Իսրայելը և ՀԱՄԱՍ-ի զինյալները պետք է կարողանան փակել իրենց դիրքորոշումների բացերը՝ Գազայում պատանդների դիմաց հրադադարի հասնելու համար, երեքշաբթի լրագրողներին ասել է Սպիտակ տան ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Քիրբին։
«Մենք հավատում ենք, որ այդ բացերը կարելի է փակել»,- շեշտել է նա:
Քիրբին հայտնել է, որ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորումը երկուշաբթի առաջարկել է փոփոխություններ կատարել Իսրայելի սկզբնական առաջարկի մեջ, որն ուղղված է փակուղուց դուրս գալուն:
Նրա համոզմամբ՝ համաձայնագրի փոփոխված տեքստը, հուշում է, որ մնացած բացերը միանգամայն հնարավոր է փակել։
Իսրայելական զորքերի կողմից Եգիպտոսի և Գազայի հարավի միջև հիմնական սահմանային անցակետի գրավումը մտավախություն է առաջացրել, որ Իսրայելը կարող է սկսել իր երկար սպասված ներխուժումը Ռաֆահ:
Այս առումով Քիրբին շեշտել է, որ իսրայելցիներն ամերիկացի պաշտոնյաներին հավաստիացրել են, որ գործողությունը լայնածավալ ներխուժում չէ, երկար չի տևի և սահմանափակ մասշտաբներ կընդգրկի:

Израиль и боевики ХАМАС должны быть в состоянии закрыть оставшиеся бреши в своих позициях, чтобы достичь соглашения о прекращении огня в обмен на заложников в Газе, заявил во вторник журналистам советник Белого дома по национальной безопасности Джон Кирби.
«Мы считаем, что эти разрывы могут быть закрыты», - сказал Кирби.
Кирби сообщил, что в понедельник палестинская группировка ХАМАС предложила поправки к первоначальному предложению Израиля, направленному на выход из тупика.
По его словам, текст соглашения с внесенными в него поправками предполагает, что оставшиеся пробелы «абсолютно точно могут быть закрыты».
Захват израильскими войсками главного пограничного перехода между Египтом и южной частью Газы вызвал опасения, что Израиль может начать долгожданное вторжение в Рафах.
В связи с этим Кирби сказал, что израильтяне заверили американских чиновников в том, что операция имеет ограниченный масштаб и продолжительность, а не является крупномасштабным вторжением.