Փարիզում Ադրբեջանի դեսպանատան դիմաց սեպտեմբերի 18-ին հայերի բողոքի ցույցից մեկ օր անց Սոցիալ-դեմոկրատական Հնչակյան կուսակցության անդամներից մեկն անանուն զանգ է ստացել` Ալֆորվիլի գրասենյակը վառելու սպառնալիքով: Զանգահարողը խոսել է հայերեն, հայտնում է «Nouvelles d`Arménie»-ն:
Այդ կապակցությամբ կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել, որում, մասնավորապես, ասված է.  «24 ժամ էլ չէր անցել Ադրբեջանի դեսպանատան դիմաց Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի կազմակերպած ցույցից, երբ ինչ-որ մեկն անանուն զանգ կատարեց` փորձելով վախեցնել մեր կուսակցության անդամներից մեկին: Դեռ մեկ շաբաթ չի անցել Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող ազգային խորհրդում Սոցիալ-դեմոկրատական Հնչակյան կուսակցության ընտրվելու օրվանից, բայց ինչ-որ մեկը նողկալի կերպով սպառնացել է այրել Ալֆորվիլի մեր գրասենյակը Հայաստանի անկախության օրվանից երկու օր առաջ, մեկը, խոսելով, հայերեն փորձում էր լռեցնել շարժմանը:
Նման բանն անընդունելի է: Կուսակցության անդամին վախեցնելը կամ գրասենյակին սպառնալը նշանակում է հարձակվել կուսակցության վրա: Ոչինչ չի կարող Սոցիալ-դեմոկրատական Հնչակյան կուսակցությանը շեղել հանուն հայ ժողովրդի գործելու առաքելությունից: Մեր անդամներից մեկին ասված խոսքերը շատ լուրջ էին, բայց մեզ վրա չեն ազդել: Մենք հաշվեհարդար կտեսնենք հանցագործի հետ»:
Նշենք, որ Սոցիալ-դեմոկրատական Հնչակյան կուսակցությունը հայկական հնագույն կուսակցություններից է, ստեղծվել է 1887թ. Ժնեւում: Այս տարի կուսակցությունը նշում է  125-ամյակը:

Через день после демонстрации армян 18 сентября перед посольством Азербайджана в Париже один из членов Социал-демократической партии Гнчакян получил анонимный звонок с угрозами сжечь офис партии в Альфорвилле. Звонивший говорил на армянском языке. Об этом сообщает «Nouvelles d`Arménie».
В этой связи партия распространила заявление, в котором, в частности, говорится: «Не прошло и 24 часа после митинга, созванного Координационным советом армянских организаций Франции перед посольством Азербайджана в знак протеста против визита Ильхама Алиева, как кто-то сделал анонимный телефонный звонок, пытаясь запугать одного из наших членов. Не прошло и семи дней после избрания Социал-демократической партии Гнчакян в Национальный совет Координационного совета армянских организаций Франции, как кто-то омерзительным образом пригрозил сжечь наш офис в Альфорвилле. За два дня до праздника независимости Армении кто-то, говоря на армянском языке по телефону, попытался заставить замолчать движение.
Такой акт неприемлем! Запугивать члена или угрожать офису – значит атаковать партию. Ничто и никто не может уклонить Социал-демократическую партию Гнчакян от своего призвания работать для армянского народа. Слова, которые были сказаны одному из наших членов, очень серьезны по своему братоубийственному характеру, но они, конечно же, нас не впечатляют. Мы разоблачим преступника».
Отметим, что Социал-демократическая партия Гнчакян – одна из старейших армянских политических организаций и была создана в 1887 году в Женеве. В этом году партия Гнчакян отмечает свое 125-летие.