Իտալացի փորձագետ. Շփման գծում միջադեպերը կապված չեն Ադրբեջանի ներքին քաղաքականության հետ
Իտալացի փորձագետ. Շփման գծում միջադեպերը կապված չեն Ադրբեջանի ներքին քաղաքականության հետՀունիս 09, 2012 | 00:51
Շփման գծում միջադեպերը կապված չեն Ադրբեջանում ներքաղաքական իրավիճակով: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Արտասահմանյան քաղաքականության հետազոտությունների իտալական ինստիտուտի (ISPI) Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի ծրագրերի փորձագետ Կարլո Ֆրապին` մեկնաբանելով հայ-ադրբեջանական սահմանին հունիսի 4-5-ին տեղի ունեցած միջադեպերը:
Ֆրապիի խոսքով` Ղարաբաղի դե ֆակտո իշխանության եւ Բաքվի իրավական չճանաչման միջեւ ճեղքումը  «տաքացնում է պաշտպանությունը», որի մերժման դեպքում պետք է կրիտիկական հետանքներ սպասել ոչ միայն  երկու հակամարտող կողմերի, այլեւ տարածաշրջանի կայունության համար:
«Հիմա ավելի, քան երբեւէ անհրաժեշտ են բոլոր դերակատարների ջանքերը, ովքեր ուղղակի կամ անուղղակի ներգրավված են փակուղային հակամարտության մեջ, լուծելու համար եվրասիական տարածքի ամենածանր խնդիրներից մեկը»,-ավելացրել է փորձագետը:

Инциденты на линии соприкосновения не связаны с внутриполитической обстановкой в Азербайджане. Такое мнение высказал корреспонденту Новости Армении – NEWS.am эксперт программы Кавказа и Центральной Азии итальянского Института исследований иностранной политики (ISPI) Карло Фраппи, комментируя инциденты на линии соприкосновения войск Армении и Азербайджана 4-5 июня.
«Хотя конфликт стал, со времени распада СССР, центральным элементом для развития азербайджанского национализма, трагические события последних дней – это прямое последствие ситуации, становящейся все более нетерпимой», – заявил К. Фраппи. По его словам, разрыв между де-факто властью в Карабахе и юридическим непризнанием Баку «нагревает предохранитель», при отказе которого можно ожидать критических последствий не только для двух конфликтующих стран, но и для стабильности расширенного региона, простирающегося от Кавказа до Юго-Восточной Европы в одну сторону и на Ближний Восток – в другую.
«Сейчас, больше чем когда-либо, необходимы активные усилия всех акторов, прямо или косвенно вовлеченных в тупиковый конфликт, чтобы разрешить одну их самых тяжелых проблем на евразийском пространстве», – добавил эксперт.