Փոքր եւ միջին բիզնեսը սերտորեն կապված է աղքատության մակարդակի եւ տարածքային զարգացման հետ, եւ դա կարեւոր է հասկանալ, որպեսզի ուրվագծվեն երկրի ընդհանուր զարգացման ուղիները: Այս մասին Economix հաղորդաշարի ժամանակ ասել է «Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության հետ համագործակցության ասոցիացիայի» ղեկավար Հակոբ Ավագյանը։
Ինչպե՞ս է փոքր եւ միջին բիզնեսն ազդում երկրի զարգացման վրա
Նա նշել է, որ զարգացած եւ զարգացող երկրներում ՓՄՁ-ն գերակա ոլորտ է։
«Նույնը եղավ մեզ մոտ, երբ Հայաստանում մշակվեց զարգացման ռազմավարություն, որն իր բոլոր թերություններով հանդերձ, այնուամենայնիվ, իրականացվեց, 2002-ին հիմնադրվեց ՓՄՁ աջակցության կենտրոնը, հետո բացվեցին մարզային մասնաճյուղեր։ Գերատեսչությունը կատարյալ չէր աշխատում, սակայն ուներ ինստիտուցիոնալ հիշողություն եւ իրականացրեց փորձի փոխանակման ծրագիր միջազգային գործընկերների հետ։ Սակայն վերջին 3-4 տարիների ընթացքում կենտրոնը փակվել է, եւ այսօր չկա պետական կառույց, որը պետք է նպատակային աջակցություն ցուցաբերի»,- ավելացրել է նա։
Նրա խոսքով՝ իշխանություններն ուղղակիորեն հայտարարել են, որ չեն կատարել 2024թ. ավարտված ռազմավարությունը։ «Սա ցույց է տալիս ոլորտի նկատմամբ վերաբերմունքը։ Եթե չկա ինստիտուցիոնալ կառույց, ոլորտի պատասխանատու անձինք կամ կառույցներ, ապա բոլոր գործողությունները հատվածական են եւ պոպուլիստական»,- կարծում է ասոցիացիայի նախագահը։
Նա նշել է, որ բանկերը երկրի խոշոր հարկատուներից են, բայց նույնիսկ դրանք սնվում են փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչներից։
«Ընդհանուր առմամբ, փոքր եւ միջին բիզնեսն է, որ շրջում է տնտեսության թափանիվը, խոշոր խաղացողների կողմից ներկրվող ապրանքները բաշխվում եւ վաճառվում են փոքր եւ միջին բիզնեսի միջոցով։ Փոքր եւ միջին բիզնեսին բաժին է ընկնում բոլոր ակտիվ հարկ վճարողների 90 տոկոսը։ Ընդ որում, դրանց մոտավորապես 70-80 տոկոսը միկրոբիզնես է։ Փոքր եւ միջին բիզնեսն ապահովում է երկրում զբաղվածության մոտ 60 տոկոսը:
Մեկ խոշոր ներդրողի ներգրավման քաղաքականությունն ավելի թանկ եւ պակաս արդյունավետ է, քան փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների ստեղծումը, քանի որ խոշոր ներդրողն ավելի պահանջկոտ է եւ ինչ-ինչ պատճառներով կարող է հրաժարվել ներդրումներ կատարելուց։ «Փոքր եւ միջին բիզնեսի դեպքում այդ հավանականությունն ավելի քիչ է»,- ընդգծել է Ավագյանը։
Նա պարզաբանել է, որ ՓՄՁ զարգացումը կանգ չի առնում, դա անընդհատ գործընթաց է։
Զարգացած երկրներում այն կազմում է ՀՆԱ ավելի քան 60 տոկոսը, իսկ մեզ մոտ այդ ցուցանիշը հասնում է ընդամենը 27 տոկոսի։ Միեւնույն ժամանակ, զարգացած երկրներում այս ոլորտի զարգացումը դեռ շարունակվում է, քանի որ դա աղքատության դեմ պայքարի լավագույն միջոցն է։
Միաժամանակ, ասոցիացիայի ղեկավարը նորմալ է համարել, որ Հայաստանում միկրոբիզնեսի որոշ ներկայացուցիչներ չեն ցանկանում ընդլայնել իրենց գործունեությունը, քանի որ սա է նրանց հաջողության գաղտնիքը։
«Նույն օրինակները կարելի է տեսնել զարգացած երկրներում, հետեւաբար պետք չէ նրանց պարտադրել դա անել, սակայն կան նաեւ այնպիսիները, որոնք ցանկանում են ընդլայնվել, բայց չեն կարողանում կառավարության աջակցության բացակայության պատճառով»,- նշել է նա։
Միեւնույն ժամանակ, Հայաստանում բիզնես սկսելու էժան ռեսուրսներ չկան։ Վարկերը շատ թանկ են, կարծում է Ավագյանը։
«Բացի այդ, հարցեր են առաջանում նախարարությունների օպտիմալացման հետեւանքների մասին, ինչպե՞ս են փոխվել գյուղատնտեսության եւ այլ ոլորտների ցուցանիշները, ԵՄ-ը այսօր Հայաստանից ձուկ ներկրելու կարիք ունի, բայց համոզված եմ, որ մենք չունենք այն բավարար քանակությամբ, քանի որ ժամանակին հարցերը չէին լուծում, այլ պարզապես փակում էին ձեռնարկությունները։
«Կոտրելը հեշտ է: Շատ կարեւոր է ապահովել բիզնեսի շարունակականությունը»,- ավելացրել է նա։
Փոքր եւ միջին բիզնեսի գործունեությունը սերտորեն կապված է երկրի տնտեսական անվտանգության հետ
Հակոբ Ավագյանը ցավով նշել է, որ եթե վաղը Հայաստանում շուկաները դադարեն գործել, ապա երկրում ապրանք չի մնա։
«Երեւանյան տոնավաճառներում նույն վաճառողները մեծ քանակությամբ ապրանք չեն ներկրում, քանի որ շուկաներում մեծ պատվերների պատճառով իմաստ չեն տեսնում, ինչը հանգեցնում է նրան, որ երկիրը ապրանքային հաշվեկշիռ չունի, այդ շուկաների պահեստները երկրի մակարդակով խնդիր չեն լուծում։
Միեւնույն ժամանակ, ՓՄՁ-ների գործունեությունը սերտորեն կապված է տնտեսական անվտանգության հետ։ Այսօր մենք կախվածության մեջ ենք ընկնում ընկերությունների փոքր խմբից, որոնք ցանկության դեպքում կարող են թելադրել իրենց պայմանները։ Սա իր հերթին խոչընդոտում է տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը»,- նշել է նա։ Նրա խոսքով՝ այս խնդիրը լուծելու համար առաջին հերթին քաղաքական կամք է պետք։
Պետությունն ստեղծել է խառնաշփոթ հարկային ոլորտում
Ավագյանը հիշեցրել է, որ 2023թ. նոյեմբերին օրենք է նախաձեռնվել, որը, ինչպես շրջանառության հարկի մասին օրենքը, խախտում է հենց այս հարկի տրամաբանությունը։
Նրա գնահատմամբ՝ դա թույլ է տվել ՊԵԿ աշխատակիցներին ՓՄՁ ներկայացուցիչներից ցանկացած պահի փաստաթղթեր պահանջել, թեեւ նախկինում այս հարկման տրամաբանությունը հիմնված էր միայն այն մտքի վրա, որ բիզնեսը չի խաբի պետությանը շրջանառության հարցում։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 1-ից շրջանառության հարկի դրույքաչափը կրկնապատկվել է. առեւտրի հատվածի համար այն ավելացել է մինչեւ շրջանառության 10 տոկոսը, արտադրությանը՝ 7 տոկոսը, հասարակական սննդի ոլորտում՝ 12 տըոկոս, եթե ձեռնարկությունները հաշվառում չեն կատարում։ Փաստաթղթերի առկայության դեպքում դրույքաչափերը կնվազեն 1-ից մինչեւ 3,5 տոկոս՝ կախված տարածքից: Միաժամանակ այս հարկային դաշտում (շրջանառության հարկում) կարող է գործել տարեկան մինչեւ 115 մլն դրամ շրջանառություն ունեցող ձեռնարկությունը։
Ավագյանը պարզաբանել է, որ ծախսերի բեռը մեծանում է նաեւ այն պատճառով, որ տնտեսվարող սուբյեկտները ստիպված են լինելու թանկարժեք հաշվապահ վարձել եւ հաշվետվության պատրաստման համար շատ ժամանակ հատկացնել։
«Միայն 2024թ. փետրվարին է, որ ֆինանսների նախարարությունում մեզ հետ քննարկումներ են եղել, որից հետո հերթական քննարկումն է եղել սննդի ոլորտի ներկայացուցիչների հետ։ Օրենքն ընդունվել է 2024թ. հունիսին եւ ուժի մեջ է մտել 2025թ. հունվարի 1-ից։ Սակայն այս ընթացքում տեղեկատվական արշավներ չեն իրականացվել եւ ՓՄՁ ներկայացուցիչները չեն հրավիրվել հանդիպումների։ Այս ամենը զարմանքէ առաջացրել եւ հանգեցրել բողոքի ցույցերի աճի։
«Մենք այժմ փորձում ենք երկխոսություն ապահովել բիզնեսի եւ կառավարության միջեւ»,- ասել է նա։
Ավագյանը տեղեկացրել է, որ մինչեւ առաջին եռամսյակի ավարտը՝ մինչեւ ապրիլի 14-ը, տնտեսվարող սուբյեկտները կրկին իրենց ձայնը կբարձրացնեն։
«Հայտնի չէ, թե արդյոք արդյունաբերական քննարկումներ կսկսվեն, բայց մեր նիստերից մեկի ժամանակ կառավարության ներկայացուցիչը հայտնեց, որ հետագա որոշումները կախված են լինելու առաջին եռամսյակի արդյունքներից։ Սա անընդունելի մոտեցում է, քանի որ գործ ունենք մարդկանց ճակատագրերի հետ։ «Շրջանառության հարկի գաղափարախոսությունը խախտվել է, խառնաշփոթ է ստեղծվել»,- ամփոփել է նա։

Малое и среднее предпринимательство тесно связано с уровнем бедности и территориальным развитием, и это важно понимать, чтобы наметить пути развития страны в целом. Об этом во время передачи Economix заявил глава армянской «Ассоциации сотрудничества с малым и средним предпринимательством» Акоп Авагян.
Как малый и средний бизнес влияет на развитие страны?
Он заметил, что в развитых и развивающихся странах МСБ является приоритетной сферой.
«Так же было и у нас, когда в Армении была разработана стратегия развития, которая со всеми своими недостатками, тем не менее, претворялись в жизнь. С 2002 года был основан центр поддержки МСБ, затем открылись региональные филиалы. Ведомство работало не идеально, но оно имело институциональную память, реализовывало программу обмена опытом с международными партнерами. Однако в течение последних 3-4 лет центр закрылся, и сегодня нет государственной структуры, которая должна оказывать адресную поддержку», - добавил он.
По его словам, власти прямо заявили, что не выполнили стратегию, которая завершилась в 2024 году. «Это показывает отношение к сфере. Если нет институциональной структуры, нет ответственных за сферу лиц и учреждений, значит, все действия носят фрагментарный и популистский характер», - считает глава ассоциации.
Он уточнил, что среди крупных налогоплательщиков страны числятся банки, но даже их питают представители малого и среднего предпринимательства.
«В целом маховик экономики крутит именно малое и среднее предпринимательство. Товары, которые ввозят крупные игроки, распределяются и распродаются через малый и средний бизнес. На малый и средний бизнес приходится 90% всех активных налогоплательщиков. При этом примерно 70-80% из них относятся к микробизнесу. Примерно 60% занятости в стране обеспечивает малый и средний бизнес.
Политика привлечения одного крупного инвестора более затратная и менее эффективная, чем создание малых и средних предприятий, так как крупный инвестор более требовательный и по какой-либо причине может отказаться от вложений. В случае с малым и средним бизнесом такая вероятность меньше», - подчеркнул Авагян.
Он пояснил, что развитие МСБ не останавливается, это непрерывный процесс.
В развитых странах на его долю приходится более 60% ВВП, у нас же этот показатель достигает лишь 27%. При этом в развитых странах развитие сферы все еще продолжается, так как это самый лучший способ борьбы с бедностью.
При этом глава ассоциации назвал нормальным, что часть представителей микробизнеса в Армении не хотят расширять свою деятельность, потому что именно в этом секрет их успеха.
«Такие же примеры можно увидеть в развитых странах. Поэтому нет необходимости обязывать их этому. Однако есть и те, которые хотят расшириться, но не могут в силу отсутствия господдержки», - заявил он.
При этом в Армении нет дешевых ресурсов для начала бизнеса, кредиты очень дорогие, считает Авагян.
«Кроме того, возникают вопросы по поводу того, к каким последствиям привела оптимизация министерств. Как изменились показатели сельского хозяйства и других отраслей? ЕС сегодня нуждается в импорте рыбы из Армении. Но я уверен, что ее у нас в достаточном количестве нет, так как в свое время не проблемы решали, а просто закрывали предприятия. Ломать легко. Очень важно обеспечивать непрерывность ведения бизнеса», - добавил он.
Деятельность малого и среднего бизнеса тесно связана с экономической безопасностью страны
Акоп Авагян с сожалением заметил, что если завтра маркетплейсы в Армении перестанут функционировать, в стране не будет товарного остатка.
«Те же продавцы ереванских ярмарок не ввозят товары в большом количестве, поскольку не видят смысла из-за больших заказов на маркетплейсах. Это приводят к тому, что в стране не формируется товарный остаток. Склады этих маркетплейсов не решают проблему на уровне страны.
При этом деятельность МСБ тесно связана с экономической безопасностью. Мы же сегодня становимся зависимыми от небольшой группы компаний, которые при желании могут продиктовать свои условия. Это, в свою очередь, мешает диверсификации экономики», - отметил он. По его словам, для решения этой проблемы в первую очередь нужна политическая воля.
Государство создало путаницу в налоговой сфере
Авагян напомнил, что в ноябре 2023 года был инициирован закон, который, как и закон о налоге на оборот, нарушил логику этого самого налога.
По его оценке, это позволило сотрудникам КГД в любой момент потребовать у представителей МСБ документы, хотя раньше в логике данного налогообложения лежала лишь идея о том, чтобы бизнес не обманывал государство по части оборота.
Напомним, что с 1 января ставка налога с оборота удвоилась: для сферы торговли она выросла до 10% оборота, производства – до 7%, общепита – до 12%, если предприятия не ведут документацию. В случае ведения документации ставки снизятся до уровня от 1 до 3,5% в зависимости от сферы. При этом в данном налоговом поле (в налоге с оборота) может работать предприятие с оборотом до 115 млн. драмов в год.
Авагян уточнил, что бремя расходов растет также из-за того, что хозсубъектам придется нанять дорого бухгалтера и уделять много времени на составление отчета.
«Лишь в феврале 2024 года с нами были проведены обсуждения в Минфине. После этого было еще одно обсуждение с представителями сферы общепита. В июне 2024 года закон был принят, а 1 января 2025 года вступил в силу. Однако за это время не были проведены никакие информационные кампании, представители МСБ не были приглашены на встречи. Все это создало эффект неожиданности и привело к всплеску акций протеста.
Мы же сейчас пытаемся обеспечить диалог между бизнесом и государством», - сказал он.
Авагян сообщил, что к концу первого квартала, к 14 апреля, хозсубъекты вновь поднимут свой голос.
«Неизвестно, будут ли инициированы отраслевые обсуждения, но во время одной из наших встреч представитель госведомства заявил, что дальнейшие решения будут зависеть от итогов первого квартала. Это неприемлемый подход, поскольку имеем дело с судьбами людей. Идеология налога с оборота нарушилась, создалась путаница», - заключил он.