Եվրասիական տնտեսական միությունից Հայաստանի դուրս գալու նախաձեռնություն չկա։ Այս մասին նոյեմբերի 14-ին լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կառավարող խմբակցության պատգամավոր, եվրոպական ինտեգրման խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի ղեկավար Արման Եղոյանը։
Նա դա անվանել է քաղաքական որոշում։ Պատգամավորը նշել է, որ Հայաստանը 1991-ից եվրաինտեգրման գործընթացում է՝ հավաստիացնելով, որ մեկը մյուսին չի խանգարում։ «Մենք Եվրամիության հետ ստորագրել ենք երկու համաձայնագիր, այդ թվում մեկը 1990-ականներին։ Այն ժամանակ մենք դարձանք Եվրոպայի խորհրդի անդամ։ Դա եւս եվրաինտեգրման փուլ է, եւ նման փուլերը շատ են»,- նշել է Եղոյանը։
Նրա խոսքով՝ ապագայում Հայաստանը կարող է նախատեսել անդամակցել ԵՄ-ին, բայց ներկա պահին նման ծրագրեր չկան։ «Ներկա պահին  մենք ԵՄ-ի հետ համապարփակ համաձայնագրի իրականացման փուլում ենք, որը պետք է ավարտվի 2026-27թթ.։ Իսկ Ասոցիացման մասին համաձայնագիրը մեր կողմից ստորագրված համաձայնագիր է՝ չհաշված ազատ առեւտրի բաղադրիչը։ Ներկա պահին մենք զբաղվում ենք մեր ապրանքների որակի բարձրացմամբ՝ մինչեւ եվրոպական չափորոշիչներին հասցնելը»,- ավելացրել է խորհրդարանականը։

Инициативы по выходу Армении из Евразийского экономического союза нет. Об этом в беседе с журналистами 14 ноября заявил депутат от правящей в Армении партии «Гражданский договор», глава постоянной парламентской Комиссии по европейской интеграции Арман Егоян.
Он назвал это политическим решением. Депутат пояснил, что Армения с 1991 года находится в процессе евроинтеграции, заверив, что одно другому не мешает. «Мы с Евросоюзом подписали два соглашения, в том числе одно в 1990-ых годах. Тогда мы стали членом Совета Европы. Это тоже этап евроинтеграции, и таких этапов очень много», – отметил Егоян.
По его словам, в будущем Армения может запланировать вступление в ЕС, но в данный момент таких программ нет. «В данный момент мы находимся на этапе реализации Всеобъемлющего соглашения с ЕС, который должен завершиться в 2026-2027 годах. А Соглашение об ассоциации по содержанию – это подписанное нами соглашение, не считая компонента свободной торговли. На данный момент мы занимаемся повышением качества наших товаров до уровня европейских стандартов», – добавил парламентарий.
Напомним, что в настоящее время в состав ЕАЭС входят Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия и Россия.