Հաշվի առնելով, որ Հրաչյա Հարությունյանը Հայաստանի քաղաքացի է, Ռուսաստանի հայերի միությունը չի խառնվում այդ գործին, քանի որ դրանով զբաղվում է  Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանատունը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է Ռուսաստանի հայերի միության փոխնախագահ Գերման Անանյանցը:
«Հրաչյա Հարությունյանը ՀՀ քաղաքացի է, շինարարական ընկերությունում վարորդ էր աշխատում, Ռուսաստանում գտնվելու ընթացքում վեց ճանապարհատրանսպորտային խախտում է կատարել: Վթարի պահին նա սթափ է եղել, իսկ վթարի պատճառ է դարձել հանդիպակաց գոտով ընթացող մեքենան վազանցելու նրա ցանկությունը», - պատմել է Անանյանցը:   Ըստ նրա՝ բեռնատարը շինարարական ընկերությանն է պատկանել, այդ պատճառով ընկերությունն է պատասխանատու տեխնիկական վիճակի համար. «Նրա մասին այլեւս ոչինչ չգիտենք»:
NEWS.am-ը տեղեկացրել էր, որ ՀՀ քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանին դատարան էին տարել կանացի ծաղկավոր խալաթով: Հարությունյանը գտնվում էր Բոտկինի հիվանդանոցում, բայց քննության պահանջով բժիշկները նրան դուրս էին բերել դեղորայքային քնի վիճակից: Նրան չսափրված վիճակում, կանացի ծաղկավոր խալաթով ու հողաթափերով տարել էին դատարանի դահլիճ:
«Նոր Մոսկվայի» պատահարը տեղի էր ունեցել հուլիսի 13-ին: Խիճ տեղափոխող ԿԱՄԱԶ-ը բարձր արագությամբ ավտոբուսին էր բախվել Օզնոբիշինո գյուղի մոտակայքում: Տեսագրությունում երեւում է, որ բեռնատարի վարորդը հարվածից խուսանավելու համար ղեկը կտրուկ շրջում է, դրա հետեւանքով բեռնատարն ուղիղ նետվում է դեպի ուղեւորատար ավտոբուսը: Բախման թափից ԼԻԱԶ-ը կիսվում է երկու մասի, իսկ մարդկանց վրա տոննայով խիճ է լցվում: Ողբերգության զոհերը 18-ն են, տասնյակ մարդիկ հիվանդանոցում են:

Учитывая, что Грачья Арутюнян является гражданином Армении, Союз армян России не вникает в это дело, так как этим должно заниматься посольство Армении в России. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил вице-председатель Союза армян России Герман Ананянц.
«Грачья Арутюнян – гражданин Армении, работал в строительной компании в качестве водителя, совершил шесть дорожно-транспортных нарушений, зафиксированных в России. Во время ДТП он был трезв, а само ДТП произошло, потому что он хотел обогнать машину на встречной полосе», - поделился Ананянц имеющейся информацией. По его словам, машина, на которой Арутюнян попал в ДТП, принадлежит строительной компании, по этому именно строительная компания ответственна за техническое состояние: «Больше ничего мы о нем не знаем».
Ранее Новости Армении – NEWS.am сообщало, что  гражданин Армении Грачья Арутюнян был доставлен в суд в цветном женском халате. Арутюнян находился в Боткинской больнице, но по требованию следствия врачи вывели его из медикаментозного сна. Небритого, в цветном женском халате и тапочках его доставили в суд.
ДТП в «Новой Москве» произошло 13 июля. Груженый щебнем КамАЗ на большой скорости врезался в рейсовый автобус в районе села Ознобишино. На видеозаписи видно, что водитель грузовика пытался уйти от столкновения и резко повернул в сторону. От этого маневра грузовик опрокинулся прямо на пассажирский транспорт. ЛиАЗ разорвало на две части, а на людей высыпались тонны щебня. Жертвами трагедии стали 18 человек, десятки попали в больницы.