Ադրբեջանի իշխանությունները մանրամասն նախապատրաստվել են այս տարվա սեպտեմբերի 19-20-ը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ագրեսիային։ Այս մասին հոկտեմբերի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Թաթոյան» իրավունքի և արդարադատության հիմնադրամի տնօրեն Արման Թաթոյանը։
Տվյալները հիմնված են մոնիտորինգի և փաստերի հավաքագրման արդյունքների վրա: Հիմնադրամի խմբերն աշխատել են Կոռնիձորում և Գորիսում, սերտ համագործակցել են փորձագետների, Արցախի օմբուդսմենի հետ և վերահսկել Ադրբեջանի ղեկավարության հանրային քաղաքականությունը։
Հարձակման նպատակներից մեկն Արցախի բնակեցված տարածքներն իրարից կտրելն էր՝ Մարտակերտը, Ասկերանը, Մարտունին ու Ստեփանակերտը։ Միաժամանակ խաղաղ բնակչությունը շարունակաբար գնդակոծվել է։ Միաժամանակ, բնակչության խուճապը մեծացնելու նպատակով դադարեցվել է կապը զինվորականների և բնակավայրերի միջև։ Բնակչությունը շատ դեպքերում չի իմացել, թե ինչ է կատարվում, և մարդիկ իրենց հագածով փախել են։
Բացի այդ, հարձակումը սկսվել է ցերեկը՝ կեսօրից հետո, երբ երեխաներն ու ուսանողները դասի էին: Դրան նախորդել էր 9-ամսյա շրջափակումը։ Ընտանիքները բաժանված էին, ծնողները չգիտեին, թե որտեղ են իրենց երեխաները։ Սա նաև դիտավորյալ արարք էր՝ լրացուցիչ տառապանք պատճառելու և քաոսի վիճակը մեծացնելու համար, ընդգծել է Թաթոյանը՝ քարտեզի վրա ցուցադրելով վերը նշվածը։
«Մարտակերտի վրա հարձակումը եղել է չորս կողմից: Ճանապարհներն ու կոմունիկացիաները կտրվել են»,- թվարկեց Թաթոյանը։
Քարտեզներում հստակ երևում են ադրբեջանական ուժերի տեղաշարժը և փախչող հայ բնակչության շարժման ուղիները։ Թաթոյանն արցախահայության «կամավոր գաղթի» մասին Բաքվի հավաստիացումները ցինիզմի բարձրակետ է անվանել։ «Եթե ինչ-որ մեկը չի հասցրել փախչել, սպանվել կամ գերվել է, Գետավանում խաղաղ բնակիչների սպանության դեպքեր կան»,- ընդգծեց Թաթոյանը։ Նրա խոսքով՝ բնակչությունը փախչելու համար ուներ կես ժամից մեկ ժամ, և ընդհանուր պատկերը ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական զորքերը բնակչությանը պարզապես քշել են մի անկյուն և տարածքից «ելք»-ի մղել: «Ինչ կամավոր ելքի մասին կարելի է խոսել նման պայմաններում»,- ընդգծեց Թաթոյանը։
Նման իրավիճակ էր նաև Մարտունիում և Ասկերանում։
«Բոլորն են հիշում փախստականների ամբոխի սարսափելի պատկերներն օդանավակայանում»,- հիշում է Թաթոյանը։ Այս շրջանի Սառնաղբյուր գյուղում զոհվել է 5 խաղաղ բնակիչ, որոնցից երեքը երեխաներ են եղել, երկուսը՝ նույն ընտանիքից։ Երեխաներին սպանել են դպրոցում, ընդգծեց Թաթոյանը։
«Ստեփանակերտի մեկուսացումը ռազմավարական նշանակություն ուներ՝ այլ շրջանների հետ կապը խզելու համար, որպեսզի Արցախի իշխանությունները զրկվեն կառավարելու և պաշտպանվելու հնարավորությունից»,- նշել է Թաթոյանը։ Ադրբեջանցիներին հաջողվել է մտնել Արցախի մայրաքաղաքի հեռավոր շրջան, ինչի պատճառով էլ Ստեփանակերտում կրակոցների մասին տեղեկություններ են ստացվել։ Կրկժան թաղամասի բնակիչները հոկտեմբերի 19-ի կեսօրին չեն կարողացել հասնել իրենց տներ և ստիպված են եղել վերադառնալ կենտրոն։ Ադրբեջանցիները վերահսկողության տակ են վերցրել նաեւ ֆիլտրման կայանը։ «Մեզ բերել են այս «խմելու» ջրի նմուշները։ Տեսեք, թե որքան պղտոր է ջուրը։ Սա եւս վկայում է ադրբեջանցիների հանցավոր գործունեության մասին։ Նրանք հենց այդպես էլ անում են, երբ ագրեսիվ են դառնում, փորձում են բնակչությանը ջրից զրկել։ Նպատակներից մեկն էլ հնարավորինս շատ վնաս պատճառելն ու խուճապ առաջացնելն է»,- նշել է Թաթոյանը։ Նրա խոսքով, ադրբեջանցիները փակել են Ստեփանակերտի բոլոր ելքերը, որպեսզի ոչ ոք չկարողանա հեռանալ։ Նա մեջբերեց մի դեպք, երբ 19-ին մի պապիկ երկու փեսայի հետ, չիմանալով ստեղծված իրավիճակի մասին, գնացել է քաղաքից դուրս՝ թոռանը վերցնելու։ Ադրբեջանցիները կրակել են մեքենայի վրա։ Տարեց տղամարդը մահացել է. «Իսկ ինչպե՞ս կարելի է նման պայմաններում խոսել էթնիկ զտումների բացակայության մասին։ Ընդհակառակը, թիրախ են դարձել քաղաքացիական օբյեկտները, դպրոցի հետ տեղի ունեցած միջադեպը նույնն է վկայում»,- ասաց Թաթոյանը։

The authorities of Azerbaijan had prepared in detail for the military aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh) on September 19-20. Arman Tatoyan, director of the Tatoyan Foundation Center for Law and Justice, and the former Human Rights Defender (ombudsman) of Armenia,  stated this during a press conference Friday.
"The data are based on the results of monitoring and fact-finding. The Foundation's groups worked in Kornidzor [village] and Goris [city of Armenia], closely cooperated with experts, the Artsakh ombudsman, and monitored the public policy of the Azerbaijani leadership.
"One of the goals of the attack was to cut off the populated areas of Artsakh from each other: Martakert, Askeran, Martuni, and Stepanakert. At the same time, the civilian population was continuously shelled. At the same time, in order to increase the panic of the population, the connection between the military and the settlements was stopped. In many cases, the population did not know what was happening, and people fled with their clothes on.
"Besides, the attack started in the afternoon when children and students were in class. It was preceded by a nine-month blockade [of Artsakh]. Families were separated, parents did not know where their children were. This was also a deliberate act to cause additional suffering and increase the state of chaos," Tatoyan emphasized, showing the aforementioned on the map.
"The attack on Martakert was from four sides. Roads and communications were cut off," Tatoyan enumerated.
The maps clearly show the movement of the Azerbaijani forces and the movement routes of the fleeing Armenian population.
Tatoyan called Azerbaijan's assurances about the "voluntary migration" of Artsakh Armenians the height of cynicism.
"If someone did not manage to flee, was killed or captured; there are cases of killing of civilians in Getavan [village]," Tatoyan stressed.
According to him, the local Armenian population had only half an hour to an hour to flee, and the general picture shows that the Azerbaijani troops simply drove the population to a corner and pushed them to "depart" from the area.
"What kind of voluntary exodus can we talk about under such conditions?" Tatoyan asked.
He said the situation was similar in Martuni and Askeran, too.
"Everyone remembers the terrible images of the crowd of refugees at the [Artsakh capital Stepanakert] airport," recalled Tatoyan.
In Sarnaghbyur village of this region, five Armenian civilians were killed, three of them were children, and two of them were from the same family. The children were killed at school, Arman Tatoyan emphasized.