ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր նստավայրում ընդունել է ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանին, որտեղ նրանք քննարկել են ՀԷՑ–ում ստեղծված իրավիճակը։
Վերջինս նշել է, որ ՀԷՑ–ի բարձր ղեկավարության, մասնաճյուղի տնօրենների, գլխավոր տնօրենի և տեղակալների կողմից կամովին պարգևավճարներից հրաժարվելու արդյունքում տասնյակ միլիոն դրամի խնայողություններ են ձևավորվել և իր նշանակման հենց առաջին ամսին ՀԷՑ–ի մինչև 200 հազար համախառն եկամուտ ունեցող աշխատակիցների համար 20 հազար դրամի պարգևավճարներ են սահմանվել. «Արդեն 4–րդ ամսին է՝ նրանք կստանան դա։ Արդյունքում 1700 աշխատակիցներ օգտվում են դրանից։ Միջինացված 10-20 տոկոս բարձրացում է տեղի ունեցել։ Դա շարունակական է, քանի դեռ չենք կարողանում դրույքաչափերի ու հաստիքացուցակների վերանայում անել, քանի որ այդ լիազորությունը վերապահված է տնօրենների խորհրդին։ ՀՀ–ում միջին աշխատավարձը 320 հազար դրամ է, ՀԷՑ–ի շուրջ 6800 աշխատակիցներից ուղիղ կեսը՝ 3400 աշխատակիցներ վարձատրվում են 320 հազար դրամից ցածր, իսկ նրանցից 1700–ը չեն հաղթահարում 200 հազար դրամի շեմը։ Դրանք են մոնտյորներ, տեսուչների մի մասը, վարորդներ, բանվորներ և այլն։
300–600 հազար դրամի սեգմենտում վարձատրվում են մոտ 1500 աշխատակիցներ։ Աշխատավարձերի այդ կառուցվածքը մեծապես կախված է ամսական արդյունքային ցուցանիշներից՝ կորուստներ, խափանումներ»,–ասաց նա։

В результате добровольного отказа от премий высшего руководства, директоров филиалов, генерального директора и заместителей в компании «Электрические сети Армении» образовались сбережения в десятки миллионов драмов, и уже в первый месяц моего назначения для сотрудников «ЭСА» с доходом до 200000 драмов установлены премии в размере 20000 драмов. Об этом заявил на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном временный управляющий «ЭСА» Романос Петросян.
«Они уже четвертый месяц как получают эти деньги. В результате всем этим пользуются 1700 сотрудников. В среднем зафиксирован рост в 10-20%. И это будет непрерывный процесс, пока мы не сможем пересмотреть ставки и списки штатов, поскольку данное полномочие закреплено за Советом директоров. Средняя заработная плата в Армении составляет 320000 драмов. Из примерно 6800 сотрудников «ЭСА» ровно половина, 3400 человек, получают зарплату менее 320000 драмов, а у 1700 из них зарплата не превышает порог в 200000 драмов. Это монтеры, часть инспекторов, водители, рабочие и другие. В сегменте 300-600 тысяч драмов зарплату получают около 1500 сотрудников. Такая структура зарплаты во многом зависит от ежемесячных показателей эффективности – убытков, сбоев», - заявил Петросян.