Եթե Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը փաստաթուղթը ստորագրելուց հետո որոշի, որ խաղաղության համաձայնագիրը հակասում է Սահմանադրությանը, ես արդեն հայտարարել եմ, որ մենք կնախաձեռնենք Սահմանադրության փոփոխությունները։ Այս մասին ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում սեպտեմբերի 30-ին հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով իր ելույթից հետո տրված հարցերին։
«Եթե մեր Սահմանադրական դատարանը որոշի, որ համաձայնագիրը համապատասխանում է մեր Սահմանադրությանը, ապա մեր երկրի խորհրդարանի կողմից դրա վավերացման համար որևէ խոչընդոտ չկա, որից հետո այն կարող է բարձրագույն իրավական ուժ ստանալ։ Հետևաբար, խաղաղության համաձայնագրի համատեքստում սահմանադրական խնդիրներ չկան», - նշել է նա։
Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանն իր հերթին ճանաչել է նոր Սահմանադրություն ընդունելու անհրաժեշտությունը դեռևս 2020 թվականի փետրվարին։
«Ի՞նչն է պատճառը և ինչո՞վ է բացատրվում այս անհրաժեշտությունը։ Հայաստանում հասարակական կարծիքն այնպիսին է, որ երկրի բնակչությունը, ըստ էության, երբեք չի քվեարկել Սահմանադրության օգտին։ Հեղափոխության արդյունքում վարչապետ դառնալով՝ ես շատ արագ հասկացա, որ ժողովուրդը վստահում է հեղափոխությանը, բայց հաճախ չի սիրում պետությունը։ Ինչո՞ւ է մեր ժողովուրդը որոշակի ալերգիկ ռեակցիաներ ունենում Հայաստանում հաստատված իրավական համակարգի նկատմամբ։ Իմ վերլուծությունը ցույց է տվել, որ Հայաստանում հաստատված իրավական համակարգը որևէ օրգանական կապ չունի ժողովրդի հետ, քանի որ ժողովուրդը չի հավատում, որ իրավական համակարգը հաստատվել է իր որոշումների արդյունքում։
Եվ այս ալերգիկ երևույթը հաղթահարելու միակ ճանապարհը ես տեսնում եմ նոր Սահմանադրության ընդունումը, որը օրգանական կապ կստեղծի ժողովրդի և պետությունում հաստատված իրավական կարգի միջև», - ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ խաղաղության գործընթացին խոչընդոտներ չկան։
«Ընդհակառակը, նույնիսկ եթե ենթադրենք, որ Ադրբեջանի մտահոգությունները արդարացված են, դրանք լուծելու ամենաարագ ճանապարհը խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումն ու վավերացումն է, քանի որ դա կստեղծի իրավաբանորեն պարտավորեցնող արգելք Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջներ ներկայացնելու համար», - ասել է նա։
Փաշինյանը հիշեցրել է, որ ՀՀ Սահմանադրությունը նշում է, որ վավերացված միջազգային պայմանագրերն ավելի բարձր իրավական ուժ ունեն, քան ներպետական օրենսդրությունը և հետևաբար, երբ խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրվում է ՀՀ օրենսդրությանը համապատասխան, ՀՀ իշխանությունները պետք է այն ներկայացնեն Սահմանադրական դատարան՝ Սահմանադրությանը համապատասխանությունը ստուգելու համար։
«Մենք հայտնել ենք մեր դիրքորոշումը և Սահմանադրությունը քննարկում ենք որպես մեր ներքին օրակարգի մաս։ Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համատեքստում սահմանադրական փոփոխությունների անհրաժեշտություն չկա։ Ինչո՞ւ։ Մի քանի պատճառներով։
Ադրբեջանը պնդում է, որ Հայաստանի Սահմանադրությունը տարածքային պահանջներ է պարունակում Ադրբեջանի նկատմամբ, մինչդեռ 2024 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը քննարկել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հանձնաժողովների գործունեության կանոնակարգի հարցը և հայտարարել, որ Հայաստանի Սահմանադրությունը ոչ մի երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունի։
2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում մենք Ադրբեջանի նախագահի հետ պայմանավորվեցինք մեր հարաբերությունները կառուցել Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա՝ ճանաչելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը։ Մեր Սահմանադրական դատարանը արձանագրել է, որ այդ պայմանավորվածությունը որևէ կերպ չի հակասում Հայաստանի Սահմանադրությանը։
Խաղաղության համաձայնագրի տեքստում նույնպես հղում կա այս հռչակագրին։
Խաղաղության համաձայնագիրը պարունակում է մեկ այլ դրույթ. կողմերից ոչ մեկը չի կարող իր ներքին օրենսդրությունը կիրառել խաղաղության համաձայնագրի պայմանների չկատարումը արդարացնելու համար։ «Այսինքն՝ չնայած այն ամրագրում է տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչումը, այն նաև նշում է, որ ներքին օրենսդրությունը չի կարող ծառայել որպես այդ համաձայնագրերից շեղվելու արդարացում», - եզրափակել է Փաշինյանը։

If the Constitutional Court of Armenia decides after signing the document that the peace agreement contradicts the constitution, I have already stated that we will launch amendments to the constitution. Nikol Pashinyan stated this while answering questions after his address Tuesday at the autumn session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), in Strasbourg, France.
“If our Constitutional Court decides that the [peace] agreement [with Azerbaijan] complies with our constitution, then there is no obstacle to its ratification by the parliament of our country, after which it can receive the highest legal force. Therefore, there are no constitutional issues in the context of the peace agreement,” the Armenian PM noted.
Pashinyan stated that Armenia had acknowledged the need to adopt a new constitution back in February 2020.
“My analysis has shown that the legal system established in Armenia has no organic connection with the people [of the country], as the people [of Armenia] do not believe that the legal system [in the country] was established as a result of their decisions. And I see the only way to overcome this ‘allergic’ phenomenon in the adoption of a new constitution, which will create an organic connection between the people and the legal order established in the [Armenian] state,” the premier said, in particular.
According to Pashinyan, there are no obstacles to the peace process between Armenia and Azerbaijan.
“On the contrary, even if we assume that Azerbaijan’s concerns [regarding ‘territorial claims’ by Armenia] are justified, the fastest way to resolve them is the signing and ratifying of the peace agreement, as this will create a legally binding barrier for Armenia and Azerbaijan to make territorial claims to each other,” added the Armenian premier.
Pashinyan recalled that the constitution of Armenia states that ratified international treaties have higher legal force than domestic laws, and therefore, when a peace agreement is signed in accordance with Armenia’s laws, the country’s authorities must submit it to the Constitutional Court to determine its compliance with Armenia’s constitution.
“We have expressed our position, and are discussing the constitution as part of our internal agenda. There is no need for constitutional amendments in the context of signing the peace agreement. Why? For several reasons:
Azerbaijan claims that the constitution of Armenia contains territorial claims against Azerbaijan, while in September 2024, the Constitutional Court of Armenia considered the matter of the regulations on the activities of the border delimitation commissions between Armenia and Azerbaijan, and declared that the constitution of Armenia does not have territorial claims against any country.
On October 6, 2022, in Prague, we agreed with the president of Azerbaijan to build our relations on the basis of the Alma-Ata Declaration [of 1991], recognizing each other’s territorial integrity, sovereignty, and inviolability of borders. Our Constitutional Court has recorded that this agreement does not contradict the constitution of Armenia in any way.
The text of the peace agreement also contains a reference to this declaration.
The peace agreement contains another provision: none of the parties can use its domestic legislation to justify the failure to fulfill the terms of the peace agreement. That is, although it enshrines the mutual recognition of territorial integrity, it also notes that domestic legislation cannot serve as an excuse for deviating from these agreements,” the Armenian PM concluded.