Փորձեր են արվում վերանայել Հայաստանի պատմությունը, ինքնությունը և հայ-ռուսական հարաբերությունները։ Այս մասին հայտարարել է Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը Երևանում կայացած հայագիտական մրցույթի արդյունքների ամփոփման ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ հենց այդ պատճառով էլ հիմա, ավելի քան երբևէ, պահանջված է օբյեկտիվ գիտական վերլուծություն այն մասին, թե ինչ է Հայաստանը, հայ ազգը, հայկական ինքնությունը և հայոց պատմությունը։
«Դա առավել կարևոր է Ռուսաստանի համար, քանի որ մեզ միավորում են շատ բաներ։ Հայաստանի և Ռուսաստանի պատմական և հոգևոր ինքնությունը այնքան սերտորեն է միահյուսված, որ երբեմն դժվար է դրանք բաժանել։
Կարևոր է, որ հայագիտությունն այժմ մեծ ժողովրդականություն է վայելում Ռուսաստանում։ Մոսկվայի պետական համալսարանի Ասիայի և Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտում այժմ ստեղծվում է հայերենի դասավանդման համապատասխան ամբիոն։ Սրանք այն գործընթացներն են, որոնք պետք է ամեն կերպ աջակցվեն։
Մենք՝ դեսպանատանը, դա շատ լավ գիտենք մեր գործնական աշխատանքից։ Մեզ համար շատ կարևոր է, և այս խնդիրը ծագում է ամեն տարի, որ մեզ մոտ գան հայերեն խոսող դիվանագետներ», - նշել է դեսպանը։

Ведутся попытки переосмысления истории, идентичности Армении и армяно-российских связей. Об этом на подведении итогов конкурса арменоведов в Ереване заявил чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин.
По его словам, именно поэтому сейчас, как никогда, востребован объективный научный анализ того, что представляет собой Армения, армянская нация, армянская идентичность, армянская история.
«Для России тем более важно, что нас объединяет очень многое. Историческая и духовная идентичность Армении и России настолько тесно переплетена, что подчас их сложно разъединить.
Важно, что арменоведение сейчас приобретает большую популярность в России. Сейчас в Институте стран Азии и Африки МГУ создается соответствующая кафедра с преподаванием армянского языка. Это те процессы, которые необходимо всячески поддерживать.
Мы в посольстве на своей практической работе знаем это очень хорошо. Для нас очень важно, и этот вопрос возникает каждый год, чтобы к нам приезжали дипломаты, владеющие армянским языком», - отметил посол.