ԵՄ Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Հերման վան Ռոմպեյը Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ այցելության ժամանակ գրառում չի թողել: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակիցը տեղեկացավ Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանից:
Հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված այդ հանգամանքը, նա պատասխանեց, որ դա ներքին պայմանավորվածության համաձայն է լինում, որի մասին իրեն հաղորդում են, ուստի այս դեպքում Հայկ Դեմոյանը վերջում հյուրին չի հարավիրել գրառում կատարելու: «Երեւի այդպես են ցանկացել: Թանգարան այցելելու ընթացքում պարտադիր չէ նաեւ գրառում կատարելը, սակայն հյուրը շատ տպավորված էր եւ ասաց, որ շատ զգայական, հուզմունք առաջացնող եւ տպավորիչ  տեղ է ե’ւ թանգարանը, ե’ւ հուշահամալիր ացելությունը»,- ավելացրեց Հակ Դեմոյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Երեւանում հուլիսի 4-ի առավոտյան իր աշխատանքն է սկսել «Հայաստանը Եվրոպայում» կոնֆերանսը: Համաժողովին մասնակցել է  նաեւ հուլիսի 3-5-ին պաշտոնական այցով Հարավկովկասյան տարածաշրջան այցելող Եվրախորհրդի նախագահ Հերման վան Ռոմպեյը,  ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Կառավարության անդամներ, ՀՀ պետական գերատեսչությունների, հասարակական կազմակերպությունների, գիտակրթական, հետազոտական հաստատությունների, արտերկրի դեսպանությունների, միջազգային կազմակերպությունների եւ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:

And in response to the query as to the reason for this, Demoyan sai this was an internal agreement, and therefore Demoyan had not asked Van Rompuy to sign the guestbook.
“Perhaps they wanted it this way. It is not obligatory to also sign [the guestbook] when visiting the Museum. But the guest was very impressed and he said both the Museum and the visit to the [Genocide] Memorial are very sentimental, emotion-causing, and impressive,” added Hayk Demoyan.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, the “Armenia in Europe” Conference kicked off Wednesday in Armenia’s capital, Yerevan. And the event brings together European Council President Herman Van Rompuy, Armenian National Assembly and Cabinet members, representatives from Armenian state agencies, NGOs, academia and research institutions, foreign embassy and international organization personnel, and members of the media