Պետական մարմինները պետական գնումների միջոցով ձեռք են բերում ոչ ժամանակակից ապրանքներ` հաշվի չառնելով շուկայի միտումները: Այդ մասին, այսօր` մայիսի 18-ին, տեխնոլոգիական ոլորտում պետական գնումների գործընթացին նվիրված սեմինարի ընթացքում հայտարարեց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության փորձագետ Արմինե Շահբազյանը: «Քոփի սերվիս» ընկերության տնօրեն Մակար Բաղդասարյանն իր հերթին նշեց, որ պետական մարմիններում պատճենահանման սարքեր ձեռք բերելիս նախապատվություն են տալիս HP («Հյուլեթ Պակարդ») եւ  Canon ընկերություններին, այնինչ Հայաստանում ներկայացված են այլ բրենդներ (Toshiba, Konica, Cserox եւ ալն), որոնց առաջարկները շատ ավելի նպաստավոր են: Արդյունքում` պետական մարմիններում 1 էջի պատճենահանման սպասարկման ծախսը կազմում է 30-40 դրամ, այն դեպքում, երբ իրենք ներկայացնում են մի քանի անգամ էժան առաջարկներ, իսկ շուկայում կարելի է պատճենահանում իրականացնել 5 դրամով:
«Թասկ» ընկերության տնօրեն Ակսել Թեւոսյանը նշեց, որ պետական մարմինների ենթակայությամբ գործող ԾԻԳ-երը (ծրագրերի իրագործման գրասենյակներ) երբեմն փոխում են մրցույթի պայմանները, որպեսզի հաղթող ճանաչեն իրենց ուզած ընկերությանը (որպես օրինակ նշվեց ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության կազմում գտնվող ԾԻԳ-ը):

YEREVAN. – Armenia’s state agencies acquire outdated items without considering the market trends and by way of state purchase, Union of Information Technology Enterprises analyst Armine Shahbazyan stated during a seminar convened on Friday.
In his turn, Copy Service Company Director Makar Baghdasaryan noted that the preference is given to the Hewlett-Packard and Canon companies, when acquiring photocopy machines for the state agencies, in the case when there are other brands in Armenia whose offers are more favorable. As a result, the service fee charged for photocopying one page in a state agency is AMD 30-40 (approx. US$ 0.08-0.10), whereas this is AMD 5 (approx. $0.01) in the market.
And Task Company Director Aksel Tevosyan stated that the Project Implementation Offices, which function under the state agencies, sometimes change the tender terms so that their desired company is declared the winner.