Ստեփանակերտի օդանավակայանի հարցն արհեստականորեն բորբոքված սկանդալ է: Նման կարծիք հայտնեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին համանախագահ, ռուսաստանցի դիվանագետ Վլադիմիր Կազիմիրովը Երեւանում լրագրողների հետ զրույցում:
«Իմ կարծիքով` հարցը հակասական է: Մի կողմից դա մարդկանց բնական իրավունքներից մեկն է` տեղաշարժի իրավունքը, եւ այդ իրավունքին խոչընդոտելու ցանկացած փորձ դատապարտելի է: Մյուս կողմից` դա տեղի է ունենում հակամարտության պայմաններում»,-հիշեցրեց դեսպանը: Նրա խոսքով, եթե հակամարտություն չլիներ, հարցեր չէին առաջանա: «Անգամ հակամարտության ակտիվ փուլի ժամանակ մենք թռչել ենք. անձամբ ինքս բազմաթիվ անգամ ուղղաթիռով գանցել եմ Լեռնային Ղարաբաղ:  Այդ ժամանակ ոչ մի բողոք չի եղել, որ մենք, ճիշտ է, խոսքը միջնորդների մասին է, օգտվում ենք այդ օդանավակայանից: Օդային ճանպարհից օգտվում էինք ոչ միայն մենք, եւ դա որեւէ բողոք չէր առաջացնում»,-նկատեց ռուսաստանցի դիվանագետը: «Սա արհեստականորեն բորբոքված սկանդալ է: Եթե պետք է ինչ-ոչ բան Սաֆարովի դիմաց, ահա խնդրեմ օդանավակայանը»,-նշեց Կազիմիրովը:
Ստեփանակերտի օդանվակայանի աշխատանքների վերսկսումը հիստերիկ արձագանք է առաջացնում Ադրբեջանում: Պարբերաբար այնտեղից սպառնալիքներ են հնչում օդանավերը «խփելու» վերաբերյալ: Նման սպառանալիքները հակասում են քաղավիացիայի ոլորտում միջազգային օրենսդրությանը:

Вопрос аэропорта Степанакерта - искусственно раздуваемый скандал. Такое мнение выразил бывший сопредседатель Минской группы ОБСЕ, посол Владимир Казимиров в беседе с журналистами в Ереване.
«На мой взгляд, вопрос противоречивый. С одной стороны, это одно из естественных прав – право на передвижение людей, и любая попытка ущемления этого права, конечно, подлежит осуждению. С другой стороны, это происходит в условиях конфликта», - напомнил посол. По его словам, не будь конфликта, вопросы не возникали бы. «Даже во время активной фазы конфликта мы летали, я сам много-много раз вертолетом прилетал в Нагорный Карабах. По крайней мере, в те времена никакого протеста не вызывало то, что мы - правда, речь шла о посредниках – пользуемся этим аэродромом. Воздушным путем пользовались не только мы, и никаких протестов это не вызывало», - заметил российский дипломат. «Это искусственно раздуваемый скандал. Если надо что-то отыгрывать за Сафарова, вот пожалуйста вам аэропорт», - заметил Владимир Казимиров.
Перспектива возобновления работы Степанакертского аэропорта вызывает истерическую реакцию в Азербайджане. Периодически оттуда звучат угрозы «сбивать» или «сажать» летящие в Степанакерт самолеты. Подобные угрозы входят в прямое противоречие с международным законодательством в сфере гражданской авиации. Планируется, что аэропорт на начальном этапе сможет обслуживать 100 пассажиров в час, а пассажироперевозки будут осуществляться авиакомпанией «Эйр Арцах».