Ֆրանսիական իշխանությունները մտադիր են վտարել 65-ամյա Սուդարիկ Մելիքյանին, ով դստեր հետ բնակվում է Սեն Վալերիում:
Ինչպես տեղեկացնում է La Dépêche-ը, տարեց կինն ապօրինի է գտնվում Ֆրանսիայի տարածքում: Տվյալ պահին սպառված են պաշտպանության բոլոր վարչական միջոցները, միակ հույսը նրա աջակցության համար ստեղծված հատուկ կոմիտեն է:
Սուդարիկ Մելիքյանը ժամանակ ունի մինչեւ մայիսի 2-ը. հենց այդքան ժամանակ են տվել նրան իշխանությունները` սպառնալով արտաքսել Հայաստան, որտեղ նա ոչ տուն ունի, ոչ ընտանիք: Նրա միակ հարազատը դուստն է ` Սյուզանը եւ թոռը, որոնք երկուսն էլ ֆրանսիական փաստաթղթեր ունեն:
Դուստրը թարգմանչուհի է աշխատում դատարաններում`հատկապես թարգամանելով ապօրինի մագրանտներին առնչվող գործերը: Դրանում էլ կայանում է հենց ողջ պարադոքսը: Սյուզանը քաղաքական փախստական է եւ ստացել է Ֆրանսիայի քաղաքացիություն: Նրա որդին գերազանց սովորում է Մոներվիլի լիցեյում: Հայաստանից արտագաղթելուց մի քանի տարի անց դուստրն իր մոտ է կանչել մորը: Հասկանալով ֆրանսերն, սկայն ոչ այնքան լավ խոսելով` Սուդարիկը դարձել է սոցիալական կենտրոնի կամավոր, սակայն նրա գործներն առաջ չեն գնացել: Փախստականների պաշտպանության վարչությանն ուղղված նրա դիմումը ոչ մի արդյունքի չի հանգեցրել, եւ, ի վերջո, նրան առաջարկել են ետ վերադառնալ Հայաստան:
Սուդարիկ Մելիքյանի հույսը հիմա միայն աջակցության կոմիտեն է, որտեղ ներգրավված են ձախ թեւի պատգամավորներ, պրոֆմիություններ, մարդու իրավունքների պաշտպանության լիգայի  նախագահը: Նրա գործով նաեւ փաստաբան է զբաղվում:

Французские власти намерены депортировать 65-летнюю армянку Сударик Меликян, которая проживает вместе с дочерью в Сент-Валери.
Как передает французская La Dépêche, пожилая женщина находится на территории Франции нелегально. На данный момент исчерпаны все административные средства защиты, последняя надежда – специальный комитет, созданный для ее поддержки.
У Сударик Меликян есть время до 2 мая – именно такой срок дали ей власти, пригрозив депортацией на историческую родину – Армению, где у 65-летней вдовы нет ни связей, ни дома, ни семьи. Единственными родными нелегалки являются ее дочь Сюзанна и внук; у обоих французские документы, удостоверяющие личность.
Дочь, прекрасно интегрированная во Франции, работает переводчиком в судах, которые зовут ее, когда рассматриваются дела нелегалов. В этом и весь парадокс данной истории. Сюзанна – политическая беженка, получившая гражданство Франции. Ее сын блестяще учится в лицее Моннервиль и стремится стать инженером в сфере информационных технологий. Спустя некоторе время после эмиграции из Армении дочь позвала мать к себе, полагая, что интеграция пожилой женщины во французское общество не станет проблемой. Бабушка приехала и стала жить с ней в Сент-Валери. Понимая французский, но говоря с трудом, Сударик стала волонтером в социальном центре. Однако ее дело в администрации не продвинулось вперед. Обращения в Управление по защите беженцев и лиц без гражданства не привели к результату. В конце концов ей предложили вернуться в Армению.
Сударик Меликян надеется теперь только на комитет поддержки, который собрался вечером 20 апреля в здании биржи труда. Мобилизовались депутаты левого крыла, профсоюзы, президент Лиги по правам человека. Ее делом занялся один адвокат. Сударик молчит, ее дочь тоже – со слезами на глазах, которые говорят: «Я не позволю уехать маме».