Հինգ տարի իրականացրած բարեփոխումներից հետո ի վերջո տեսնում ենք ապօրինի գույքի բռնագանձման գործերի որոշակի ակտիվություն, և այդ գործերը քննվում են նոր ձևավորված Հակակոռուպցիոն դատարաններում: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 6-ին, ԱԺ-ում 2024-ի բյուջեի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ իր ամփոփիչ ելույթում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրեց՝ հեղափոխությունից հետո ձևավորվել են 3 ատյանի Հակակոռուպցիոն դատարաններ՝ դատավորների բարձր աշխատավարձով. «Ընդ որում՝ հիմա արդեն դատական համակարգի աշխատավարձերով մենք մոտարկվում ենք եվրոպական չափանիշներին»:
Ըստ Փաշինյանի՝ էական քայլեր են արվում դատարանների ծանրաբեռնվածությունը թեթևացնելու համար: 2018 թվականից ի վեր Հայաստանում դատավորի 60 նոր հաստիք է ավելացել, բազում այլ բարեփոխումներ են իրականացվել, հիմա արդեն փոքր՝ մինչև 5 միլիոն դրամ գումարի բռնագանձման գործերով արբիտրաժային վճիռների հարկադիր կատարումն իրականացվելու է առանց դատարանը ծանրաբեռնելու:
«Ընդունվել է փաթեթ, որով դատավորի պաշտոնավարման տարիքը լրանալուն նախորդող վերջին երկու տարվա ընթացքում տվյալ դատավորը կքննի միայն վճարման կարգադրություն արձակելու և պարզեցված վարույթի գործեր, որպեսզի թոթափվի մյուս դատավորների բեռը,  չավարտված և փոխանցված գործեր չլինեն, որոնք մեր օրենսդրությամբ սկսվում են զրոյից»,-ասաց նա:
Նախատեսվում է նաև դատարաններն ազատել ակնհայտ անհիմն հայցերից, վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը թոթափել փոքր գործերից, դատական ծանուցումներն իրականացնել հեռախոսակապի և ինտերնետ կապի կիրառմամբ, օրինակ՝ հաղորդագրություն ուղարկելով և ամբողջությամբ թվայնացնելով քաղաքացիական ու դատավարական վարչարարությունը:
«Սրանք քայլեր են, որ մեր դատարաններին թույլ կտան հնարավորինս քիչ ժամանակ ծախսել տեխնիկական և ակնհայտ ելքով աշխատանքի վրա, կենտրոնանալ արդարություն և արդարադատություն իրականացնելու գործի վրա: Եվ որպես արդյունք՝ ՀՀ քաղաքացին պիտի վստահ լինի, որ եթե իր նկատմամբ անարդարություն է տեղի ունեցել, ինքը վստահաբար արդարությունը պետական ինստիտուտների միջոցով վերականգնելու հնարավորություն ունի, և այս զգացողությունն էական է մեր պետության, ՀՀ զարգացման շահերի տեսանկյունից»,- ասաց Փաշինյանը:

После пяти лет реформ мы, наконец, видим некоторую активность по части дел о конфискации незаконного имущества, и эти дела рассматриваются в недавно созданных антикоррупционных судах. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения проекта госбюджета на 2024 год заявил 6 декабря премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он напомнил, что после революции были созданы антикоррупционные суды трех инстанций с высокими зарплатами судей. «Причем с зарплатами в судебной системе мы уже приближаемся к европейским стандартам», - заверил глава кабмина.
Как отметил премьер-министр, предпринимаются существенные шаги для облегчения нагрузки судов. С 2018 года по сей день в Армении добавилось 60 новых штатов судей, реализовано множество других реформ. Сейчас исполнение арбитражных приговоров по делам о конфискации небольших сумм – до 5 миллионов драмов – будет осуществляться без обременения суда, подчеркнул он. «Принят пакет, согласно которому в течение последних двух лет до истечения срока полномочий судьи данный судья будет рассматривать лишь дела о выдаче платежного поручения и упрощенном производстве, чтобы уменьшить бремя других судей, дабы не было незавершенных и переданных дел», - сказал Пашинян.
По его словам, планируется также освободить суды от очевидно необоснованных исков, отстранить апелляционный гражданский суд от маленьких дел. «Это шаги, которые позволят нашим судам тратить как можно меньше времени на работу с техническим и очевидным выходом, сосредоточиться на деле осуществления правосудия и справедливости», - заключил глава Правительства.