Ակադեմիական համալսարանը կկառուցվի մի տարածքում, որը մոտ է մի քանի մարզերի: Այս մասին նոյեմբերի 2-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Նա հիշեց, որ քաղաքը ի սկզբանե նախատեսվում էր կառուցել Աշտարակում. Նախարարի խոսքով՝ շինհրապարակի փոփոխությունը պայմանավորված է նրանով, որ ընտրվել է մեծ տարածք՝ 600 քմ, որը պատկանում է պետությանը, ուստի մասնավոր սեփականության հետ կապված լրացուցիչ դժվարություններ չեն լինի։
Նախարարը չբացառեց, որ ամբողջ քաղաքը կգտնվի մեկ տարածքում՝ ի տարբերություն նախկին մոտեցման, որը նախատեսում էր տարբեր վայրերում մի քանի կլաստերներ կառուցել։
«Այն ավելի հարմար է տրանսպորտի հասանելիության և այլ առումներով։ Սակայն, քանի դեռ չկա քաղաքի գլխավոր հատակագիծը, որը զարգացման փուլում է, մենք չենք հրաժարվում նախկին ծրագրերից»,- հավելեց Անդրեասյանը։

Академический городок будет построен на территории, которая близко прилегает к нескольким областям. Об этом в беседе журналистами 2 ноября заявила министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян.
Она напомнила, что городок изначально планировалось  построить в Аштараке. По ее словам, изменение места строительства было связано с тем, что была выбрана большая территория площадью 600 квадратных метров, которая принадлежит государству, поэтому дополнительных сложностей с частной собственностью не возникнет.
Министр не исключила, что весь городок будет размещен на одной территории, в отличие от прежнего подхода, по которому предполагалось построить несколько кластеров в разных местах.
«Это удобнее с точки зрения транспортной доступности и других аспектов. Однако пока не будет генерального плана городка, который находится на этапе разработки, мы ни от каких прежних планов не отказываемся», – добавила Андреасян.