Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել  Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի առթիվ։ Ուղերձում նշվում է.
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի կապակցությամբ:
Երկրորդ աշխարհամարտի հաղթական ավարտը մեր ժողովրդի առջեւ զարգացման նոր դռներ բացեց: Դա պատմական հնարավորություն էր, որի շնորհիվ մեր հանրապետությունն ու ժողովուրդը հետագա տարիներին ու տասնամյակներին արձանագրեցին լուրջ ձեռքբերումներ գրեթե բոլոր ասպարեզներում:
Մեր ողջ ժողովուրդն այդ հաղթանակում իր նպաստը բերեց մեծագույն զոհողությունների գնով:
1992 թվականի մայիսի 9-ին իրենց հերոս պապերի ու հայրերի սխրանքը կրկնեցին մերօրյա ազատամարտիկները` բազմապատկելով հայոց զենքի փառքն ու պատիվը: Շուշիի ազատագրմամբ վերստին նոր դռներ բացվեցին մեր ժողովրդի խաղաղ աշխատանքի, արարման ու շենացման համար:
Այս հաղթանակը նույնպես մեր ողջ ժողովուրդը նվաճեց մեծագույն զոհողությունների գնով:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս այս մեծ տոնի առթիվ: Հայաստանը, հավերժ հայկական Արցախը եւ ողջ հայությունը լի են վճռականությամբ՝ պաշտպանելու իրենց խաղաղությունն ու առաջընթացը»:

YEREVAN. – Armenia’s President Serzh Sargsyan issued a congratulatory message in connection with the Victory and Peace Day.
I cordially congratulate you on the occasion of Victory and Peace Day.
Victory in World War II opened new opportunities for the development of our nation. It was a historic opportunity which allowed our Republic and our people to record impressive achievements in almost every domain, in the following years and decades.
Our entire nation contributed to this victory through enormous sacrifice.
And On May 9, 1992, the heroic deed of their grandfathers and fathers was repeated by the modern-day freedom fighters, thus multiplying the glory and honor of the Armenian arms.
The liberation of Shushi once again opened new doors before our people’s peaceful and creative work, and for the flourishing of the nation. This victory likewise was achieved through the greatest sacrifice by our people.
Dear fellow citizens,
I yet again congratulate us all on the occasion of this great holiday. Armenia, the forever-Armenian Artsakh [i.e., Nagorno-Karabakh Republic], and the entire Armenian nation are determined to defend our peace and advancement,” Armenian President’s message reads.