«Մեր ձևով» շարժումը սկսում է ստորագրահավաք իրականացնել՝ էլեկտրաէներգիայի սակագները իջեցնելու համար։ Դեկտեմբերի 3-ին մամուլի ասուլիսում իրավաբան Գոհար Մելոյանը հայտնել է, որ ստորագրահավաքը անցկացվելու է ողջ Հայաստանում։ Օրենքով ժամկետներ նախատեսված չեն, սակայն կազմակերպիչները նպատակ ունեն հավաքն անցկացնել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում։
Մելոյանը հիշեցրել է հարցի նախապատմությունը։ Ընթացիկ տարվա մայիսին, դեռևս մինչև «ՀԷՑ»-ի սեփականատիրոջ՝ համաշխարհային ճանաչում ունեցող գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի կալանավորումը, «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) ընկերությունն անձամբ էր ՀԾԿՀ (Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով) ներկայացրել առաջարկություն՝ սակագները 6 մլրդ դրամի չափով խնայված միջոցների հաշվին նվազեցնելու համար։ Ինչպես նշել է Մելոյանը՝ խնայողությունները հաջողվել է իրականացնել՝ 10 տարվա ընթացքում ստեղծված համակարգի, նոր հաշվիչների ներդրման, էլեկտրաէներգիայի գողության կանխման և այլնի շնորհիվ։ Ընկերությունը հաշվարկել է, որ հետագայում ևս հնարավոր կլինի խնայել։ Սակայն ՀԾԿՀ-ն մերժել է սակագները իջեցնելու որոշումը՝ պատճառաբանելով նրանով, որ խնայված միջոցները կարող են անհրաժեշտ լինել։
ՀԾԿՀ-ն առայժմ անտեսում և չի պատասխանում ՀԷՑ-ի երկրորդ դիմումին։ Շարժման ներկայացուցիչ Արթուր Միքայելյանի խոսքով՝ հնարավորություն կա սակագները իջեցնել 3 դրամով, ինչը կարևոր է առաջին հերթին սոցիալապես անապահով խմբերի համար։ Նա նաև ընդգծել է, որ ՀԷՑ-ը Սամվել Կարապետյանին անցնելու պահից էլեկտրաէներգիայի գինը չի բարձրացել, չնայած նրան, որ երկրում տարեցտարի ամեն ինչ թանկանում է։ «Առաջին հայացքից թվում է, թե 3 դրամի գումարը փոքր է, բայց մեկ տարվա ընթացքում խնայված գումարը թույլ կտա մեկ-երկու ամսվա գազի կամ լույսի վարձը վճարել։ Դա լուրջ օգնություն է մարդկանց համար», - նշել է նա։
Մելոյանը ՀԾԿՀ-ի մերժումները որակել է որպես մանիպուլյատիվ և բացարձակ անհեթեթ համարել այն, որ սեփականատերը առաջարկում է իջեցնել սակագինը, իսկ Հանձնաժողովը դիմադրում է։ Նա փաստել է, որ «ՀԷՑ»-ը Կարապետյանին փոխանցելու պահին գտնվել է սնանկացման եզրին։ Գործարարը ներդրել է շուրջ 800 մլն դոլար և 5 տարվա ընթացքում կարողացել է ոտքի կանգնեցնել ընկերությունը։ Ընդ որում, Կարապետյանը ոչ միայն կատարել է էլեկտրաէներգիայի գինը չբարձրացնելու խոստումը, այլև հնարավորություն է ստեղծել դրանք իջեցնելու համար։ «Պետք է իշխանություններին հարցնել, թե ինչու են նրանք խոսում հնարավոր թանկացման մասին, այն դեպքում, երբ կա իջեցման հնարավորություն», - նկատել է Գոհար Մելոյանը։
Միևնույն ժամանակ, նա չի բացառել, որ Հանրային կարգավորող հանձնաժողովը և ԵՏՀ-ի ժամանակավոր կառավարիչը դիմադրում են սակագների նվազեցմանը՝ մտադիր լինելով խնայված 6 միլիարդը ծախսել «բոնուսների» վրա։

Движение «По-нашему» начинает сбор подписей для снижения тарифов на электроэнергию. Как сообщила юрист Гоар Мелоян на пресс-конференции 3 декабря, сбор подписей будет проводиться по всей Армении. Заоном сроки не предусмотрены, но его организаторы ставят цель провести сбор в кратчайшие сроки.
Мелоян напомнила предысторию вопроса. В мае текущего года, еще до ареста владельца «ЭСА», всемирно известного предпринимателя и мецената Самвела Карапетяна, сами Элсети представили в КРОУ предложение снизить тарифы за счет сэкономленных средств в размере 6 млрд драмов. Как отметила Мелоян, сэкономить удалось за счет созданной в течение 10 лет системы, внедрения новых счетчиков, пресечения воровства электроэнергии и так далее. Компанией было подсчитано, что и в дальнейшем удастся экономить. Однако КРОУ отказалась снизить тарифы, мотивировав решение тем, что сэкономленные средства могут понадобиться.
Второе обращение КРОУ пока игнорирует и не отвечает. По словам представителя движения Артура Микаэляна, есть возможность снизить тарифы на 3 драма, что важно в первую очередь для социально уязвимых групп. Он также подчеркнул, что с момента перехода «ЭСА» к Самвелу Карапетяну стоимость электроэнергии не повышалась, несмотря на подорожание всего в стране из года в год. АМ. «На первый взгляд кажется, что сумма 3 драма маленькая, но за год сэкономленные деньги позволят оплатить за месяц или два газ или свет. Это серьезное подспорье людям», - отметил он.
Мелоян назвала отказы КРОУ манипулятивными и совершенно нелепо, когда владелец предлагает снизить тариф, а Комиссия противится. Она констатировала, что «ЭСА» на момент передачи Карапетяну находилась на грани банкротства. Бизнесмен вложил около 800 млн долларов, и за 5 лет удалось ее поднять на ноги. При этом Карапетян не только выполнил обещание не повышать стоимость на электроэнергию, но даже создал возможность снизить. Надо спросить власти почему они говорят о возможном повышении при том, что есть возможность снизить, заметила Гоар Мелоян.
При этом она не исключила, что КРОУ и временный управляющий «ЭСА» противятся снижению тарифов, намереваясь потратить сэкономленные 6 миллиардов на «премии».