«Ինուլինի արտադրության հայ-չինական ձեռնարկության ստեղծման ծրագրի» շրջանակներում  Հայաստանի տարածքում նախատեսվում է  հիմնել ժամանակակից տեխնոլոգիայի ներդրմամբ ինուլինի արտադրություն, որի հիմնական հումքը հանդիսանալու է տեղական ֆերմերային  տնտեսությունների կողմից հատուկ տեխնիկական պահանջներով աճեցված գետնախնձորը (Jerusalem Artichoke):
Ինուլինի արտադրության նախատեսվող տարեկան հզորություններն են` 3.0-3.5 հազար տոննա ինուլին, 1.0 հազար տոննա ֆրուկտոզա, 1.2 հազար տոննա թաղանթանյութ (жмых, համակցված անասնակերի արժեքավոր բաղադրիչ), 12 հազար տոննա բիոպարարտանյութ:
Ծրագրին օգնելու համար ՀՀ կառավարությունն այսօր՝ մայիսի 16-ին որոշեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը մոտ 3 մլն դրամ տրամադրել՝ օտարերկրյա կապիտալի ներգրավման մրցույթ կազմակերպելու համար:

В рамках Армяно-китайской программы по производству инулина в Армении планируется создать современное производство на основе топинамбура. Топинамбур необходимого сорта будет выращиваться местными фермерскими хозяйствами в объеме 30 тыс. т на 3 тыс. га.
Предприятие, которое, по плану, будет заниматься комплексной переработкой инулина, будет производить в год 3 – 3,5 тыс. тонн инулина, 1 тыс. тонн фруктозы, 1,2 тыс. тонн жмыха для комбикормов и 12 тыс. тонн биоудобрений.
Для поддержки программы Правительство Армении постановило выделить Министерству экономики 3 млн. драмов (около $7,5 тыс.) на организацию конкурса по привлечению иностранного капитала.