Թուրքիան երբեք չի հրաժարվել Հայաստանը, որպես քաղաքական գործոն վերացնելու, իսկ ավելի ճիշտ,  ֆիզիկապես վերացնելու գաղափարներից:  Այա մասին այսօր` օգոստոսի 14-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց  քաղաքագետ Լեւոն Շիրինյանը:
Մեկնաբանելով ադրբեջանական լրատվամիջոցներում վերջերս հրապարակված թուրք պատգամավոր Սինան Օգանի հայտարարությունը, ըստ որի «Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսման դեպքում, ոչ Ադրբեջանը, ոչ Թուրքիան թույլ չեն տա Ռուսաստանին ռազմական օգնություն ցուցաբերել Հայաստանին»` քաղաքագետը հիշեցրեց, որ Ռուսաստանը միջուկային գերպետություն է: «Այժմ Թուրքիան հանդես է գալիս «մեղմ իսլամի» կերպարի ներքո եւ ներկայացնում է որպես հզոր պետություն: Այո, Թուրքիան ուժեղ պետություն է, բայց ոչ այնքան, որքան ցանկանում է երեւալ: Թուրքիան  չի կարող կատակել միջուկային գերտերության հետ»,-ընդգծել է քաղաքագետը` հիշեցնելով, որ Անդրվկասը մտնում է Ռուսաստանի հետաքրքրությունների շրջանակում է:
Շիրինյանի խոսքով` Թուրքիայի կողմից Հայաստնի դեմ ագրեսիայի հնարավոր կիրառության հարցը որոշվել է դեռեւս 90-ականներին ավիացիայի մարշալ Եվգենի Շապոշնիկովի  հնչեցրած այն  նախադասությամբ, ըստ որի «Դա կարող է դառնալ երրորդ համաշխարհայինի սկիզբ»: «Դրանից հետո Ռուսաստանը չի թուլացել, այլ հակառակը»,-նշեց քաղաքագետը:

Турция никогда не отказывалась от своей идеи нейтрализовать Армению как политический фактор, а еще лучше – нейтрализовать физически. Такое мнение выразил политолог Левон Ширинян на пресс-конференции 14 августа.
Комментируя опубликованное в азербайджанских СМИ недавнее турецкого депутата Синана Огана о том, что «в случае возобновления войны в Нагорном Карабахе, ни Азербайджан, ни Турция не позволят России оказать военную помощь Армении», политолог напомнил, что Россия является ядерной державой. «Сейчас Турция выступает под видом «мягкого ислама» и позиционирует себя как мощное государство. Да, Турция сильное  государство, но не настолько, каким хочет казаться. Турция не может шутить с ядерной державой», - подчеркнул политолог, напомнив, что Закавказье входит в круг интересов России.
По словам Шириняна, вопрос возможной агрессии Турции в отношении Армении был решен в начале 90-х годов фразой маршала авиации Евгения Шапошникова о том, что «это может стать началом третьей мировой войны». «С тех пор Россия не стала слабее. Наоборот», - заметил политолог.
При этом Ширинян подчеркнул необходимость задействовать имеющийся потенциал в виде армянской общины России в укреплении отношений и напоминании важности геополитического значения Армении для России. В целом же политолог уверен в необходимости еще большего углубления отношений Еревана с Москвой.
Что касается реакции Запада на возможные действия России, политолог привел пример русско-грузинской войны 2008 г, когда западные страны не стали вмешиваться.