ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 16 646 աշակերտ արդեն իսկ կրթությունը շարունակում է ՀՀ հանրակրթական դպրոցներում: Այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 2-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Արաքսիա Սվաջյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ Երևանում 5303 երեխա է ընդգրկվել հանրակրթական դպրոցներում, իսկ մարզերի մասով ամենաշատը Կոտայքում են. 3045 երեխա դպրոց է հաճախում:
Փոխնախարարն անդրադարձավ նաև դպրոցներում նոր չափորոշիչներին համապատասխան որոշ դասագրքերի բացակայությանը՝ նշելով. «Դասագրքերն արդեն իսկ դպրոցներում են: Կոնկրետ դասագրքի անուն նշեք, որը չկա: Դրանք այն դասագրքերն են, որոնց հայտարարված մրցույթի ժամանակ չեն ներկայացվել դասագրքեր: 5-րդ եւ 7-րդ դասարանի դասագրքերը, որոնք այս տարի ստեղծվել են նոր չափորոշիչի հիման վրա, բոլորը մատակարարված են դպրոցներին: Մենք ունենք որոշ առարկաների գծով դասագրքերի բացակայություն, բայց ես արդեն նշեցի, որ այդ դասագրքերը չեն ստեղծվել:
Իսկ ինչո՞ւ չեն ստեղծվել, որովհետև բաց մրցույթ է հայտարարված եղել: Բոլոր այն հեղինակները կամ հեղինակային խմբերը, որոնք դասագրքեր են ստեղծել, ներկայացրել են դրամաշնորհային մրցույթի, փորձաքննություն են անցել, և եթե համապատասխանել են պահանջներին, ապա դրանք երաշխավորվել են:
Այն դասագրքերը, որոնք չեն ստեղծվել տարվա ընթացքում, կրկին մրցույթը հայտարարվել է»,- պարզաբանեց Սվաջյանը՝ հավելելով, որ խոսքը 2-րդ, 5-րդ, 7-րդ դասարաններին է վերաբերում:
Փոխնախարարը նաև տեղեկացրեց, որ այն առարկաների դասագրքերը, որոնք դեռ նոր չափորոշչով չեն ստեղծվել, այդ դասագրքերի փոխարեն դպրոցներում կիրառվում են հին չափորոշչով դասագրքերը: Նոր չափորոշչի հիման վրա մշակվել են նաև ուսումնական նյութեր, որոնք հին չափորոշչի համադրմամբ մատուցվում են դպրոցներում:

16646 детей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, продолжают образование в общеобразовательных школах Армении. Об этом заявила в беседе с журналистами 2 ноября заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Араксия Сваджян.
Она также сообщила о том, что в общеобразовательные школы Еревана зачислено 5303 ребенка, а наибольшее число детей в областях зарегистрировано в Котайке – 3045 детей.
Заместитель министра также коснулась темы отсутствия в школах некоторых учебников, соответствующих новым стандартам. «Учебники уже в школах. Укажите конкретный учебник, которого нет. Это учебники, по которым в ходе объявленного тендера не было представлено ни одной книги. В школы доставлены учебники для 5-го и 7-го классов, созданные в этом году по новому стандарту. У нас нет учебников по некоторым предметам, как я уже отметила, они не созданы. А почему их нет, ведь был объявлен открытый тендер? Все авторы или авторские коллективы, создавшие учебники, подавшие заявку на грантовый конкурс, прошли испытание, если они соответствовали требованиям, то получили гарантии. А по части учебников, не созданных в течение года, вновь объявлен конкурс», - отметила Сваджян, добавив, что речь идет о вторых, пятых и седьмых классах.