Պետական մարմինները պետական գնումների միջոցով ձեռք են բերում ոչ ժամանակակից ապրանքներ` հաշվի չառնելով շուկայի միտումները: Այդ մասին, այսօր` մայիսի 18-ին, տեխնոլոգիական ոլորտում պետական գնումների գործընթացին նվիրված սեմինարի ընթացքում հայտարարեց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության փորձագետ Արմինե Շահբազյանը: «Քոփի սերվիս» ընկերության տնօրեն Մակար Բաղդասարյանն իր հերթին նշեց, որ պետական մարմիններում պատճենահանման սարքեր ձեռք բերելիս նախապատվություն են տալիս HP («Հյուլեթ Պակարդ») եւ  Canon ընկերություններին, այնինչ Հայաստանում ներկայացված են այլ բրենդներ (Toshiba, Konica, Cserox եւ ալն), որոնց առաջարկները շատ ավելի նպաստավոր են: Արդյունքում` պետական մարմիններում 1 էջի պատճենահանման սպասարկման ծախսը կազմում է 30-40 դրամ, այն դեպքում, երբ իրենք ներկայացնում են մի քանի անգամ էժան առաջարկներ, իսկ շուկայում կարելի է պատճենահանում իրականացնել 5 դրամով:
«Թասկ» ընկերության տնօրեն Ակսել Թեւոսյանը նշեց, որ պետական մարմինների ենթակայությամբ գործող ԾԻԳ-երը (ծրագրերի իրագործման գրասենյակներ) երբեմն փոխում են մրցույթի պայմանները, որպեսզի հաղթող ճանաչեն իրենց ուզած ընկերությանը (որպես օրինակ նշվեց ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության կազմում գտնվող ԾԻԳ-ը):

Государственные структуры посредством государственных закупок приобретают несовременные товары, не учитывая тенденции рынка. Об этом в ходе семинара, посвященного процессу государственных закупок, 18 мая заявила эксперт Союза предприятий информационных технологий Армине Шахбазян.
Директор компании «Копи сервис» Макар Багдасарян, в свою очередь, отметил, что, приобретая оборудование для ксерокопирования, государственные структуры  отдают предпочтение продукции компаний «HP» и «Canon», между тем, в Армении представлены также другие бренды  - Toshiba, Konica, Cserox и другие, чьи предложения более выгодны.
В итоге, в госструктурах затрата на обслуживание 1 листа ксерокса составляет 30-40 драмов, в том случае, когда они предлагают оборудование, которое дешевле в несколько раз, а на рынке одна страница ксерокса стоит 5 драмов.
Директор компании «Таск» Аксель Тевосян отметил, что офисы по реализациям программ, действующие под началом государственных структур, иногда меняют условия тендера, чтобы победителем оказалась компания, угодная им.