Ոստիկանը ծխախոտը հանգցրել է ոստիկանություն տարված անձի քթին: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 13-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց փաստաբան Կարեն Ալավերդյանի պաշտպանյալի նկատմամբ բռնության գործով պաշտպան Մարիամ Աբրահամյանը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 7-ին Ոստիկանության կենտրոնական բաժնում փաստաբան Կարեն Ալավերդյանի նկատմամբ ոստիկանների կողմից ոչ միայն բռնություն է կիրառվել, այլ նաեւ ձերբակալվել է: Բռնությունը գործադրվել է այն բանից հետո, երբ փաստաբանը ոստիկանների կողմից բռնության ենթարկված իր պաշտպանյալին փորձել է մասնագիտական աջակցություն ցուցաբերել:
«Պաշտպանյալս որեւէ հակաիրավական վարքագիծ չի դրսեւորել: Մեզ համար անհասկանալի է, թե ինչի համար է նա ենթարկվել դաժան ծեծի եւ խոշտանգման: Նրա քթի վրա ծխախոտ են հանգցրել, որոշ հատվածներ այրված են: Ունի բավականին վնասվածքներ, բժշկական հետազոտության է ենթարկվել եւ պարզվել է, որ ականջի թմբկաթաղանթի ամբողջականությունն է խախտված»,- պատմեց Մարիամ Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով՝ դատաբժշկական փորձաքննության որոշումը բավականին ուշ է կայացվել եւ այն էլ պաշտպանների մեծ ջանքերից հետո. «Նա սուր ցավեր է ունեցել ՁՎՊ-ում, այնտեղից նրան շտապօգնության մեքենան տարել է հիվանդանոց»:
Մարիամ Աբրահամյանը հայտնեց, որ իր պաշտպանյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել տնային կալանքը. «Մենք երեկ այցելեցինք նրան, պարզվեց, որ նա կողերի հատվածում լուրջ ցավեր ունի: Նրան առաջիկայում սպասվում է ականջի վիրահատություն»:
Փաստաբանը պատմեց, որ կալանքի միջնորդության քննության ժամանակ նույնպես իրենց մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտվել է. «Երբ դատարանում կալանքի միջնորդության քննությունն էր, նախագահող դատավորին խնդրեցինք 10 րոպե ընդմիջում, որպեսզի կարողանանք 3 փաստաբաններով առանձին խոսել, որոշ հարցեր քննարկել պաշտպանության տակտիկան մշակելու հետ կապված, ուղեկցողներից մեկը չէր հեռանում տարածքից, բավականին երկար ժամանակ նրան փորձում էինք օրենքը բացատրել, որ նա իրավունք չունի այդտեղ սպասել: Ես դա նույնպես փաստաբանի գործունեության խոչընդոտում եմ համարում»:

Полицейский погасил сигарету о нос человека, доставленного в полицию. Об этом сегодня, 13 июня, на встрече с журналистами заявила защитник по делу о насилии в отношении подзащитного адвоката Карена Алавердяна Мариам Абрамян.
Напомним, что 7 июня адвокат Карен Алавердян подвергся насилию со стороны полиции, и был задержан в Главном управлении полиции. Насилие было совершено после того, как адвокат попытался оказать профессиональную поддержку своему клиенту, тоже подвергшемуся насилию со стороны полиции.
«Мой клиент не совершал ничего противоправного. Нам непонятно, за что его жестоко избивали и пытали. Об нос потушили сигарету, некоторые части лица обгорели. У него много травм, он прошел медицинское обследование, и было установлено, что целостность барабанной перепонки нарушена», - сказала Мариам Абрамян.
По ее словам, заключение судебно-медицинской экспертизы было принято достаточно поздно и потребовало больших усилий защитников: «У него были сильные боли, из СИЗО его увезли в больницу на скорой помощи».
Мариам Абрамян заявила, что в качестве меры пресечения в отношении ее подзащитного был избран домашний арест. «Мы были у него вчера, оказалось, что у него сильные боли в ребрах. В ближайшем будущем ему предстоит операция на ухе», - сообщила адвокат.
Адвокат рассказала, что их профессиональной деятельности также препятствовали во время рассмотрения ходатайства о заключении под стражу. «Когда в суде рассматривалось ходатайство о задержании, мы попросили председательствующего о 10-минутном перерыве, чтобы мы могли отдельно пообщаться с 3-мя адвокатами, обсудить некоторые вопросы, связанные с выработкой тактики защиты. Один из сопровождающих не ушел. Мы довольно долго пытались объяснить ему закон, что он не имеет права там находиться. Я также считаю это препятствием деятельности адвоката».