«Փարիզի խաղաղության 6-րդ համաժողովում» ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթից հետո, որտեղ նա խոսել էր Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումների մասին, Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպանը հարց է ուղղել նրան, որն ավելի շուտ հուզառատ ելույթ էր հիշեցնում։
Նա հայտարարել է, որ 2020 թվականին ու դրանից հետո Ադրբեջանի գործողությունների միակ նպատակը եղել է իր տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելը, հիշեցրել, որ միջազգային հանրությունը եւս ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, որ Բաքուն ինքն է նախաձեռնել խաղաղության գործընթաց, իսկ Ֆրանսիայից մեղադրել է այդ գործընթացը խոչընդոտելու մեջ՝ հիշեցնելով հոկտեմբերի 5-ին Գրանդայում կայացած գագաթնաժողովին նախորդած գործընթացների մասին, մասնավորապես, երբ Ֆրանսիայի արտգործնախարարը Երեւանում խոսել էր Հայաստանին սպառազինությամբ օգնելու մասին։
Փաշինյանն ասել է, որ մի կողմից Ադրբեջանը խոսում է խաղաղության մասին, մյուս կողմից Հայաստանն անվանում է «Արեւմտյան Ադրբեջան»։ Հատկապես մտահոգիչ է, որ այդ նարատիվը կառավարությունը պաշտոնապես քաջալերում է։
«Բայց կա մի պարզ հարց. արդյո՞ք Ադրբեջանը վերահաստատում է այն երեք սկզբունքները, որոնք համաձայնեցվել են Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման ժամանակ։ Եթե՝ այո, ապա մենք կարող ենք առաջ շարժվել։ Ինչ վերաբերում է Ֆրանսիայի մասին հարցին, յուրաքանչյուր ինքնիշխան երկիր իրավունք ունի ունենալու բանակ եւ զինվելու՝ իրեն պաշտպանելու նպատակով։ Ադրբեջանը նույնպես հսկայական ծավալի սպառազինություն է գնում, իսկ զենքի գնման նրանց բյուջեն եռակի գերազանցում է Հայաստանի ռազմական ծախսերը։ Իմ հիմնական ուղերձն է՝ եթե Ադրբեջանը վերահաստատի համաձայնեցված երեք սկզբունքները, ապա խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն առաջիկա ամիսներին ավելի քան իրատեսական է»,– ասել է նա։

After Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan spoke at the 6th Paris Peace Forum in Paris, where he brought attention to the ethnic cleansing carried out by Azerbaijan, the Azerbaijani Ambassador to France asked him a question, which rather resembled an emotional speech.
The Azerbaijani Ambassador assured that the only goal of Baku’s actions in 2020 and in the subsequent period was the restoration of its territorial integrity.
She said she believed that the international community also recognizes Azerbaijan's territorial integrity, noting that Baku itself initiated the peace process. She accused France of obstructing this process when the French Foreign Minister spoke in Yerevan about providing Armenia with weapons.
“We heard about Azerbaijan's intentions, which I consider positive. But on the other hand, I would like to draw your attention to the increasing wording by Azerbaijan, calling the Republic of Armenia “Western Azerbaijan,” PM Pashinyan said.
“This is a very disturbing message and it is very important that this narrative is sponsored by the official government,” he added, noting, “If Azerbaijan reaffirms the three principles on which we reached an agreement with the participation of the President of Azerbaijan, it will mean that we can continue to move forward. I would like to address the issue related to France and Armenia. Every sovereign country has the ability to have an army and acquire weapons, etc.”