Եթե մեր երկրում կանաչ տարածքները կրճատվեն, թռչունների թիվը եւս կնվազի։ Այդ մասին այսօր՝ մարտի 30-ի մամուլի ասուլիսում հայտնել է «Հայաստանի թռչունների պահպանության միության» նախագահի տեղակալ, բնապահպան Լյուբա Բալյանը։
Նրա համոզմամբ՝ Հայաստանում թռչունների պահպանության հիմնախնդիրներն են.
1. Թռչունների կենսամիջավայրի ոչնչացումը,
2. Թռչնաորսը. Անհրաժեշտ է, որպեսզի հատկապես հունվար-փետրվարին արգելել թռչնաորսը, քանի որ այդ շրջանում թռչունները պատրաստվում են ձվադրման,
3. Անհրաժեշտ է բարձրացնել թռչունների մասին տեղեկացվածությունը. Անհրաժեշտ է հանրության մեջ թռչունների հանդեպ հետաքրքրությունը մեծացնել։
Լյուբա Բալյանը նաեւ ընդգծել է, որ թռչունների թվաքանակի կրճատման գլխավոր պատճառը կերի անբավարարությունն է։
Հայաստանի տարածքում պաշտոնապես գրանցված 352 թռչնատեսակ կա։ Հայաստանի Կարմիր գրքում թռչունների 100 տեսակ է գրանցված։

Птицы являются индикаторами здоровья. Если у нас в стране будут сокращаться зеленые зоны, число птиц также сократится. Об этом на пресс-конференции 30 марта заявила заместитель председателя «Союза охраны птиц Армении», эколог  Люба Балян.
По ее убеждению, основными проблемами охраны птиц в Армении являются:
1. Уничтожение сферы обитания птиц,
2. Охота за птицами: необходимо, чтобы особенно в течение января-февраля охотам на птиц была запрещена, поскольку в это время птицы готовятся к выведению птенцов,
3. Уровень образования и осведомленности о птицах: необходимо развивать заинтересованность среди общества в отношении птиц.
Люба Балян также подчеркнула, что главной причиной сокращения популяции птиц является недостаток пищи.
Существует 352 видов птиц, которые официально зарегистрированы на территории Армении. В Красной книге Армении зарегистрировано 100 видов птиц.