Բրբանքի քաղաքապետ Կոնստանտին Էնթոնին հանդիպել է Արցախի ապաշրջափակման հարցով բողոքի ցույց անցկացնող ամերիկահայերին:
Քաղաքապետն ասաց, որ ինքն էլ մտահոգված է Արցախի հարցով և մտահոգված ու հիասթափված է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ռազմական օգնություն է ուղարկում Ադրբեջանին:
Նշենք, որ արդեն արդեն 3 օր է՝ ամերիկահայերը բողոքի իրենց ձայնն են բարձրացնում ի պաշտպանություն Արցախի: Նրանք կոչ են անում միջազգային հանրությանը կոշտ արձագանք տալ Ադրբեջանի գործողություններին:
Արդեն 8 ամիս է՝ Ադրբեջանը ապօրինի կերպով փակել է Արցախը Հայաստանին եւ աշխարհին կապող Լաչինի միջանցքը: Արցախը լիակատար շրջափակման մեջ է 2 ամիս: Շրջափակման հետեւանքով Արցախում հումանիտար ճգնաժամը օր օրի խորանում է, դեղորայքից մինչեւ սնունդ Արցախն այլեւս չի ստանում:

The mayor of the US city of Burbank, California, Konstantine Anthony, met with the Armenian Americans who are protesting against the ongoing blockade of Artsakh (Nagorno-Karabakh) by Azerbaijan.
The mayor said that he is also concerned about Artsakh and is concerned and disappointed that US President Joe Biden is still sending military aid to Azerbaijan.
For three days now, American Armenians have been protesting in defense of Artsakh and calling on the international community to give a strong response to Azerbaijan's actions.
It has been nearly eight months since Azerbaijan has illegally closed the Lachin corridor connecting Artsakh to Armenia and the rest of the world. And Artsakh is under complete blockade for two months. As a result, the humanitarian crisis in Artsakh is deepening day by day, and Artsakh is no longer receiving anything—from medicine to food.