Այսօրվա դրությամբ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ավելի քան 3000 անձ դուրս է եկել ՀՀ-ից: Այդ մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 19-ին, կառավարության նիստում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Չեմ ուզում հետևություններ անել այս թեմայի հետ կապված, գուցե նրանցից շատերը գնում են իրենց ազգականներին տեսնելու, մի քիչ ժամանակ անցկացնելու, և ես հույս ունեմ, որ շատ հստակ ենք մենք այդ ուղերձը տալիս, և նաև կոչ եմ անում ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր քույրերին և եղբայրներին, որպես առաջնային պլան, ունենալ ՀՀ-ում մնալը:
Մենք ամեն ինչ անում ենք նրանց աջակցելու համար այն դեպքում, երբ դե ֆակտո կա՛մ ցանկություն, կա՛մ հնարավորություն չի լինի վերադառնալ ԼՂ, մեր քաղաքականությունն է՝ ամեն ինչ անել, որպեսզի նրանք մնան ՀՀ-ում: Եվ ես կոչ եմ անում ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր քույրերին ու եղբայրներին՝ ՀՀ-ից արտագաղթը չդիտարկել որպես առաջիկա գործողությունների պլան»,- ասաց Փաշինյանը՝ հիշեցնելով, որ արդեն ավելի քան 100 միլիոն դոլարի հատկացում է արել ՀՀ Կառավարությունը, տարբեր ծրագրեր է մշակել ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների կարիքները հոգալու համար:
«Մեր բոլորի քաղաքական և հստակ ուղերձը պիտի լինի այն, որ մենք չենք ուզում և կոչ ենք անում չդիտարկել ՀՀ-ից արտագաղթելու, ՀՀ-ից հեռանալու տարբերակը»,- խոսքն ամփոփելով՝ ասաց Փաշինյանը:
Պաշտոնական տվյալներով՝ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստանի Հանրապետություն է ժամանել 100 632 բռնի տեղահանված քաղաքացի։

На сегодняшний день более 3000 вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха покинули РА. Об этом на заседании правительства 19 октября заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Я не хочу делать выводов на эту тему, возможно, многие из них едут навестить своих родственников, провести немного времени, и я надеюсь, что мы очень четко передаем это послание, и я также призываю наших братьев и сестер, вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, оставаться в Армении. Мы делаем все, чтобы поддержать их, когда де-факто или не будет желания или возможности вернуться в Нагорный Карабах, наша политика заключается в том, чтобы сделать все, чтобы они остались в Армении. И я призываю наших братьев и сестер, вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, не рассматривать эмиграцию из Армении как план предстоящих действий», - сказал Пашинян, напомнив, что правительство РА уже выделило более 100 миллионов долларов, разработало различные программы для удовлетворения потребностей вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.