Պաշտոնական գրություն եմ ուղարկել Ադրբեջանի ՄԻՊ-ին այն հիմնական շեշտադրումներով, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող հատատությունները քաղաքական հաստատություններ չեն, մատնանշել եմ, որ չափազանց կարևոր է, որ երկու պետությունների այդ հաստատությունները ունենան պատշաճ հաղորդակցություն և փորձեն լուծել առաջացող հումանիտար և մարդու իրավունքների հետ կապված խնդիրները։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանը։
Օմբուցմենի խոսքով՝ ադրբեջանական կողմից դեռևս արձագանք չեն ստացել․ «Բայց ես ինքս նաև փորձում եմ շարունակել հնարավոր ուղիներ փնտրել այս հարցի առնչությամբ ևս լուծումներ գտնելու համար»։
Խոսելով Արցախում հումանիտար ճգնաժամի մասին՝ ՄԻՊ-ը նշեց, որ իրավիճակը մտահոգիչ է․ «Արցախի հետ կապված ես արտահերթ զեկույց եմ հրապարակել, ինչպես նաև տարբեր ժամանակներում հրապարակումներ եմ ունեցել։ Միանշանակ է, որ իրավիճակը շատ մտահոգիչ է առաջին հերթին հումանիտար, մարդու իրավունքների տեսանկյունից՝ համադրված հայատյացության այն ամբողջ քաղաքականության համատեքստում, որն Ադրբեջանն իրականացնում է։
Սա միայն իրավական հարթակում լուծվող հարց չէ, իրավական, քաղաքական և այլ հարթակներ պետք է պատշաճ համադրվեն։ Բայց միանշանակ է, որ պետք է շատ լուրջ քայլեր ձեռնարկվեն, այդ թվում՝ պետք է լինի միջազգային հանրության պատշաճ արձագանքը»,- ասաց Մանասյանը։

Я отправила официальное письмо омбудсмену Азербайджана, в котором указала, что структуры по защите прав человека не являются политическими институтами. Мною также было отмечено, что крайне важно, чтобы эти институты двух государств имели надлежащую связь и пытались вместе решать возникающие гуманитарные проблемы и вопросы по части прав человека. Об этом заявила в беседе с журналистами омбудсмен Армении Анаит Манасян.
По ее словам, ответа от азербайджанцев они пока не получили. «Но я и сама пытаюсь продолжать искать возможные пути решения этой проблемы».
Говоря о гуманитарном кризисе в Арцахе, Манасян сказала, что ситуация вызывает обеспокоенность. «Ситуация очень тревожная, прежде всего с гуманитарной точки зрения, с позиции прав человека, в сочетании с политикой армянофобии, которую проводит Азербайджан.
Это вопрос, который нужно решать не только на правовой платформе, необходимо правильно сочетать правовую, политическую и другие платформы. Но понятно, что должны быть предприняты очень серьезные шаги, в том числе должна быть надлежащая реакция международного сообщества», - заключила ЗПЧ РА.