ՆԱՏՕ-ն ՀԱՊԿ-ի հետ չի համագործակցի, հոկտեմբերի 22-ին Բրյուսելում հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը:
Ըստ նրա՝ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի համար կարեւոր է այդ կազմակերպության անդամ առանձին երկրների հետ համագործակցությունը:
«Մեզ միանգամայն ձեռնտու են  փոխհարաբերությունները երկկողմ համատեքստում՝ ՆԱՏՕ եւ ՀԱՊԿ անդամներ: Մենք չենք կարծում, թե պետք է համագործակցության ինչ-որ նոր կառույցներ ստեղծել», - ասել է Ռասմուսենը  ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների խորհրդի եւ Ռուսաստան-ՆԱՏՕ խորհրդի նիստերի նախօրեին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

НАТО не будет сотрудничать с Организацией договора о коллективной безопасности (ОДКБ), сообщил 22 октября в Брюсселе генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен.
По его словам, для Северо-Атлантического альянса важно сотрудничество с отдельными странами этой организации.
«Нас вполне устраивают взаимоотношения в двустороннем контексте: НАТО и члены ОДКБ. Мы не считаем, что нужно создавать какие-либо новые институты сотрудничества», - сказал Рассмуссен на встрече с группой российских журналистов накануне заседания министров обороны НАТО и заседания совета Россия-НАТО, передает РИА Новости.