Նախօրեին «Չենք լռելու» նախաձեռնության թեժ գծին զանգահարել է Տավուշի մարզի Մեհրաբ համայնքում գտնվող զորամասի զինվոր, 19-ամյա երեւանցի Հովհաննես Մուշեղի Եսայանը եւ բողոքել իր դեմ կատարվածի դեմ:
«Նա հայտնել է, որ, ընդվզելով զորամասում տիրող խտրականության դեմ, իր դեմ է լարել իր պետերին` ի դեմս գնդի հրամանատար, գնդապետ Սեյրան Ղազարյանի եւ շտաբի պետ, փոխգնդապետ Արթուր Կիրակոսյանի:
Վերջիններս, ըստ զինվորի, օգտագործելով կենցաղային վեճը, որոշում են կայացրել հաշվեհարդար տեսնել նրա հետ` ուղարկելով դատարան: Հովհաննես Եսայանի խոսքով, զորամասի ղեկավարությունը, սխալ նյութեր տրամադրելով իրավապահ մարմիններին, հոգացել է, որպեսզի նա երկամսյա կալանքի դատապարտվի:
Դատարանի վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ, բայց զորամասի ղեկավարությունը այն չի տրամադրում զինվորին: Ըստ Հովհաննեսի, դա արվում է, որպեսզի սպառվի դատական բողոքարկման համար օրենքով նախատեսված 10-օրյա ժամկետը:
Հեռախոսազրույցը ձայնագրվել եւ տարածվում է զինվորի խնդրանքով: Հեռախոսազրույցի ձայնագրությունն այսօր առավոտյան ուղարկվել է պաշտպանության նախարարություն»,- ասված է նախաձեռնության հաղորդագրության մեջ:

YEREVAN. – A serviceman Hovhannes Yesayan, 19, serving in Tavush Region, called hot line of “We Won’t Keep Silent” initiative on Wednesday and expressed his fear of the affair made against him.
“He said that he has rebelled against the existing discrimination in the military unit, thus making his commanders angry.
According to the servicemen, they try to use domestic dispute by dealing him shortly and sending him to the court. Heads of the military unit supplied the court with the wrong documents, and as a result Yesayan will serve two-months of imprisonment.
The court verdict has already entered into power, while heads of the military unit do not give it to the serviceman to run out the 10 days’ period intended for the court appeal.
The telephone conversation is registered according to the serviceman’s desire and sent to Armenian MOD on Thursday,” the statement by the initiative reads.