Կառավարության այսօրվա՝ հուլիսի 27-ի նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵՄ-ից 32 մլն դրամաշնորհի հատկացման հարցի քննարկման ժամանակ կրկին հիշեց Հայաստանով սփռված 06-ի, ԶԻԼ-ի, ՈՒԱԶ-ի «կուզովների» պատմությունը։
«Ուր գնում ես՝ 66, 134 ԶԻԼ... կներեք, դա մեր բոլորի մասին է, հիմա մեր գյուղի տանն էլ, ենթադրում եմ, որ խորդանոցների դռները բացեմ, 06-անման ահագին բան կգտնեմ։ Մյուս կողմից՝ բազմաթիվ արժեք ներկայացնող նյութեր լցվում են աղբը, օրինակ, Հայաստանում այսօր բազմաթիվ մոդայիկ սրճարաններ կան, վերջերս մի դեպքի եմ ականատես եղել, ներդրողին հարցրել եմ՝ որտեղի՞ց եք գտել այս ամեն ինչը, ասաց՝ «մի մասը  գյուղական աղբավայրերից ենք գտել»։
Հիմա, որ սրճարանում տեսա, հասկացա, որ վերջին 20 տարում Իջևանի մեր տնից ինչքան բան ենք թափել, որ այսօր կարող էինք վաճառել ու եկամուտ  ստանալ, բայց 06-ի կուզովն անձեռնմխելի է»,- նշեց վարչապետը։
Մեկ այլ թեմա էլ հիշեց վարչապետը՝ կապված տներում «սերվիսների» հետ։
«Բոլորիս տներում կա սերվիս, որ այդպես էլ երբեք չի օգատգործվում, հետո հանում, փոշին հավաքում ենք, դնում տեղը, մեր տանը կա այդպիսի բան, 1980 թվից այս կողմ երևի երկու կամ երեք անգամ՝ կարևոր հյուրերի համար...»,- ասաց Փաշինյանը։

За последние 20 лет мы выбросили из своего дома в Иджеване много разных вещей, которые можно было сегодня продать и получить доход. Об этом заявил на заседании Правительства Армении 27 июля премьер-министр республики Никол Пашинян, который вновь вспомнил историю «кузовов» машин «06», «ЗИЛ», «УАЗ», разбросанных по стране.
«Куда бы не пошел, везде «ЗИЛ» 66, 134… извините, но это про нас. Предполагаю, что если в нашем доме в деревне я открою двери кладовок, то найду многое от «06». С другой стороны, многие ценные материалы выбрасываются на помойку, например, в Армении сегодня много модных кафе. Недавно я спросил инвестора, где он все это нашел, а он в ответ: «Часть нашли на сельских мусорных свалках». Когда все это увидел в кафе, то понял, что за последние 20 лет мы выбросили из своего дома в Иджеване много разных вещей, которые можно было сегодня продать и получить доход, но кузов «06» неприкосновенный», - сказал Пашинян.
Он также затронул тему «сервизов» в домах. «Во всех наших домах есть сервиз, который никогда не используется, мы его выносим, собираем с него пыль и ставим обратно. И в нашем доме есть такой, с 1980 года, наверное, раза два-три его использовали, для важных гостей...», - заключил глава кабмина.