«Միասնական Ջավախք» շարժումը գլխավորող Վահագն Չախալյանի եղբորը` Արմեն Չախալյանին, Վրաստանի ՔՕ-ի 239 հոդվածով (խուլիգանություն) մեղադրանք են ներկայացրել: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Վահագն Չախալյանը:
Ըստ նրա` դատարանի վճռով Արմեն Չախալյանին կալանավորել էին երկու ամսով: «Պաշտպանությունը միջնորդել էր գրավի դիմաց ազատ արձակելու համար, սակայն միջնորդությունը մերժվել էր,  քանի որ Արմենը հրաժարվել էր համագործակցել քննության հետ եւ իր մեղքը չէր ընդունել: Սակայն օրենքով նախատեսված չէ, որ մարդուն գրավի դիմաց չազատեն` քննության հետ համագործակցությունը մերժելու համար: Ինչպես կարող է մարդը խոստովանել մեղքը, երբ անօրինական ոչինչ չի արել»: Չախալյանը նաեւ նշել է, որ կատարվածում քաղաքական ենթատեքստ է տեսնում, քանի որ 50 ձերբակալվածներից միայն իր եղբայրն է կալանավորվել:
NEWS.am-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ հունիսի 28-ի երեկոյան Ջավախքում երկու երիտասարդ հայերի միջեւ վեճ էր ծագել, որին այնուհետեւ խառնվել էին 150-160 մարդ: Վեճի մասնակիցները զանգել էին Նինոծմինդայի եւ Ախալքալաքի հայերի շրջանում հեղինակություն վայելող Արմեն Չախալյանին եւ խնդրել գալ եւ լուծել հարցը: Երբ Չախալյանը եկել էր, ոստիկանությունն արդեն տեղում էր եղել: Նրան կալանավորել էին մի քանի տասնյակ երիտասարդների հետ եւ տարել Ախալցխա:

Speaking to Armenian News-NEWS.am, he said his brother Armen Chakhlyan will remain in custody for two months.
“The defense applied for release on bail, but the request was denied because Armen has refused to cooperate with the investigating authorities and did not plead guilty. How can a person plead guilty if he did nothing illegal?” Chakhalyan said.
Chakhalyan noted that he considers the incident is politically motivated, as the only arrested out of 50 detainees is his brother.
A scuffle broke out between Armenian youth on June 28 evening and involved a group of 150-160 Armenians, including underage. The guys called Armen Chakhlayan as he has authority with young people of Ninotsminda and Akhlkalaki, asking him to pull them apart. Police was at the scene when he arrived. Chakhalyan and his 30 friends were detained and transported to Akhaltsikha.