Հայաստանի ԱԱԾ նախկին տնօրեն Միքայել Համբարձումյանը «Բեկում. 2018-2023թթ. Հայաստանը ջրբաժանի առաջ» համաերիտասարդական ֆորումում իր ելույթի ժամանակ կարծիք է հայտնել այն պատճառների մասին, որոնք հանգեցրին 2018թ. հեղափոխությանը։
«Ինչո՞ւ եմ ես կարծում, որ դրա համար կային օբյեկտիվ պատճառներ։ Մարդկանց մեջ հասունացել էր դժգոհությունը, պատճառները, որոնք, գազի պես, կուտակվել էին, եւ վաղ թե ուշ նման իրադարձություններ էին տեղի ունենալու»,- նշել է նա։
Համբարձումյանը հիշեցրել է նաեւ այն իրադարձությունների մասին, որոնք տեղի են ունեցել 2018-ից առաջ. մասնավորապես, նա հիշատակել է ՊՊԾ գնդի շենքի գրոհի մասին «Սասնա ծռեր» խմբի կողմից։
ԱԱԾ նախկին տնօրենը թվարկել է նաեւ 2018թ. հեղափոխության սուբյեկտիվ պատճառները՝ դրանց մեջ նշելով կեղծ լուրերը, որոնք բարձրացնում էին դժգոհության աստիճանն ու փոխանցվում բերնեբերան։
Նա վստահություն է հայտնել, որ եթե չլինեին 2018թ. իրադարձությունները, դրանք տեղի կունենային 2019-ին կամ 2020-ին, այսինքն՝ դրան հանգեցրել էր ստեղծված իրավիճակը։
Ընդ որում՝ ԱԱԾ նախկին տնօրենն ընդգծել է, որ հեղափոխության նպատակը չի իրականացվել։ Նա նշել է, որ չեն կատարվել նպատակները դեմոկրատիայի, արդարադատության համակարգի կամ անվտանգության տեսակետից։
Ինչ վերաբերում է հասարակության տրամադրություններին այժմ, Համբարձումյանի խոսքով՝ մարդիկ մատերիալիստ են դարձել, իսկ երիտասարդությունը մտածում է այն մասին, որ կրթություն ստանա արտասահմանում, իսկ հայրենիքում «ինչ լինում է՝ թող լինի»։ Դա, ըստ նրա, անվտանգության սպառնալիքներից մեկն է։

Экс-директор СНБ Армении Микаэл Амбарцумян в ходе выступления на всемолодежном форуме «Перелом: 2018-2023 гг. Армения на грани» выразил мнение о причинах, которые привели к революции 2018 года.
«Почему я считаю, что для этого были объективные причины? Среди людей назревало недовольство, причины, которые, подобно газу, накапливались, и рано или поздно произошли бы подобные события», - отметил он.
Амбарцумян также напомнил о событиях, произошедших незадолго до до 2018 года: в частности, он упомянул о штурме здания полка ППС вооруженной группой «Сасна Црер».
Экс-директор СНБ перечислил также субъективные причины революцию 2018 года, назвав среди них фальшивые слухи, повышающие градус недовольства и передававшиеся из уст в уста.
Он выразил уверенность в том, что не будь событий 2018 года, они бы произошли в 2019 или в 2020 году, то есть к этому привела сложившаяся ситуация.
При этом бывший директор СНБ подчеркнул, что цель революции не была достигнута. Он отметил, что не были достигнуты цели с точки зрения демократии, системы юстиции или безопасности.
Что касается настроений в обществе сейчас, по словам Амбарцумяна, люди стали материалистами, а молодежь думает о том, чтобы получить образование за границей, а на родине «будь, что будет». Это, по его словам, является одной из угроз безопасности.