Տարվա սկզբից ի վեր Ադրբեջանը շուրջ 9750 անգամ խախտել է հրադադարի ռեժիմը Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի հետ շփման գծում:
Հայաստանի ՊՆ-ի տվյալների համաձայն, այդ թվում ադրբեջանական կողմը շուրջ 1760 անգամ օգտագործել է է դիպուկահար հրացաններ, շուրջ 200 անգամ` խոշոր տրամաչափի դիպուկահար հրացաններ եւ շուրջ 190 անգամ` խոշոր տրամաչափի գնդացիրներ:
Տարվա սկզբից ադրբեջանական կողմի հրաձգության հետեւանքով զոհվել է 10 զինծառայող, 19 մարդ վիրավորվել է, այդ թվում 2 քաղաքացիական անձ:
Նշենք, որ վերջին տարիներին Ադրբեջանն անընդհատ նոր «ռեկորդներ» է սահմանում այս ոլորտում: Եթե 2006 թվականին Ադրբեջանը հրադադարը խախտել էր շուրջ 600 անգամ, ապա 2007-ին արդեն 1400 անգամ, 2008-ին` 3500 անգամ, 2009-ին` 4600 անգամ, 2010-ին` 7200 անգամ, իսկ 2011-ին` ավելի քան 12 600 անգամ:

С начала текущего года Азербайджан около 9750 раз нарушил режим перемирия на линии соприкосновения с Арменией и Нагорно-Карабахской Республикой.
По данным Министерства обороны Армении, в том числе, азербайджанская сторона почти 1760 раз применила снайперские винтовки, около 200 раз - крупнокалиберные снайперские винтовки и около 190 раз - крупнокалиберные пулеметы.
С начала года в результате обстрелов с азербайджанской стороны погибли 10 военнослужащих, 19 человек были ранены, в том числе два гражданских лица.
Отметим, что в последние годы Азербайджан постоянно добивается новых «рекордов» в этом плане: если в 2006 году азербайджанская сторона нарушила режим перемирия около 600 раз, то в 2007 году уже около 1400, в 2008 году 3500 раз, в 2009 году почти 4600 раз, в 2010 году – 7200 раз, а в 2011 году более 12 600 раз.