Այն, ինչ մենք անում ենք կրթության ոլորտում, միտված է նրան, որ մեր երեխաները լավ կրթություն ստանան, և սա հայրենասիրություն է։ Այս մասին նոյեմբերի 2-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Նրա խոսքով՝ ինքը հայրենասիրությունը ներկայացնում է որպես գործողությունների շղթա, որն ուղղված է պետության հզորացմանը և երկրի ներսում քաղաքացիների երջանիկ ապրելուն։
Նա հավելեց, որ որակյալ կրթությունն այս նպատակին հասնելու ուղղակի ուղիներից մեկն է։ «Հայաստանի դպրոցներում այժմ դասավանդվում է «Իմ հայրենիք» առարկան, որն ուղղված է մեր երկրի ավանդույթների մասին գիտելիքների փոխանցմանը։ Մենք ուշադիր հետևում ենք ռացիոնալ առաջարկներին։ Այս տարի դասագրքերը փորձաշրջան են անցնում, անհրաժեշտության դեպքում բոլոր փոփոխությունները կկատարվեն»,- նշեց Անդրեասյանը։
Պատասխանելով «Հայաստանի պատմության» դասագրքերի մասին հարցին, որը վրդովմունքի փոթորիկ առաջացրեց Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի կազմում լինելու պատճառով, նա պարզաբանեց, որ բոլոր տեխնիկական և առարկայական բողոքները հաշվի կառնվեն։
«Հետաքրքրվա՞ծ եք, թե այս տարիների ընթացքում ինչ դասագրքերով են սովորել մեր երեխաները։ Նախորդ տարիների միայն մեկ դասագրքում 100-ից ավելի բովանդակային ու փաստացի անճշտություններ են եղել։ Հայաստանում դասագրքեր գրելու խնդիր կա, պետք է նոր ճանապարհով գնալ ու շտկել իրավիճակը, բայց միանգամից 100 տոկոսանոց արդյունքի հասնել հնարավոր չէ»,- ընդգծեց նախարարը։
Նա հորդորեց համբերել. «Պատմությունը ճշգրիտ գիտություն չէ, այլ պատմական մտածողության և տրամաբանության գիտություն, որտեղ չկա ճշմարտություն կամ սուտ, այլ կա գործընթաց, վերլուծություն»,- եզրափակեց Անդրեասյանը։

То, что мы делаем в сфере образования, направлено на то, чтобы наши дети получили хорошее образование, а это и есть патриотизм. Об этом в беседе журналистами 2 ноября заявила министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян.
По ее словам, она представляет патриотизм как цепочку действий, которая направлена на усиление государства и на то, чтобы внутри страны жили счастливые граждане.
Она добавила, что качественное образование  – один из прямых путей к достижению этой цели. «В школах Армении сейчас преподается предмет, который называется «Моя Родина», он направлен на передачу знаний о традициях нашей страны. Мы внимательно следим за рациональными предложениями. В этом году учебники проходят испытательный период, и все изменения при необходимости будут внесены», – отметила Андреасян.
Отвечая на вопрос об учебниках по «Истории Армении», которые вызывали бурю негодования относительно нахождения Нагорного Карабаха в составе Азербайджана, она пояснила, что будут учтены все технические и содержательные нарекания.
«Вам интересно, по каким учебникам обучились наши дети в течение многих лет?  Лишь в одном учебнике прежних лет было выведено более 100 содержательных и фактологических неточностей. В Армении есть проблема с написанием учебников, нужно идти по новому пути и исправить ситуацию, но невозможно сразу добиться стопроцентного результата», – подчеркнула министр.
Она призвала к терпению. «История – не точная наука, а наука об историческом мышлении и логике, где нет правды или неправды, а есть процесс, анализ», – заключила Андреасян.