Հրաչյա Հարությունյանն աստիճանաբար ապաքինվում է: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 23-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի մարդու իրավունքների Պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը: Հիշեցնենք, որ մարդու իրավունքների Պաշտպանը Մոսկվայից վերադարձել այսօր՝ հուլիսի 23-ի առավոտյան, որտեղ մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Հրաչյա Հարությունյանի գործի համատեքստում:
Նրա խոսքով՝  «Մատրոսկայա տիշինայում» Հարությունյանի հետ հանդիպումը վերջինն էր նախատեսվածների շարքում: «Հրաչյա Հարությունյանը դանդաղ ապաքինվում եւ դուրս է գալիս դեպրեսիայից: Նա անգամ ժպտում էր, երբ խոսում էր ընտանիքի մասին»,-ընդգծել է օմբուդսմենը՝ հավելելով, որ ողբերգական վթարից հետո Հարությունյանը խորը դեպրեսիվ վիճակում էր: Այդ վիճակում ցուցմունքներ տալը նպատակահարմար չէ, ընդգծել է Անդրեասյանը՝ բացատրելով, թե ինչու մինչ օրս մեղադրյալը ցուցմունք չի տվել: «Բանտախցում կա 6 մարդ: Պայմանները համեմատաբար լավն են»,-հաղորդել է օմբուդսմենը:
Անդրեասյանը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանատանը՝ հանդիպումը կազմակերպելու համար: Նրա խոսքով՝ դրա համար դիվանագիտական ներկայացուցչությունը հսկայական ջանքեր է գործադրել:
Կարեն Անդրեասյանը հանդիպել է նաեւ Ռուսաստանի Հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանին; Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է եւս մեկ փաստաբանի՝ Ռուբեն Մարգարյանին, գործում ներառելու հարցը:

Грачья Арутюнян постепенно поправляется.  Об этом заявил омбудсмен Армении Карен Андреасян на пресс-конференции 23 июля. Напомним, что защитник прав человека возвратился из Москвы утром 23 июля, где провел ряд встреч в контексте дела Грачья Арутюняна.
Как сообщил Карен Андреасян, свидание с самим Арутюнянам в «Матросской тишине» стало последним в ряду встреч. «Грачья Арутюнян медленно выздоравливает, выходит из депрессии. Даже улыбался, когда говорили о семье», - отметил омбудсмен, добавив, что после трагического ДТП Арутюнян находился в глубокой депрессии. В таком состоянии давать показания нецелесообразно, отметил Андреасян, объясняя почему Арутюнян до сих пор не дал показания. «В камере 6 человек. Условия сравнительно хорошие», - сообщил Андреасян.
Омбудсмен особо поблагодарил посольство Армении в РФ за организацию встречи. По его словам, диппредставительством для этого были приложены героические усилия.
Карен Андреасян также встречался с президентом Союза армян России Ара Абраамяном. В ходе встречи обсуждался вопрос привлечения еще одного адвоката – Рубена Маркаряна.