Ռուսաստանցիների 76 տոկոսը հավանություն է տվել ընդունված օրենքին, որով ԱՄՆ քաղաքացիներին արգելվում է Ռուսաստանում երեխաներ որդեգրել: Այսպիսին են հարցման արդյունքները, որն անցկացրել է Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսաստանյան կենտրոնը: Կնետրոնի գլխավոր տնօրեն Վալերի Ֆյոդորովը պարզաբանել է, որ հարցվածների մեծ մասը տեղյակ չէ քաղաքական ենթատեքստին, որն ընկած է այդ օրենքի ընդունման հիմքում:
Հարցման արդյունքների համաձայն՝ ամերիկացիների կողմից ռուսաստանցի երեխաների որդեգրման արգելքին դեմ է արտահայտվել հարցվածների 24 տոկոսը: Նրանք առավել հաճախ իրենց դիրքորոշումը բացատրում են նրանով, որ «երեխաներին ընտանիք է հարկավոր», շատերը կարծում են, որ «պետական հարցերը պետք է լուծել այլ ճանապարհով, չշահարկելով երեխաներին»,գրում է Lenta.ru-ն:
Որդեգրման արգելքի կողմնակիցների 24 տոկոսն էլ կարծում է, որ «պետությունն ինքը պետք է դաստիարակի իր երեխաներին, երեխաները պետք է մնան Ռուսաստանում», իսկ 18 տոկոսը վկայակոչել է օտարերկրյա որդեգրողների կողմից երեխաների նկատմամբ բռնության դեպքերը:
Ֆյոդորովի խոսքով՝ «ընկալում չկա, որ մենք պաշտպանում ենք կոռումպացման պաշտոնյաներին՝ թաքնվելով երեխաների թիկունքում», քանի որ ռուսաստանցիների մեծ մասը տեղյակ չէ, որ պաշտոնական Մոսկվան այդ օրենքն ընդունել է ի պատասխան ԱՄՆ-ում ընդունված «Մագնիտսկիի օրենքի», իսկ ԱՄՆ-ում որդեգրված ռուս երեխաների նկատմամբ բռնության դեպքերը լայնորեն լուսաբանվում են հեռուստատեսությամբ:

76% россиян одобрили принятие закона, запрещающего гражданам США усыновлять детей из России. Таковы результаты опроса, проведенного Всероссийским центром изучения общественного мнения. Генеральный директор ВЦИОМа Валерий Федоров пояснил, что большинство респондентов не в курсе политического контекста, в котором принималось решение об этом запрете.
Согласно результатам опроса, против запрета на усыновление детей американцами выступают 24% россиян. Чаще всего они мотивируют свою позицию тем, что «детям нужна семья», многие считают, что «государственные вопросы нужно решать иным путем, не манипулируя детьми», пишет «Лента.Ру».
Со своей стороны, 24% сторонников запрета заявили, что «государство должно само воспитывать своих детей, дети должны быть в России», а 18% сослались на «издевательства», которым детей подвергают усыновители-иностранцы. По словам Федорова, «восприятия, что мы защищаем коррумпированных чиновников, прикрываясь детьми, нет», так как большинство граждан не в курсе недовольства Москвы принятым в США «законом Магнитского», а случаи издевательства над усыновленными детьми в Америке широко освещает российская пресса.