Ադրբեջանի իշխանությունները մանրամասն նախապատրաստվել են այս տարվա սեպտեմբերի 19-20-ը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ագրեսիային։ Այս մասին հոկտեմբերի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Թաթոյան» իրավունքի և արդարադատության հիմնադրամի տնօրեն Արման Թաթոյանը։
Տվյալները հիմնված են մոնիտորինգի և փաստերի հավաքագրման արդյունքների վրա: Հիմնադրամի խմբերն աշխատել են Կոռնիձորում և Գորիսում, սերտ համագործակցել են փորձագետների, Արցախի օմբուդսմենի հետ և վերահսկել Ադրբեջանի ղեկավարության հանրային քաղաքականությունը։
Հարձակման նպատակներից մեկն Արցախի բնակեցված տարածքներն իրարից կտրելն էր՝ Մարտակերտը, Ասկերանը, Մարտունին ու Ստեփանակերտը։ Միաժամանակ խաղաղ բնակչությունը շարունակաբար գնդակոծվել է։ Միաժամանակ, բնակչության խուճապը մեծացնելու նպատակով դադարեցվել է կապը զինվորականների և բնակավայրերի միջև։ Բնակչությունը շատ դեպքերում չի իմացել, թե ինչ է կատարվում, և մարդիկ իրենց հագածով փախել են։
Բացի այդ, հարձակումը սկսվել է ցերեկը՝ կեսօրից հետո, երբ երեխաներն ու ուսանողները դասի էին: Դրան նախորդել էր 9-ամսյա շրջափակումը։ Ընտանիքները բաժանված էին, ծնողները չգիտեին, թե որտեղ են իրենց երեխաները։ Սա նաև դիտավորյալ արարք էր՝ լրացուցիչ տառապանք պատճառելու և քաոսի վիճակը մեծացնելու համար, ընդգծել է Թաթոյանը՝ քարտեզի վրա ցուցադրելով վերը նշվածը։
«Մարտակերտի վրա հարձակումը եղել է չորս կողմից: Ճանապարհներն ու կոմունիկացիաները կտրվել են»,- թվարկեց Թաթոյանը։
Քարտեզներում հստակ երևում են ադրբեջանական ուժերի տեղաշարժը և փախչող հայ բնակչության շարժման ուղիները։ Թաթոյանն արցախահայության «կամավոր գաղթի» մասին Բաքվի հավաստիացումները ցինիզմի բարձրակետ է անվանել։ «Եթե ինչ-որ մեկը չի հասցրել փախչել, սպանվել կամ գերվել է, Գետավանում խաղաղ բնակիչների սպանության դեպքեր կան»,- ընդգծեց Թաթոյանը։ Նրա խոսքով՝ բնակչությունը փախչելու համար ուներ կես ժամից մեկ ժամ, և ընդհանուր պատկերը ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական զորքերը բնակչությանը պարզապես քշել են մի անկյուն և տարածքից «ելք»-ի մղել: «Ինչ կամավոր ելքի մասին կարելի է խոսել նման պայմաններում»,- ընդգծեց Թաթոյանը։
Նման իրավիճակ էր նաև Մարտունիում և Ասկերանում։
«Բոլորն են հիշում փախստականների ամբոխի սարսափելի պատկերներն օդանավակայանում»,- հիշում է Թաթոյանը։ Այս շրջանի Սառնաղբյուր գյուղում զոհվել է 5 խաղաղ բնակիչ, որոնցից երեքը երեխաներ են եղել, երկուսը՝ նույն ընտանիքից։ Երեխաներին սպանել են դպրոցում, ընդգծեց Թաթոյանը։
«Ստեփանակերտի մեկուսացումը ռազմավարական նշանակություն ուներ՝ այլ շրջանների հետ կապը խզելու համար, որպեսզի Արցախի իշխանությունները զրկվեն կառավարելու և պաշտպանվելու հնարավորությունից»,- նշել է Թաթոյանը։ Ադրբեջանցիներին հաջողվել է մտնել Արցախի մայրաքաղաքի հեռավոր շրջան, ինչի պատճառով էլ Ստեփանակերտում կրակոցների մասին տեղեկություններ են ստացվել։ Կրկժան թաղամասի բնակիչները հոկտեմբերի 19-ի կեսօրին չեն կարողացել հասնել իրենց տներ և ստիպված են եղել վերադառնալ կենտրոն։ Ադրբեջանցիները վերահսկողության տակ են վերցրել նաեւ ֆիլտրման կայանը։ «Մեզ բերել են այս «խմելու» ջրի նմուշները։ Տեսեք, թե որքան պղտոր է ջուրը։ Սա եւս վկայում է ադրբեջանցիների հանցավոր գործունեության մասին։ Նրանք հենց այդպես էլ անում են, երբ ագրեսիվ են դառնում, փորձում են բնակչությանը ջրից զրկել։ Նպատակներից մեկն էլ հնարավորինս շատ վնաս պատճառելն ու խուճապ առաջացնելն է»,- նշել է Թաթոյանը։ Նրա խոսքով, ադրբեջանցիները փակել են Ստեփանակերտի բոլոր ելքերը, որպեսզի ոչ ոք չկարողանա հեռանալ։ Նա մեջբերեց մի դեպք, երբ 19-ին մի պապիկ երկու փեսայի հետ, չիմանալով ստեղծված իրավիճակի մասին, գնացել է քաղաքից դուրս՝ թոռանը վերցնելու։ Ադրբեջանցիները կրակել են մեքենայի վրա։ Տարեց տղամարդը մահացել է. «Իսկ ինչպե՞ս կարելի է նման պայմաններում խոսել էթնիկ զտումների բացակայության մասին։ Ընդհակառակը, թիրախ են դարձել քաղաքացիական օբյեկտները, դպրոցի հետ տեղի ունեցած միջադեպը նույնն է վկայում»,- ասաց Թաթոյանը։

Власти Азербайджана тщательно готовились к агрессии 19-20 сентября текущего года в отношении Нагорного Карабаха. Об этом заявил директор фонда права и справедливости «Татоян» Арман Татоян 20 октября на пресс-конференции.
Данные основаны на результатах мониторинга и сбора фактов. Группы фонда работали в Корнидзоре и Горисе, тесно сотрудничали с экспертами, омбудсменом Арцаха, отслеживалась публичная политика руководства Азербайджана.
Одной из целей нападения было отрезать населенные пункты Арцаха друг от друга: Мартакерт, Аскеран, Мартуни и Степанакерт. При этом гражданское население беспрерывно обстреливалось. Одновременно была отрезана связь между военными и населенными пунктами, чтобы усилить панические настроения населения. Во многих случаях население не знало о происходящем и люди бежали в чем были.
Кроме того, атака началась днем, после полудня, когда дети и студенты буди на уроках. Этому предшествовала 9-месячная блокада. Семьи оказались разделены, родители не знали где дети. Это также было умышленным действием, чтобы причинить дополнительные страдания и усилить ситуацию хаоса, подчеркнул Татоян, продемонстрировав на карте сказанное выше.
«Атака на Мартакерт происходила с четырех направлений. Были перерезаны дороги и связь», - перечислил Татоян.
На картах четко видно передвижение азербайджанских сил и пути перемещения бежавшего армянского населения. Уверения Баку о «добровольном исходе» армян Арцаха Татоян назвал верхом цинизма. «Если кто-то не успевал убежать его убивали или брали в плен, в Гетаване есть случаи убийства гражданских лиц», - подчеркнул Татоян. По его словам, у населения были полчаса-час для бегства, а общая картина показывает, что азербайджанские войска просто загнали население в угол и гнали к «выходу» из района. «О каком добровольном исходе в таких условиях может идти речь», - подчеркнул Татоян.
Аналогичная ситуация была в Мартуни и Аскеране.
«Жуткие кадры толп беженцев у аэропорта помнят все», - напомнил Татоян. Село Сарнахпюр в этом районе, здесь были убиты 5 гражданских лиц, из них трое дети, причем двое – из одной семьи. Дети были убиты в школе, подчеркнул Татоян.
«Стратегическое значение имела изоляция Степанакерта, чтобы прервать связь с остальными районами, чтобы лишись власти Арцаха возможности управлять, защищаться», - отметил Татоян. Азербайджанцам удалось вступить в отдаленный район арцахской столицы, именно потому были сообщения о стрельбе в Степанакерте. Жители квартала Кркжан днем 19 октября не смогли добраться до своих домов и были вынуждены вернуться в центр. Азербайджанцы также взяли под свой контроль фильтрационную станцию. «Нам привезли образцы этой «питьевой» воды. Посмотрите какая мутная вода. Это также свидетельство преступной деятельности азербайджанцев. Именно так они и поступают, при агрессии стараются лишить население воды. Одна из целей – причинить как можно больше ущерба и вызвать панику», - отметил Татоян. По его словам, азербайджанцы перекрыли все выезды из Степанакерта таким образом, чтобы никто не мог выехать. Он привел случай, когда 19 числа дед с двумя зятьями, не зная о сложившейся ситуации, поехал за город за внуком. Азербайджанцы изрешетили машину. Пожилой человек погиб. «И как в таких условиях говорить об отсутствии этнических чисток? Как раз наоборот, таргетировались именно гражданские объекты, инцидент со школой свидетельтствует об этом же», - заявил Татоян.