Փոփ երաժշտության արքա Մայքլ Ջեքսոնի հագուստները համաշխարհային շրջագայության են մեկնում: Նրանք կցուցադրվեն աշխարհի տարբեր երկրներում, որից հետո աճուրդ տեղի կունենա: Ինչպես հայտնում է  Julien`s Auctions աճուրդի տունը, առաջին ցուցահանդեսը կբացվի մայիսի 18-ին` Չիլիի մայրաքաղաք Սանտյագոյում:
Այնուհետեւ Ջեքսոնի հագուստները կճանապարհորդեն Եվրոպայի եւ Ասիայի երկրներով, իսկ 2012 թվականի դեկտեմբերին աճուրդը տեղի կունենա Բեւեռլի Հիլզում:
Հագուստների շարքում են  Ջեքսոնի` բյուրեղներով զարդարված հայտնի ձեռնոցների  մի զույգը, ռազմական ոճի  կոստյումը, որով երգիչը ներկա է գտնվել 1989 թվականի Soul Train awards միջոցառմանը, հայտնում է «lenta.ru»-ն:
Ընդհանուր առմամբ կցուցադրվեն 50-100 հագուստներ, որոնք ստեղծվել են Դենիս Թոմփքինսոնի եւ Մայլք Բուշի կողմից, դիզայներներ, որոնք 25 տարվա ընթացքում Ջեքսոնի համար բեմական եւ ամենօրյա հագուստներ են  ստեղծել:  Ջեքսոնը բազմաթիվ հագուստներ օգտագործելուց հետո վերադարձրել է դիզայներներին` վրան թողնելով իր  ստորագրությունը:
2009 թվականի հունիսին` երգչի մահվանից հետո, նրա իրերը բազմիցս վաճառքի են հանվել: Մասնավորապես,  Ջեքսոնի բյուրեղներով պատված ձեռնոցներից մեկը վաճառել էին 330 հազար դոլարով:

Костюмы короля поп-музыки Майкла Джексона отправятся в мировое турне. Они будут показаны в разных странах мира, после чего состоится аукцион. Как сообщает аукционный дом Julien`s Auctions, первая выставка откроется 18 мая, в столице Чили Сантьяго.
Затем костюмы Джексона пропутешествуют по странам Европы и Азии, а в декабре 2012 года состоятся торги в Беверли-Хиллз.
В числе вещей, которые смогут увидеть посетители выставок, оказалась одна из пары знаменитых перчаток Джексона, украшенных кристаллами, пиджак в стиле милитари, в котором певец появился на церемонии Soul Train awards в 1989 году, а также серебристый леотард времен концертного тура 1987 года, сообщает «Лента.Ру».
В общей сложности будут продемонстрированы 50-100 костюмов, созданных Дэннисом Томпкинсом и Майклом Бушем - дизайнерами, которые на протяжении 25 лет придумывали для Джексона сценическую и повседневную одежду. Многие костюмы Джексон вернул дизайнерам после использования, оставив на вещах свои автографы.
После смерти певца в июне 2009 года его вещи неоднократно выставлялись на продажу. В частности, одну из покрытых кристаллами перчаток Джексона продали за $330 тысяч.