Կանադացի կինովավերագրող Պետր Լոմի «Հետ դեպի հրապարակ» վավերագրական ֆիլմը, որը նվիրված է Եգիպտոսի հեղափոխությունը, ընդգրկված է «Ոսկե ծիրան» 9-րդ միջազգային կինոփառատոնի «վավերագրական կինո» մրցակցային ծրագրում:
«Ես կարծում եմ, որ իմ ֆիլմը պետք է հասկացվի աստեղ` Հայաստանում, որովհետեւ դուք նույնպես առնչվել եք պատմական անարդարությանը»,-այսօր` հուլիսի 13-ին, Երեւանում, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Լոմը:
Ռեժիսորի խոսքով, իր ֆիլմը ունիվերսալ պատմություն է անարդարության մասին եւ պատմում է Մուբարաքի ռեժիմի զոհ դարձած 5 մարդկանց մասին:
Նշենք, որ չեխական արմատներով կանադացի ռեժիսորի ֆիլմն արդեր երրորդ անգամ է հայտնվում «Ոսկե ծիրանում»:
Պետր լոմը ծնվել է Պրահայում, մեծացել` Կանադայում: Հարվարդի համալսարանում նա ստացել է փիլիսոփայական գիտությունների դոկտորի աստիճան` քաղաքական փիլիսոփայության ասպարեզում:
Դրանից հետո նա դասավանդել է մի քանի եվրոպական համալսարաններում: 2004-ին նա սկսել է վավերագրական ֆիլմեր նկարահանել, որոնց առանցքում մարդու իրավունքներն են:

YEREVAN. – Canadian documentary film director Petr Lom’s documentary Back to the Square is dedicated to the revolution in Egypt. The film is nominated in the ‘Documentary film’ program of the 9th annual Golden Apricot Armenian International Film Festival.
“I think that my film will be understood here as your country too experienced a historical injustice,” Lom announced at a press conference on Friday in Yerevan.
According to the director, it is a universal story about injustice which tells the story of five people who had become the victims of the Mubarak regime.
To note, Lom’s pictures appear in the Golden Apricot for the third time.
Peter Lom was born in Prague but grew up in Canada. At Harvard University he was awarded a Ph.D. in political philosophy after which he read lectures in several European universities. In 2004 he started filming documentaries focusing on human rights.