ո՞ւմ են վկայակոչում մարդիկ, ովքեր խոսում են այդ մասին։ Այն մասին, որ նրանց հարկադրում են։ Ի՞նչ փաստեր են վկայակոչում։ Կա՞ն ինչ-որ փաստեր, թե ինչպես է տեղի ունեցել հարկադրանքը. բարեկամական իրադրությունո՞ւմ, կարմիր գինու գավաթի շո՞ւրջ, թե՞ կոշտ է տեղի ունեցել այդ հարկադրանքը։ Ինչպե՞ս են հարկադրել։ Պետք է, չէ՞, հասկանալ, թե ինչպես է դա տեղի ունեցել։ Թե՞ մարդը վեր է կացել եւ ասում է. «Գիտեմ, որ հարկադրել են։ Անգամ հիշում եմ, բայց չեմ հիշում թե ով եւ չեմ հիշում, թե ինչպես։ Հասկանո՞ւմ եք, որ պետք է գոնե ինչ-որ փաստեր լինեն։ Եթե մարդիկ նման հայտարարություն են անում՝ փաստեր չներկայացնելով, եւ, ընդ որում, կոնկրետ հիշատակում են երկիրը, եւ ոչ թե որպես միտում են խոսում, այլ անմիջականորեն հավակնություն են ներկայացնում երկրին, ապա բարի եղեք, ամրագրեք դա փաստերով։ Չէ՞ որ փաստերը, որոնք իբր վկայակոչվում են, թե իբր դրանք եղել են. դե, ցույց տվեք, պատմեք։ Այդ ժամանակ հնարավոր կլինի ինչ-որ բան ասել ի հավելումն այն բանի, ինչն ասվել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարի կողմից այն մասին, որ ռուս պաշտոնյաներից ոչ մեկը երբեք նման ոչ մի բան չի ասել։ Ես նկատի ունեմ Հայաստանի միանալը միութենական պետությանը։ Դե, այս տեսակ բոլոր արտահայտությունների գնահատականները տրվել են։ Եվ մեկ անգամ եւս. ինչ-որ բան գոնե պե՞տք է ներկայացնել։ Եվ, ի դեպ, նույնը կարելի է ասել այն պնդման մասին, որ մենք, իբր, Երեւանին պարտադրում ենք իր կողմից չվերահսկվող մի ինչ-որ միջանցք Հայաստանի տարածքով։ Սա ֆեյք է, ինչի մասին նույնպես բազմիցս խոսել ենք։ Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ ՌԴ-ի ղեկավարների 2021թ. հունվարի 11-ի հայտարարության համաձայն՝ տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում քննարկվում են հաղորդակցությունների բացման տարբեր ճանապարհներ, այդ թվում, Հայաստանի հարավում երկաթուղային ճյուղի վերականգնման հետ կապված։ Այդ աշխատանքի սկզբունքներից մեկը, որը չեն վիճարկում ոչ Երեւանը, ոչ Բաքուն, այնպիսին է, որ երթուղիների ինքնիշխանությունը պատկանում է այն երկրին, որի տարածքով այն անցնում է»։

Если люди делают подобные заявления, не предоставляя факты, и причем конкретно упоминают страну, и не как о тенденции говорят непосредственно предъявляют претензии к стране, то будьте добры, подкрепите это фактами. Ведь это факты на которые якобы ссылаются, что они были, ну так покажите, расскажите. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявление секретаря Совбеза Армении Армена Григоряна о том, что РФ принуждает Армению предоставить коридор Азербайджану, присоединиться к союзному государству.
«А можно задать вопрос, на кого ссылаются люди, которые об этом говорят? О том, что их принуждают. На какие факты они ссылаются? Есть какие-то факты, как происходило принуждение: в дружественной обстановке, за бокалом красного вина, или жестко происходило это принуждение? Как принуждали-то? Это надо же понять как это все происходило. Или вышел человек и говорит: «Знаю, что принуждали. Даже помню, но не помню кто и не помню как. Вы понимаете, что должны быть хоть какие-то факты. Если люди делают подобные заявления, не предоставляя факты, и причем конкретно упоминают страну, и не как о тенденции говорят непосредственно предъявляют претензии к стране, то будьте добры, подкрепите это фактами. Ведь это факты на которые якобы ссылаются, что они были, ну так покажите, расскажите. Тогда можно будет что-то сказать дополнительно к тому, что уже было сказано пресс-секретарем президента РФ о том, что никто из российских чиновников никогда ни о чем подобном не говори. Я имею в виду о присоединении Армении к союзному государству. Ну, и все оценки подобного рода высказываниям были даны. Ну, и еще раз, хоть что-то же надо предъявить. И, кстати, то же самое можно сказать, применительно к утверждению о том, что мы якобы навязываем Еревану некий неподконтрольный ему коридор, через территорию Армении. Это фейк, о чем тоже неоднократно говорили. В соответствии с заявлением лидеров Армении, Азербайджана и РФ от 11 января 2021 года, в рамках трехсторонней рабочей группы по разблокированию всех экономических и транспортных связей в регионе, обсуждаются различные пути открытия коммуникаций, в их числе, вопросы, связанные с восстановлением движения железнодорожной ветки на Юге Армении. Один из принципов этой работы, которая не оспаривается ни Ереваном, ни Баку, таков, что суверенитет над маршрутами принадлежит той стороне, по чьей территории они пролегают».