Եթե  նախորդ տարիների նման իշխանությունը բռնազավթի իշխանությունը, Հայաստանում մարդ չի մնա, քանի որ ժողովուրդն արդեն ճամպրուկները պատրաստել է: Այս մասին, այսօր` մայիսի 2-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Սոցիալ դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության ատենապետ Լյուդմիլա Սարգսյանը, որ թեկնածու է առաջադրվել ՀԱԿ-ի համամասնական ցուցակով:
Նա դժգոհեց, որ քարոզարշավի ընթացքում փորձում են ցույց տալ, թե  ՀԱԿ-ի հանդիպումների ժամանակ մասնակիցների ակտիվությունը փոքր է, ինչպես նաեւ արգելում են մասնակցել հանրահավաքներին: Ըստ Լ. Սարգսյանի, սկզբում հասարակության մեջ եղել է ահաբեկված տրամադրվածություն, քանի որ իշխանությունները ցուցակներ են կազմում, անձնագրերի պատճեններ վերցնում, գումարներ խոստանում եւ նրանց ներշնչում, որ ունեն իրենց տվյալները:
«Մահացած մարդկանց, երկրից բացակայողներին տարիներ շարունակ չեն հանել ընտրացուցակներից: Ավելին` իշխանությունները չեն համաձայնում ընտրություններից հետո հրապարկել քվեարկությանը մասնակցած  ընտրողների ցուցակները: Մեծամասնականով ՀԱԿ-ի թեկնածուների խնդիրն ավելի բարդ է, քանի որ նրանք քրեաօլիգարխիկ թեկնածուների դեմ են պայքարում»,-ասաց ՍԴՀԿ ատենապետը, այդ համատեքստում բերելով Նիկոլ Փաշինյանի եւ Սամվել Ալեքսանյանի օրինակը:
Անդրադառնալով միջազգային դիտորդներին, նա նշեց. «Դիտորդները գալիս են, ոչ թե փաստելու, այլ դիտելու: Իրենց համարներում ըմպում են կոնյակը նոր գալիս ընտրատեղամաս»:

YEREVAN. – If the authorities seize power just like in the previous years, no one will remain in Armenia because the people have already packed their bags, Social-Democratic Hnchakyan Party (SDHP) Chairwoman Lyudmila Sargsyan stated during a press conference on Wednesday.
As per Sargsyan—who is an MP candidate from the opposition bloc Armenian National Congress—, at first, the people felt intimidated, since the authorities prepare lists, make photocopies of passports, promise money, and infuse upon the people the notion that the authorities have their data.
“For long years they have not removed from the voting lists the [names of] deceased and those who are not in the country. Furthermore, the authorities do not agree to publicizing after [Sunday’s parliamentary] elections the lists of voters who took part in the voting,” the SDHP Chairwoman said.
And reflecting on the international observers, she said: “The observers come to watch, not to document. They drink brandy in their [hotel] rooms and then come to the election precinct.”